کود کاهش گلریزی و افزایش محصول

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کودهای مرکبات برای رفع نیازهای خاص درختان پرتقال، گریپ فروت و لیمو تهیه شده اند که با انواع دیگر درختان متفاوت هستند. کودی را که مخصوص درختان سرو است یا کود عمومی باغ را برای درختان مرکبات استفاده نکنید. هنگام انتخاب بهترین کود مرکبات جهت کاهش گلریزی و افزایش محصول، سن درخت، نحوه کاشت آن و محتوای طبیعی مواد مغذی خاک بسیار مهم است، لذا سعی کنید در این گونه موارد، از باغبان یا کارشناس متخصص در این حوزه برای کسب آگاهی خود اطلاعاتی کسب کنید و سپس اقدام به کاشت محصول خود نمایید.

عوامل موثر در بررسی کود کاهش گلریزی و افزایش محصول

در حالی که همه کودهای مرکبات به منظور کاهش گلریزی و افزایش محصول، مواد مغذی جهت رشد درختان پرتقال و لیمو را تامین می‎‌کنند، لذا این محصولات از نظر نوع و نحوه عملکرد متفاوت هستند. بسیاری از کودهای مرکبات موجود در بازار امروزه، کودهای معدنی هستند، اگرچه کودهای آلی نیز موجود است. در حقیقت کودها به دو دسته نقسیم بندی می شوند:

ارگانیک: این نوع کود، طبیعی است و حاوی موادی مانند کمپوست (ضایعات گیاهی تجزیه شده زیستی) است. فاقد مواد شیمیایی است. برای تولیدکنندگان مرکبات که طبیعی ترین میوه ها را می‎خواهند، کودهای ارگانیک ضروری هستند.

غیر آلی: کودهای معدنی برخلاف مواد آلی حاوی مواد شیمیایی یا مصنوعی مانند نیتروژن، پتاسیم، گوگرد و فسفر هستند. کودهای معدنی اغلب کمی ارزان تر از کودهای ارگانیک هستند، اما تمایل دارند به سرعت در خاک از بین بروند. برنامه های متعدد ممکن است در طول فصل رشد مورد نیاز باشد.

  • محتوای کود شیمیایی

درختان مرکبات برخی از مواد مغذی مورد نیاز خود را از خورشید، هوا و آب دریافت می‎‌کنند، اما برخی دیگر باید از خاک تأمین کنند و این جایی است که مکمل‎‌های گیاهی وارد می‎‌شود. کودهای تجاری با مقدار مشخصی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم استفاده می شوند. یک کیسه کود 10-10-10 نشان می‎دهد که دارای 10 درصد نیتروژن، 10 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم از نظر وزن است. کودهای مرکبات بر اساس انواع مختلفی از فرمول‎‌های NPK وجود دارند، زیرا محتوای خاک متفاوت است. انتخاب کود مناسب جهت کاهش گلریزی و افزایش محصول می‎تواند در رشد و باروری بالای مرکبات نقش موثری داشته باشد. برای دستیابی به بهترین نتیجه، تولید کنندگان ابتدا باید خاک موجود را آزمایش و تجزیه و تحلیل کنند و سپس کود مرکبات را انتخاب کنند که محتوای مواد مغذی خاک را تکمیل کند.

بیشتر بخوانید: کود NPK 20-20-20

بررسی محصولات کودی برای استفاده از مرکبات

محصولات کودی برای درختان مرکبات در سه شکل اصلی وجود دارد: مایع، دانه ای و سنبله، هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. سعی کنید در حین انتخاب کود مناسب جهت کاهش گلریزی و افزایش محصول، کود مناسب با محصول خود را انتخاب و خریداری کنید تا آسیبی به ریشه وارد نگردد.

مایع: کودهای مایع به صورت محلول طراحی شده اند که در آب رقیق می‌‎شوند. ریشه ها به سرعت کودهای مایع را جذب می‎کنند. بسیاری از کودهای مایع را می‎توان، بسته به محصول با اسپری کردن شاخ و برگ درخت، که سریعترین راه برای جذب مواد مغذی برای درخت است، استفاده کرد.

گرانول: کودهای دانه ای، شبیه گلوله‎‌های کوچک یا دانه‏‌هایی هستند که روی خاک زیر درخت پاشیده می‌‎شوند و سپس با بیل در زمین پخش می‎‌شوند. این گرانول ها به آرامی حل می‎‌شوند و مواد مغذی را برای درختان فراهم می‎‌کنند.

سنبله‎‌ها: برای پرورش دهندگانی که بیشتر به دنبال یک روش کوددهی تک کاره هستند، ممکن است سنبله‌‎ها راهی برای پیشرفت باشند. سنبله ها به خاک اطراف درخت منتقل می‎‌شوند و ماه ها به تدریج حل می‎‌شوند و تغذیه طولانی مدت را ارائه می‎‌دهند. از نظر هزینه، سنبله ها گرانتر از کودهای مایع و دانه دار هستند، به همین دلیل شاید برای کسانی که فقط چند درخت یا درخت گلدانی دارند، مناسب تر باشد.

بیشتر بخوانید: با کود افزایش گلدهی لوبیا آشنا شوید

نتیجه گیری:

درختان مرکبات بر اساس سن و میزان مواد مغذی موجود در خاک به مقادیر مختلف کود کاهش گلریزی و افزایش محصول نیاز دارند. برای بهترین نتایج، خاک موجود را آزمایش کرده و از یک متخصص درخت میوه واجد شرایط، بخواهید تا نیازهای دقیق مواد مغذی را تعیین کند. به طور کلی، بیشتر درختان مرکبات با دستورالعمل‎های زیر بهترین رشد را دارند:

درختان پرتقال، نارنگی و گریپ فروت بهترین عملکرد را دارند که سه بار در سال بارور شوند، در ژانویه یا فوریه، دوباره در مارس یا آوریل و بار دیگر در ماه مه یا ژوئن. فقط از یک سوم مقدار کود توصیه شده روی بسته برای هر یک از محصولات استفاده کنید. درختان مرکبات تازه کاشته شده، تا دو سالگی نیازی به کود ندارند. فقط به طور منظم آن‎ها را آبیاری کنید تا از رشد و باروری آن‎ها مطمئن شوید. علاوه بر رشد قوی ریشه و شاخ و برگ سالم، درختان مرکبات به کود نیاز دارند تا بتواند شکوفه‌های فراوانی تولید کنند. کود سرشار از فسفر به افزایش تولید گل کمک می‎کند، که اولین گام برای رشد محصول است.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود کاهش گلریزی و افزایش محصول
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *