کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نحوه افزایش عملکرد گوجه فرنگی در بین سبزیجات، گوجه فرنگی برای انسان در تمام فصول ضروری است و تقریباً جزء سبزی های ثابت همه خانوارها است. اگر در زمینه تولید این محصول فعالیت می کنید، باید تمام اصول کاشت، کشت و برداشت را در نظر بگیرید تا در نهایت یک محصول ایده آل به دست آورید. در این زمینه استفاده از کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه باید جدی گرفته شود.

اهمیت کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه

از جمله عملیاتی که در هنگام پرورش گوجه فرنگی باید انجام شود استفاده از کودهای مناسب است. هر گیاه نیازهای غذایی خاص خود را دارد و قبل از کاشت باید آنالیز خاک برای استفاده از کود مناسب به مقدار کافی با اطلاع از در دسترس بودن محیط کشت انجام شود. افزایش عملکرد گوجه فرنگی به شدت تحت تأثیر نوع و مقدار کود اعمال شده به خاک است. دلایل متعددی این گفته را تأیید می کند:

کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه کوددهی بر مراحل رشد گیاه تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر خاک کشت شده فاقد فسفر باشد، گلدهی و ریشه زایی گوجه فرنگی تحت تأثیر قرار می گیرد. یا در مورد نیتروژن اگر بیش از حد مصرف شود رشد رویشی گیاه تحریک می شود و گیاه دیرتر گل می دهد بنابراین نباید انتظار افزایش عملکرد گوجه فرنگی را داشت. علاوه بر این، در صورت مصرف بیش از حد نیتروژن در هنگام باردهی، میوه درشت اما بی مزه تولید می شود.

بیشتر بخوانید: افزایش باردهی درخت انبه

– استحکام و ریشه گیاه گوجه فرنگی با کمک استفاده از کود مناسب افزایش می یابد. بسیار مهم است که گوجه فرنگی پس از پیوند، نهال های قوی داشته باشد. اگر گیاه گوجه فرنگی ضعیف باشد از یک طرف دچار بی حالی می شود و از طرف دیگر گیاهان ضعیف به دلیل قدرت رقابتی کمتری تحت تاثیر حمله عوامل بیماری زا و آفات قرار می گیرند.

نکات مهم در کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه

سه عنصر مهم و اساسی در کشت همه گیاهان از جمله گوجه فرنگی نیتروژن، پتاسیم و فسفر هستند که درشت عناصر نامیده می شوند. بنابراین، برای داشتن یک محصول موفق، لازم است اصول کوددهی گوجه فرنگی را به دقت دنبال کنید:

1- همانطور که گفته شد میزان کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه باید بر اساس آنالیز خاک تعیین شود. قبل از کاشت، حتما مقداری خاک را در محیط رشد آزمایش کنید و خاک در دسترس داشته باشید. این مشکل باید جدی گرفته شود زیرا ممکن است برخی از عناصر به اندازه کافی در خاک موجود باشد و کوددهی بیش از حد باعث تأثیر منفی این عنصر بر رشد گوجه فرنگی می شود.

2- زمان لقاح بسیار مهم است. مقدار کامل کود فسفر و بخشی از کود پتاس باید قبل از کاشت به خاک داده شود. معمولاً کود پتاسیم را با قسمتی از کود نیتروژن مخلوط کرده و قبل از کاشت به خاک می دهند. کودهای نیتروژن دار در چند مرحله به خاک نفوذ می کنند. این روش لقاح را لقاح با سرکه می نامند.

کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه 3- در نظر داشته باشید که کود باید به صورت برنامه ریزی شده به خاک داده شود تا بتواند نیاز گیاه را در مراحل حساس رشد برآورده کند و در نتیجه منجر به افزایش عملکرد گوجه فرنگی در زمان برداشت شود. در نتیجه، ما موارد زیر را  پیشنهاد می کنیم:

– اولین باری که میوه های گوجه فرنگی روی گیاهان ظاهر می شوند، باید مقدار اولیه کود مصرف شود.

– مرحله دوم استفاده از کودهای ازته، پس از برداشت و لایه اول گوجه فرنگی است. در این زمان گیاه ذخایر اصلی خود را از دست داده و ضعیف شده است. اگر افزایش عملکرد گوجه فرنگی در برداشت دوم برای شما مهم است، باید بلافاصله پس از دو هفته پس از برداشت اول، از کود نیتروژن به مقدار توصیه شده استفاده کنید

معرفی بهترین کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه:

اکنون باید دریابیم که چه کودهایی می توانند افزایش عملکرد گوجه فرنگی را در زمان های مختلف تضمین کنند. در این قسمت چند کود مناسب را به شما معرفی می کنیم:

1- در مراحل اولیه رشد گوجه فرنگی به دلیل اینکه بوته ها پایه ضعیفی دارند و به شدت مستعد خواب هستند باید از کودهای حاوی فسفر و پتاسیم به صورت محلول پاشی یا همراه با آب آبیاری در مزرعه استفاده کرد. پتاسیم باعث تقویت ساقه و فسفر باعث افزایش ریشه زایی می شود.

2- دسته دوم کودهای مورد استفاده کودهایی هستند که مقاومت گیاه را در برابر تنش هایی مانند کمبود آب و سایر تنش های محیطی افزایش می دهند. در این دسته می توان به کودهایی اشاره کرد که حاوی اسیدهای آمینه هستند.

3- باید بدانید که کودها نه تنها عملکرد گوجه فرنگی را افزایش می دهند، بلکه بر کیفیت رنگ نیز تاثیر می گذارند. استفاده از کود برای زیباسازی گوجه فرنگی را فراموش نکنید.

کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه 4- کودهای کمپوست غنی از مواد مغذی درشت و ریز بوده و در هر کشاورزی افزایش قابل توجهی را در عملکرد به دنبال خواهند داشت. Multi Purplex حاوی مقادیر کافی ریز عناصر است که نیاز گیاه گوجه فرنگی به این ریزمغذی ها را برآورده می کند.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن با برگ

5- کودهای حاوی اسیدهای آمینه و هورمون های گیاهی با افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی و کمک به بهبود رشد گیاه، افزایش عملکرد گوجه فرنگی را تضمین می کنند. باید بدانید که چنین کودهایی باعث تقویت ریشه گیاه نیز می شوند و گیاه بهتر می تواند استرس را تحمل کند. کود جلبک دریایی ویتا رایگان میتواند نیاز شما به این کود را برطرف کند.

6- یکی از شناخته شده ترین مشکلات گوجه فرنگی که بر عملکرد نهایی آن تاثیر می گذارد، پوسیدگی میوه است که عمدتاً ناشی از کمبود کلسیم است. محلول پاشی برگ های این گیاه باعث مقاومت بافتی و در نهایت افزایش عملکرد گوجه فرنگی می شود.

کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه 
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *