شاخه سیب پر از میوه - کود برای افزایش میوه

همان‌طور که می‌دانید تمام عناصر و ویتامین‌های مورد نیاز بدن انسان، تنها با خوردن مواد غذایی و سبزیجات تامین نمی‌شود و در کنار آن‌ها لازم است از قرص‌ها یا داروهای حاوی ویتامین نیز بهره گرفت. درختان میوه هم با گرفتن برخی عناصر خاک و هوا، می‌توانند رشد کنند اما این رشدشان قطعا خیلی مطلوب نیست و باید از کود برای افزایش میوه و شادابی بیشتر درخت؛ استفاده کنید.

برخی از کودها به طور معمول شامل املاح و مواد معدنی مفیدی هستند و به رشد بهتر و به موقع میوه، افزایش محصول‌دهی، تولید میوه‌های باکیفیت و سالم، از بین بردن بیماری‌ها و آفات، کمک می‌کنند. کودهایی که برای درختان میوه تهیه شده‌اند؛ تمام نیازهای میوه، ریشه درخت و برگ‌ها را تأمین می‌کنند و هیچ‌گونه کمبودی به جای، نمی‌گذارند.

یکی از مشکلات رایجی که معمولا اغلب باغداران با آن مواجه شده‌اند؛ عدم تبدیل گل به میوه با وجود گل‌دهی زیاد درخت است. درختانی که گل‌دهی بالایی دارند؛ میوه‌های بیشتری تولید می‌کنند، البته به شرطی که گل‌های آن دچار ریزش نشوند. علت اصلی ریزش گل و شکوفه‌های درخت؛ تأمین نشدن مواد معدنی لازم و کمبود تغذیه است که با بهره گرفتن از یک کود آلی، می‌توانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید و در آخر نیز میوه‌های زیادی را برداشت کنید.

مناسب‌ترین کود برای افزایش میوه

 • کود اسیدهیومیک

اسیدهیومیک در واقع یک کود ارگانیک است که مزایای فوق‌العاده زیادی دارد. به همین علت هم امروزه از آن در صنعت‌های مختلفی، استفاده می‌کنند. شما نیز می‌توانید از این کود بی‌نظیر در کشاورزی، باغداری، پرورش گل و گیاهان خانگی و… بهره بگیرید و تمام نیازهای گیاه و خاک مورد نظرتان تأمین کنید. هیومیک اسید با قابلیت ویژه‌ای که دارد؛ خاک را اصلاح می‌کند و موجب افزایش میکروب‌های مفید در آن می‌شود. این کود برای افزایش میوه ، بسیار ضروری است و کمک می‌کند محصولات به وجود آمده؛ از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

کود اسیدهیومیک ساختاری کاملا طبیعی دارد و در آن؛ هیچ‌گونه مواد شیمیایی به کار نرفته است. این کود مغذی موجب افزایش ذرات خاک می‌شود و به رشد ریشه کمک می‌کند رشد عالی‌تری داشته باشد.

از آن جایی که کود هیومیک اسید دارای هوموس زیادی است؛ رنگ تیره‌ای دارد و نور خورشید را به خود جذب می‌کند. باغدارانی که از هیومیک اسید برای افزایش رشد میوه‌های‌شان بهره بگیرند؛ نیازهای مختلف درخت، میوه‌ و برگ‌ها را تأمین می‌کنند زیرا در این کود، مواد بسیار مغذی همچون نیتروژن، آهن، فسفات، منگنز، فسفر، اکسیژن، کلسیم، پتاسیم و آمینواسیدها وجود دارد. کود اسیدهیومیک را می‌توانید در انواع مختلفی همچون؛ مایع، جامد و گرانولی، خریداری کنید و با استفاده از آن در کم‌ترین زمان ممکن، شاهد نتایج شگفت‌انگیزی باشید.

 

بیشتر بخوانید: خرید اینترنتی کود ارگانیک

 

همچنین قابل ذکر است که استفاده از کود آلی و طبیعی هیومیک اسید؛ اصلا کار سختی نیست و شما می‌توانید به راحتی از روش چال‌کود، آبیاری و مستقیم، برای تغذیه کردن خاک و درختان‌تان، بهره بگیرید.

 • کود حاوی منیزیم

یکی دیگر از عناصری که نقش خیلی زیادی در رشد میوه دارد؛ منیزیم است. از این رو پیشنهاد می‌کنیم از کودهایی بهره بگیرید که حاوی منیزیم هستند؛ زیرا این کودها کمک می‌کنند میزان کلروفیل در گیاه بالا برود و توانایی فتوسنتز آن نیز، چندین برابر زیادتر شود.

 • کود آهن

فراموش نکنید بهترین و مناسب‌ترین کود برای رشد سریع‌تر درختان میوه، کودهایی هستند که حاوی آهن باشند. زیرا به طور کلی؛ آهن در همه مراحل رشد گیاه نقش خیلی مهمی دارد و اجازه نمی‌دهد به میوه و درخت، آسیبی وارد شود. البته توجه داشته باشید که امروزه‌ تعداد کودهای حاوی آهن، بسیار زیاد است اما همه آن‌ها از کیفیت لازم برخوردار نیستند. به هم علت هم پیشنهاد می‌کنیم؛ سراغ برندهای باکیفیت و محبوب بروید تا دچار ضرر نشوید.

 • کود نیتروژنه

با توجه به تحقیقات انجام شده می‌توان گفت نیتروژن، بهترین کود برای رشد عالی و سریع درختان میوه است. از این رو اگر می‌خواهید درختان‌تان میوه‌های درشت و سالمی داشته باشند؛ بهتر است هنگامی که هنوز درخت شکوفه نداده است، از این کود استفاده کنید. کود نیتروژنه کود برای افزایش میوه است. البته در حین مصرف کود نیتروژنه باید دقت خود را بالا ببرید و در مصرف آن، زیاده‌روی نکنید زیرا ممکن است به ریشه درخت؛ آسیب وارد شود.

 • کود گوگرد

در حال حاضر انواع مختلفی از کود گوگرد در بازار وجود دارد که هر باغدار باید با توجه به میوه‌ها و نوع خاک زمین باغ خود، بهترین گزینه را انتخاب کند. اما به طور کلی؛ گوگرد کمک می‌کند مقاومت درخت و میوه‌ها در برابر عوامل محیطی آسیب‌زا، افزایش یابد و رشدشان افزایش یابد.

بوته پر بار توت فرنگی - کود برای افزایش میوه

دیگر عوامل مؤثر در رشد میوه

 • ساختار ژنتیکی درختان میوه

یکی از تأثیر گذارترین عواملی که میزان بزرگ شدن میوه‌ها را تعیین می‌کند؛ در واقع همان ساختار ژنتیکی درخت است. به طور معمول برخی از درخت‌ها، ذاتاً میوه‌های ریزی را تولید می‌کنند و از ظرفیت درشت شدن میوه؛ برخوردار نیستند. در مورد این گونه درختان؛ هر کاری هم انجام دهید، میوه رشد بیشتری نخواهند داشت چون محدودیت ژنتیکی دارند. از این رو اگر می‌خواهید میوه‌های درشتی را برداشت کنید؛ بهتر است به ساختار ژنتکی درختان‌تان توجه کنید.

 • هرس درختان

عملیات هرس درختان نیز؛ می‌تواند کمک زیادی به رشد بیشتر میوه‌ها کند. در واقع با هرس درختان، از هدر رفتن بیهوده مواد مغذی جلوگیری خواهید کرد و در نتیجه؛ میوه رشد عالی‌تری خواهد داشت چون مواد معدنی به میزان کافی به آن رسیده است. با انجام هرس، میان تعداد میوه و اندازه درخت یک نسبت متعادل ایجاد خواهید کرد و همین امر نیز موجب می‌شود مواد قندی و عناصر ضروری؛ به بهترین شکل ممکن جذب ریشه درخت و میوه شود.

 • عوامل محیطی

دما و نور از جمله عوامل محیطی خیلی مهمی هستند که اگر به صورت متعادل و استاندارد باشند؛ سلول‌های درخت و میوه تمایل بیشتری به تقسیم شدن و تحرک دارند و در نتیجه رشدشان هم افزایش می‌یابد.

 • آبیاری مناسب

در هنگام آبیاری درختان میوه باید با احتیاط عمل کنید و مواظب باشید آبیاری خیلی سنگینی انجام ندهید. آبیاری درختان میوه باید نه خیلی کم باشد نه خیلی زیاد، چون ریشه درخت به سرعت آسیب می‌بیند و احتمال دارد دیگر درخت اصلا میوه ندهد.

 

بیشتر بخوانید: مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت

 

نکات مهمی که باغداران برای رشد بهتر میوه بهتر است در نظر داشته باشند

 • همان‌طور که متوجه شدید؛ کودهای زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای درختان میوه‌تان، بهره بگیرید اما مناسب ترین کود برای افزایش میوه ، کودهای مایع هستند زیرا قدرت جذب بیشتری دارند و اثرگذاری‌شان نسبت به سایر کودها بسیار سریع‌تر است.
 • از مصرف بیش از اندازه کود خودداری کنید زیرا با این کار؛ به درخت و میوه‌های آن، آسیب وارد می‌شود.
 • قبل از خرید کود؛ لازم است حتما آزمایش‌های لازم را بر روی خاک و درختان‌تان انجام دهید تا متوجه شوید که آن‌ها، چه کمبودهایی دارند. سپس با توجه به نیازهای‌شان یک کود آلی و مناسب را انتخاب کنید و مورد استفاده قرار دهید.
 • تا حد امکان سعی کنید از کودهای میوه‌دهی مناسب بهره بگیرید زیرا این کودها؛ باعث رشد بهتر ریشه درخت، افزایش حجم میوه‌ها، استحکام ساقه و تولید شکوفه‌های بیشتر می‌شوند.

شاخه درخت آووکادو - کود برای افزایش میوه

سخن پایانی

از جمله مشکلاتی که اغلب باغداران با آن درگیر هستند؛ رشد نکردن و درشت نشدن میوه‌ها است. اما این مشکل را می‌توانید از کود برای افزایش میوه ، با بهره گرفتن از کودهای طبیعی و مفید برطرف کنید. البته در مصرف کود باید مواظب باشید زیاده‌روی نکنید و حتما دوره درمان را هم تکمیل کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم سراغ کودهای شیمیایی نروید زیرا این کودها در صورت مصرف نادرست، ممکن است عملکرد خیلی مطلوبی از خود نشان ندهند.

 

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366