کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گوجه‌فرنگی یکی از گیاهان پرطرف‌دار و خوشمزه است که امروزه اکثر افراد اقدام به کشت آن می‌کنند اما برای داشتن یک گوجه‌فرنگی سالم و باکیفیت باید حتما از کودهای مناسبی بهره بگیرید. کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی می‌تواند تأثیری بسیار ویژه‌ای در تولید محصولات حاصل ‌شده داشته باشد، در واقع اگر کود از مواد و املاح لازم برخوردار باشد گوجه فرنگی می‌تواند تمام مواد مغذی خود را دریافت کند در رشد مطلوبی داشته باشد.

کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی را میشناسید؟

بهتر است سراغ کودهای باکیفیت و سالمی بروید که بتوانند به‌ خوبی تمام نیازهای گوجه‌فرنگی را برآورده کنند و بتوانند یک محصول سالم و باکیفیت را تولید کند. البته فراموش نکنید؛ قبل‌ از استفاده کردن یا بهره گرفتن از کودهای مختلف باید آزمایش‌های لازم را بر روی خاک محصول مورد نظرتان انجام دهید تا متوجه شوید که خاک چه نیازهایی دارد، سپس با توجه به نیازهای خاک خود از یک کود آلی و طبیعی بهره بگیرید.

کوددهی اگر به صورت صحیح صورت بگیرد، می‌تواند تأثیرات شگفت‌آوری را بر روی گیاه به جای بگذارد. خاک مورد نظر نیز باید تمام مواد و املاح لازم خود را دریافت کند تا بتواند ریشه زائی گوجه‌فرنگی را بیشتر کند. در واقع اگر گوجه‌فرنگی ریشه‌های باکیفیت و بیشتری داشته باشد می‌تواند رشد بهتری هم داشته باشد و بتواند محصولات زیادتری را تولید کند.

کود دهی مناسب بر روی مراحل رشدی گیاه تاثیر بسزایی می‌گذارد. مثلاً اگر خاک کمبود فسفر، آهن منیزیم، مس و… داشته باشد، نمی‌تواند به‌ خوبی تمام مواد لازم را به گیاه برساند. از این‌ رو رشد ریشه زائی و گوجه‌فرنگی مطلوب نخواهد بود.

در هر صورت شما باید هنگام مصرف کودهای طبیعی و شیمیایی توجه داشته باشید که به اندازه از آن‌ها استفاده کنید. مثلاً اگر بیش از اندازه از این کودها بهره بگیرید رشد رویشی گیاه تحریک می‌شود و دیرتر به گل‌دهی می‌رسد. در نتیجه نباید انتظار افزایش باردهی گوجه‌فرنگی را هم داشته باشید. یا این‌که اگر از کودها کمتر استفاده کنید مواد مغذی به طور کامل به محصول نمی‌رسد و گیاه دچار کمبود تغذیه یا سوء تغذیه خواهد شد.

به طور معمول کشت و پرورش گوجه‌فرنگی‌ سالم و باکیفیت، خیلی سخت نیست و هر کسی می‌تواند به‌ راحتی این کار را انجام دهد. البته در صورتی که به یک‌سری نکات مهم توجه داشته باشید و با توجه به آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. از این‌ رو اگر می‌خواهید بیشتر با این موارد آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:‌ تاثیر اسید هیومیک بر ریشه

کود اسیدهیومیک برای گلدهی گوجه فرنگی

اسید هیومیک یک کود بسیار مغذی و مفید است که می‌تواند عملکرد مثبتی بر رشد گیاه به‌ جا بگذارد. کود و اسیدهیومیک به رشد ریشه و قسمت هوایی گیاه بسیار کمک می‌کند. این کود مغذی کمک می‌کند گیاه و خاک بتوانند تمام املاح و مواد مورد نیازشان را به‌ خوبی دریافت کنند. اسیدهیومیک می‌تواند تمام بیماری‌ها و آفات موجود در خاک را از بین ببرد و به ‌جای آن‌ها فعالیت میکروب‌های مفید را بیشتر کند.

کود اسیدهیومیک به شکل ویژه‌ای موجب افزایش جذب نیتروژن، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم، نیتروژن، رود، بور، و… شود. کود اسیدهیومیک می‌تواند آهن را به شکل بسیار مطلوبی در خاک نگه دارد و آن را به‌ طور کامل به تمام قسمت‌های گیاه برساند در واقع هیومیک اسید کمک می‌کند پی اچ خاک به شکل خیلی عالی تنظیم شود و ساختار خاک نیز اصلاح شود.

کود هیومیک اسید را می‌توانید در انواع مختلف؛ مایع، پودری و گرانول برای خود تهیه کنید. کود هیومیک اسید با مزایای فوق‌العاده‌ خود، تمام نیازهای گیاه و خاک را تامین می‌کند و اجازه نمی‌دهد که گیاه مورد حمله آفات و حشرات مضر قرار بگیرد. رنگ این کود قهوه‌ای تیره است و همین امر موجب شده‌ است نور خورشید را بهتر جذب کند و رشد گیاه را افزایش دهد.

این کود می‌تواند کمیت و کیفیت محصولات زراعی و باغی را به شکل خیلی ویژه‌ای افزایش دهد. در واقع با استفاده از کود هیومیک اسید می‌توانید جوانه زنی، گلدهی، کیفیت و سلامت گوجه‌فرنگی را افزایش دهید.

این کود باعث افزایش فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک می‌شود و تمام آلودگی‌ها و مشکلات موجود در خاک را از بین می‌برد. اسیدهیومیک عناصر ریز مغذی همچون آهن را در خاک تامین می‌کند و جذب این عناصر را توسط گیاه نیز، افزایش می‌دهد.

اگر خاک زمین مورد نظرتان شور است، می‌توانید با استفاده از کود اسید هیومیک این شوری را به ‌طور کامل از بین ببرید و خاک را کاملاً حاصلخیز کنید. کود آلی و طبیعی اسید هیومیک، مقاومت گیاه را به شوری و کم‌آبی بیشتر می‌کند. این کود می‌تواند سیستم ریشه را به بهترین شکل ممکن تقویت کند و موجب افزایش جذب رطوبت در آن شود.

کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی

نکات مهم کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی

 • کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی باید با دقت انتخاب شود زیرا اگر یک کود مناسب را انتخاب نکنید، ممکن است موجب از بین رفتن محصولات شود.
 • کود مورد نظرتان باید حتما از ۳ عنصر مهم؛ پتاسیم، فسفر و نیتروژن برخوردار باشد تا بتواند به رشد بهتر محصول کمک کند.
 • همان‌طور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد؛ قبل‌ از انتخاب کود باید آزمایش‌های لازم را بر روی خاک انجام دهید تا با توجه به آن یک کود مناسب را انتخاب کنید تا کود سازگاری کاملی با خاک و گیاه مورد نظرتان داشته باشد.
 • زمان کوددهی نیز بسیار مهم است که باید حتما آن را در نظر بگیرید. از این رو پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان قبل‌ از کشت نشاء کاری، کار کوددهی را انجام دهید تا محصول نیازهای خود را به طور کامل دریافت کند.
 • اگر می‌خواهید به نتیجه مطلوب‌تری برسید، حتما کوددهی را در مراحل مختلفی انجام دهید.
 • اولین کوددهی برای گوجه‌فرنگی بهتر است در زمان کشت بذر انجام شود. مرحله دوم استفاده از کود نیز بهتر است بعد از برداشت و اولین چیدن گوجه‌فرنگی انجام شود زیرا در این زمان بوته عمده ذخایر خود را از دست ‌داده است و تا حد خیلی زیادی ضعیف شد.
 • دقت داشته باشید که استفاده بیش از اندازه و غیر اصولی از کودهای مختلف در گوجه فرنگی، موجب ایجاد رگ‌های سفید رنگ در داخل گوشت گوجه فرنگی و انباشت نیترات در آن می‌شود.
 • توجه داشته باشید؛ برای استفاده کردن از کود مایع اسید هیومیک باید آن را به ‌صورت مستقیم به خاک مورد نظرتان اضافه کنید.
 • جهت بهره گرفت از کود پودری هیومیک اسید نیز بهتر است آن را به خوبی با آب مخلوط کنید و سپس به محل ریشه گوجه فرنگی، اضافه کنید.
 • برای استفاده کردن از کود اسیدهیومیک گرانول یا جامد نیز، باید از روش چال کود بهره بگیرید. در این روش شما باید کود را به ‌صورت جامد در زیر خاک دفن کنید و سپس خاک را بر روی آن قرار دهید. بعد از قرار دادن خود بر روی کود باید مقدار زیادی آب به آن اضافه کنید تا کود بتواند بهتر جذب ریشه گیاه شود و مواد مغذی لازم به تمام قسمت‌های گیاه برسد.
 • تا حد امکان سراغ کودهای شیمیایی نروید و به جای آن از کودهای حیوانی یا طبیعی بهره بگیرید. زیرا برخی از کودهای شیمیایی با اثرات نامطلوبی که از خود به جای می‌گذارند، موجب از بین رفتن محصولات نیز می‌شوند.

بیشتر بخوانید: کود برای درشت شدن گوجه فرنگی

سخن پایانی

امروزه انواع مختلفی از کود در بازار وجود دارد که می‌توانید به راحتی از آن‌ها بهره بگیرید. البته باید در نظر داشته باشید که تمام این کودها از کیفیت و مرغوبیت کافی برخوردار نیستند و ممکن است موجب از بین رفتن محصولات شوند. از این رو توصیه می‌کنیم کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی را با دقت بیشتری انتخاب کنید و سراغ هر کودی نروید.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *