کود افزایش ریشه زایی درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درختان پسته از برگ هایی با مرکبی تشکیل شده اند و درختان پسته دارای دو پایه هستند و برای تولید میوه لازم است هر دو درخت نر و ماده داشته باشند.  گل پسته فاقد گل و غده شهد زا است و زنبورها را به یک طرف جذب نمی کند و گرده ها در اثر باد پراکنده می شوند.  درختان پسته برگ های کوچکی هستند که در پاییز و زمستان می خوابند.  ریشه زایی درختان پسته به صورت محوری و عمودی بوده و ظرفیت تولید ریشه های زدایی درختان پسته بسیار کم است.  بنابراین در این مقاله به کود افزایش ریشه زایی درخت پسته می پردازیم.

  بهترین وقت جهت کوددهی درخت پسته

 طراحی یک برنامه مرتب برای دادن کود به درخت پسته به کشاورزان پسته پیشنهاد می شود که برای درختان پسته خود یک رکورد عالی و با زمان طولانی طی کرده باشند که از عوامل کود پسته شامل نتایج آزمایشات، بهداشت خاک، نمونه برداری از برگ و عملکرد خاک است.

این موارد را جهت تصمیم گیری درست  در کنترل باغات پسته فراهم می آورد.  به طور کلی باغ های پسته با خاک های شنی بیشتر در معرض کمبود عناصر غذایی درختان هستند زیرا این خاک ها به دلیل ساختار کریستالی خود سطح اتصال کمتری نسبت به خاک های رسی دارند.

  بهترین زمان برای کوددهی درخت پسته زمانی است که درختان به بیشترین مواد مغذی نیاز دارند، معمولاً اوایل بهار بهترین شکل کوددهی ریشه است، اما بسته به نیاز این عناصر به عناصر مختلف، کوددهی در فصول مختلف انجام می شود.

کود افزایش ریشه زایی درخت پسته

انواع کود افزایش ریشه زایی درخت پسته

  کاشت پسته نسبت به گذشته افزایش زیادی داشته و با توجه به سوددهی بالای این گیاه، آنتالیا به یکی از مراکز تولید پسته در ترکیه تبدیل شده و سهم زیادی از تولید پسته در منطقه را در اختیار دارد.  از سال 2007، ایالات متحده از طیف وسیعی از کودهای مبتنی بر پسته برای تطبیق آب و هوای خود برای تولید پسته و همچنین کشت بزرگ بادام استفاده کرده است.  عوامل مختلفی در کاشت درختان پسته و پرورش آن موثر است که استفاده از این محصول و ایجاد تعادل و هماهنگی در آنها یکی از مهمترین مسائل برای کشت درخت پسته است.  در ادامه با کامل ترین کود پسته با انواع کود پسته آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید: فروت ست مخصوص درخت پسته

  انواع کودهای مخصوص درخت پسته

  چند عنصر اساسی و مهم برای استفاده درخت پسته از جمله:

  •   آهن
  •   نیتروژن
  •   پتاسیم

  کامل ترین کود پسته شامل کودهای زیر است

  نیتروژن: عنصر اساسی لازم جهت رشد عالی ساقه و کارایی خوب. نیتروژن به رشد درخت پسته کمک کرده و در عین حال باروری آن به نیتروژن بستگی دارد و کاهش یافتن نیتروژن سبب کم شدن محصول ورشد و تولید درخت پسته می شود.  نقش اساسی نیتروژن در درخت  پسته تولید کردن پروتئین گیاهی است.  از نیتروژن در تمام فصول در برنامه های کوددهی پسته برای کاهش رنگ پریدگی برگ های قدیمی قرمز مایل به قهوه ای استفاده می شود.

  پتاسیم: مقدار کافی به پر شدن مغز پسته، افزایش درصد شکافته شدن پسته و بهبود کیفیت این مغزها کمک می کند.  کمبود پتاسیم معمولا موجب درصد بسیار زیادی از پسته خالی گردد.  درختان پسته که فاقد پتاسیم یا فسفر هستند، به راحتی توسط verticillium dahliae و باکتری ها آلوده می شوند.  این کودها از ابتدای فصل تا اواسط فصل تولید مثل استفاده می شود.  علائم کمبود پتاسیم شامل رنگ پریدگی برگ ها، لبه های کوچک برگ و برگ های خاکستری است.

فسفر: نقش فعالی در تقسیم سلولی دارد و به دلیل نقشی که دارد در ساختارهای atp و همچنین در RNA-dna ذخیره می شود.

بور: در اوایل بهار از این کودها برای متورم کردن جوانه ها استفاده می شود.

  مس: در اواسط تا آخر فصل به دلیل علائم سوختن لبه برگها این کودها به آنها داده می شود.

  کلسیم: نقش خیلی  مهم در رشد و تمایز ریشه پسته دارد. اگر میزان کلسیم خاک کم باشد، ریشه رشد چندانی نخواهد داشت و در نتیجه اندام هوایی برگها پوشش گیاهی زیادی نخواهد داشت. کمبود کلسیم در درختان پسته به دلیل تعامل با سایر عناصر یا عدم انتقال مناسب به داخل گیاه است.

کود افزایش ریشه زایی درخت پسته  سولفات روی برای پسته

  برای دستیابی به بهترین و موفق ترین مغز پسته، شرایط خاک مانند سطح ph باید در محدوده ثابتی حفظ شود.  نوسانات شدید pH می تواند به آسانی از رشد و تکثیر درخت پیشگیری کند.  درختان پسته حتما باید ph میان 7.1 تا 7.8 خواهد داشت تا قادر باشد هر سال آجیل موفقی داشته باشد.  در خاک های اسیدی، عنصر خاک جهت تغذیه درختان پسته بصورت کم جذب می شوند، چون مقدار سمیت نیز با اسیدیته ازدیاد می یابد.  در ادامه مطلب با کود افزایش ریشه زایی درخت پسته ما همراه باشید.

  آهک و سولفات روی را می توان در سطح خاک برای حفظ PH ایده آل باغ خود استفاده کرد.  سولفات روی به عنوان یک عنصر ضروری برای رشد انسان، عنصر مهمی برای رشد و ریشه زایی، تشکیل میوه و پر شدن مغز پسته است. سولفات روی به شکل نهایی در درخت پسته جهت باردهی زودرس در اول بهار استفاده خواهد شد.

استفاده از سولفات آلومینیوم در پسته

  چون درختان پسته در خاک های معمولا قلیایی بار می دهند.  سولفات آلومینیوم جهت قلیایی نمودن خاک استفاده می شود.  تحقیقات نشان می دهد که استفاده از سولفات آلومینیوم در شرایط مناسب منجر به افزایش نسبت پسته خرد شده می شود.

کود افزایش ریشه زایی درخت پسته  روش صحیح کود دهی درختان پسته

  درختان پسته به مقدار زیادی کود پسته نیاز دارند و کود حیوانی به تنهایی نمی تواند نیاز تغذیه ای درختان پسته را برای کشت افزایش دهد.  در این راستا علاوه بر کود حیوانی باید از کود شیمیایی پسته نیز استفاده شود.

  کود حیوانی (حیوانی) در پاییز به درختان داده می شود و کود شیمیایی دو بار در خاک مخلوط می شود، یک بار در اسفند و یک بار در خرداد.

  همچنین با سمپاشی در اواخر بهار (در زمان پر شدن میوه ها) می توان کیفیت و کمیت میوه ها را افزایش داد.  استفاده کردن از کودهای حاوی عناصر کمیاب پیشنهاد می شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره گردو و علت سیاه شدن مغز آن

سخن نهایی

اکثر کشاورزان از ما میپرسند کود افزایش ریشه زایی درخت پسته چیست؟ اول از همه، پاسخ به این سوال به ارائه تجزیه و تحلیل خاک در سال جاری بستگی دارد. اما به طور کلی پسته مصرف کننده سنگین نیتروژن است.

مصرف نیتروژن در پسته به حدی است که نیاز است نیتروژن کمکی لازم در فصول رشد این درخت تامین شود. عدم مراقبت مناسب از درخت و عدم کوددهی مناسب باعث کوچک شدن و کوچک شدن مغز پسته می شود. از طرفی گیاه در برابر بیماری ها و آفاتی مانند پسیل پسته ضعیف شده و زمان تولید آن به مرور زمان صفر می شود.

کود افزایش ریشه زایی درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *