کود افزایش باردهی گردو

کود افزایش باردهی گردو

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که اقدام به کشت درخت گردو کرده‌اید یا این که باغ گردو دارید، برای افزایش میزان باردهی محصولات‌تان بهتر است به فکر تهیه کردن یک کود غنی و کامل باشید زیرا کوددهی مناسب، نقش بسیار زیادی در افزایش کیفیت محصولات و میزان تولید آن‌ها دارد. البته کود افزایش باردهی گردو باید با احتیاط و دقت بالایی انتخاب شود زیرا در حال‌ حاضر کودهای زیادی در بازار وجود دارند اما همه آن‌ها از کیفیت کافی برخوردار نیستند.

کود مورد نظرتان باید حاوی املاح و مواد مغذی زیادی باشد تا بتواند به‌ خوبی نیاز درختان گردو را فراهم کند. به‌ طور معمول کودهایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید شامل 2 نوع؛ شیمیایی و طبیعی هستند. کودهای شیمیایی همان‌ طور که از نام‌شان پیداست، حاوی یک‌سری مواد شیمیایی هستند که گاهی اوقات ممکن است برای سلامت تمام گیاهان مفید نباشد.

اما کودهای طبیعی به صورت ارگانیک هستند و اگر به‌ صورت صحیح مصرف شوند، هیچ‌ گونه عوارض یا ضرری برای گیاه نخواهند داشت‌. بنابر این بهتر است تا حد امکان از کودهای طبیعی استفاده کنید و خیلی سراغ کودهای شیمیایی نروید.

کودهای مناسب برای افزایش باردهی درخت گردو

 • کود پتاسیم

کود پتاسیم به‌ طور معمول مزایای فوق العاده‌ای دارد و می‌تواند درخت گردو را در برابر بیماری‌های مختلف بسیار مقاوم کند. این کود مغذی را می‌توانید به راحتی با کودهای طبیعی دیگر نیز مخلوط کنید و سپس مورد استفاده قرار دهید. کود پتاسیم از درختان گردو به‌ خوبی مراقبت می‌کند و اجازه نمی‌دهد ریشه آن‌ها دچار آسیب شوند یا از بین بروند.

مصرف منظم و به‌ اندازه این کود، می‌تواند کمک زیادی به شما کند که محصولات سالم و بیشتری داشته باشید. بنابر این بهتر است هر چند وقت یک‌بار با استفاده از این کود مغذی، درختان گردو خود را تغذیه کنید.

 • کود اسید هیومیک

اسید هیومیک در واقع به عنوان بهترین کود افزایش باردهی گردو شناخته شده است و شما می‌توانید به‌ راحتی از آن بهره بگیرید. کود اسید هیومیک، یک کود ارگانیک و مغذی است که اکثر نیازهای درخت گردو را تامین می‌کند و اجازه نمی‌دهد آفات، بیماری‌ها، حشرات یا سرما آسیبی به آن وارد کنند.

این کود غنی خواص بسیار زیادی برای خاک دارد و کمک می‌کند ساختار آن نیز به بهترین شکل ممکن اصلاح شود و هیچ‌ گونه ناخالصی یا مواد شیمیایی هم در آن وجود نداشته باشد. شما می‌توانید این کود آلی را به صورت؛ مایع، گرانوله یا پودری تهیه کنید و به‌ سادگی مورد استفاده قرار دهید.

 • کود نیتروژن

یکی دیگر از بهترین کودهایی که می‌توانید از آن برای شادابی و افزایش باردهی درخت گردو بهره بگیرید، کود نیتروژن است. این کود مفید حاوی آمینواسیدهای بسیار ضروری است که کمک می‌کنند رشد ریشه درخت دچار اختلال نشود و محصولات نیز کیفیت بیشتری داشته باشند.

کود نیتروژن کمک می‌کند آب برای مدت‌ زمان بیشتری در خاک باقی بماند و PH خاک نیز به‌ خوبی تنظیم شود. از این‌ رو بهتر است پیش از محصول‌دهی درخت، از این کود استفاده کنید و علاوه‌بر افزایش محصولات، سلامت خاک را نیز حفظ نمایید.

 • کود جلبک دریایی

این گزینه از کود افزایش باردهی گردو را می‌توانید به‌ صورت محلول پاشی، آبیاری و چال کود استفاده کنید و در کمترین زمان ممکن، نتایج بی‌نظیری به دست آورید. کود جلبک دریایی به‌ صورت کاملا طبیعی تولید می‌شود و در ساختار آن مواد مضر شیمیایی وجود ندارد.

این کود تمام باکتری‌های مضر موجود در خاک را از بین می‌برد و جلوی رشد علف‌های هرز را هم می‌گیرد. با استفاده از کود غنی جلبک دریایی می‌توانید مقاومت درخت گردو در زمستان را نیز تا حدود زیادی افزایش دهید و جلوی سرمازدگی ریشه را بگیرید.

 • کود فسفر

با استفاده از کود مفید فسفر، می‌توانید رشد درختان گردو را دو برابر کنید و محصولات بیشتری داشته باشید. این کود مغذی روند فتوسنتز گیاه را بهبود می‌بخشد و موجب شادابی بیشتر شاخه و برگ‌های درخت نیز خواهد شد. کود فسفر می‌تواند شوری خاک را اصلاح کند و حجم ریشه درخت را هم چندین برابر افزایش دهد.

کود افزایش باردهی گردو

بهترین زمان برای کوددهی درختان گردو

یکی از مهم‌ ترین مواردی که نباید آن را نادیده بگیرید، زمان کوددهی درختان گردو است. این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر نسبت‌ به آن بی‌تفاوت باشید، ممکن است محصولات خود را از دست بدهید و درختان‌تان دیگر رشد نکنند. از این رو بهتر است کود افزایش باردهی گردو را قبل‌ از شروع رشد محصولات که همان فصل بهار است، مصرف کنید.

دقت داشته باشید اگر زمان کوددهی درختان گردو به‌ صورت اشتباه انتخاب شود، انرژی و سرمایه زیادی هدر می‌رود و دیگر با افزایش باروری درختان نیز مواجه نخواهید شد. بنابر این بهتر است به صورت خودسرانه در زمان‌های نامناسب، این کار را انجام ندهید و حتما از کارشناسان کشاورزی راهنمایی بگیرید.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت سنجد و عناب

نکات مهم برای کوددهی درختان گردو

 • کوددهی درخت گردو را بیش از اندازه انجام ندهید و حتما به میزان کود مصرف شده، توجه کنید.
 • به‌ طور معمول میزان مصرف کودهای مختلف به‌ اندازه تنه درخت گردو بستگی دارد و شما باید با در نظر گرفتن آن، کوددهی را انجام دهید.
 • اگر از روش کوددهی به‌ صورت پخش سطحی بهره گرفتید، حتماً به‌ طور کامل سطح خاک را کوددهی کنید و احتیاط خود را بالا ببرید.
 • هنگام انجام کوددهی درختان گردو توجه داشته باشید که کود مورد نظرتان با ریشه یا تنه درخت تماس مستقیمی نداشته باشد زیرا این امر موجب می‌شود گیاه آسیب جدی ببیند و از بین برود.
 • سعی کنید بعد از انجام دادن عمل کوددهی، حتما کار آبیاری را انجام دهید تا کود بهتر تجزیه شود و سریع‌تر اثر خود را بر روی ریشه و سایر قسمت‌های درخت به جای بگذارد.
 • تا حد امکان سعی کنید از یک کود مناسب بهره بگیرید و هم زمان از چندین کود استفاده نکنید زیرا در چنین شرایطی ممکن است کودها خواص خود را از دست بدهند و اثر گذاری مناسبی نداشته باشند.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت خرما

سخن پایانی

کود افزایش باردهی گردو را سعی کنید از شرکت‌ها یا فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و از آن نیز به صورت اصولی بهره بگیرید. کوددهی درخت گردو اصلا کار سختی نیست اما برای به دست آمدن نتیجه‌ای عالی‌تر، بهتر است حتما به موارد ذکر شده در این مقاله توجه کنید و سراغ کودهای بی‌کیفیت نروید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366