قیمت کود k60

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود کا۶۰ یا کود پتاس بالا باتوجه به نیاز گیاهان در زمان های گلدهی میوه دهی و ریشه زایی به عنصر پتاسیم توصیه و استفاده می شود. این کود به رفع سریع کمبود پتاسیم کمک کرده و بصورت محلول استفاده می شود. برای هر اقوامی در کشاورزی و زراعت برای افراد اطلاع از هزینه ها و برآورد آنها مهم است بنابراین در این مطلب قصد داریم به توضیحات بیشتر درباره قیمت کود k60  و نحوه عملکرد آن بپردازیم.

کود k60 چیست؟

کود کا۶۰  از جمله کودهای پر بازده در کشاورزی است که به‌ علت کارایی و پتانسیل بالای خود امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این کود حاوی درصد بالای پتاسیم محلول بوده و دارای pH اسیدی است که همراه با آمینواسیدهای آزاد خود قابلیت جذب پتاسیم را افزایش می دهد.

قیمت کود k60پتاسیم برای گیاهان چه می کند؟

پتاسیم نقش مهمی در ایجاد، توزیع و متابولیسم غذایی که گیاهان از طریق فتوسنتز می‌سازند، ایفا می‌کند و با تحریک ده‌ها آنزیم  روی هر یک از این فرآیندها تمرکز می‌کند.

بیشتر بخوانید: کود 10 52 10 برای درخت پسته

نقش پتاسیم در آبدارشدن میوه ها و سبزیجات

کود k60 حاوی پتاسیم بالا در درجه بعدی به حمایت از فسفر در تولید جوانه، گل و میوه کمک می کند. سپس دانه های زنده برای تولید مثل گیاه تشکیل می شوند. این امر به ویژه در محصولات انگور مانند گوجه فرنگی، کدو و خربزه بسیار مهم است. به این ترتیب، دسترسی به پتاسیم برای تشکیل میوه های بزرگ و آبدار بسیار مهم است.

سیستم های ریشه نیز از این درشت مغذی بسیار سود می برند. این نه تنها رشد ریشه را افزایش می دهد، تا گیاهان را با بزرگتر شدن حفظ و حمایت کند، بلکه با حفظ رطوبت در هنگام تشخیص افزایش دما، مقاومت به خشکی را نیز بهبود می بخشد.

کود با پتاسیم بالا معمولاً برای تشویق عملکرد بالا در گیاهان گلدار میوه و سبزیجات استفاده می شود.

نقش کود k60 در درختان و درختچه ها

کودهای مخصوص درختان و درختچه های همیشه سبز از پتاسیم موجود در کود کا۶۰ برای حفظ جریان سالم و ثابت آب و مواد مغذی در سراسر ساختار خود استفاده می کنند. که در آن تمرکز بر تولید شاخ و برگ سبز و سرسبز است.

این فرآیند زمانی شروع می شود که پتاسیم انرژی جذب شده توسط شاخ و برگ از طریق فتوسنتز را به سمت تبدیل نشاسته و کربوهیدرات ها به گلوکز هدایت می کند.  این غذای متابولیزه شده به عقب برمی گردد و باعث رشد سالم می شود که به صورت شاخ و برگ سبز جدید ظاهر می شود.

پتاسیم در درختان و درختچه های گلدار مانند ماگنولیا و آزالیا نیز برای گردش مواد مغذی و آب استفاده می شود. اما، به جای حمایت از شاخ و برگ، گل ها فراوان است.

قیمت کود k60نقش پتاسیم در پرورش گل ها

کاری که پتاسیم انجام می دهد ایجاد محیطی پر از رطوبت آبرسان و ریز مغذی های سالم برای حمایت از نقش فسفر در تولید گل است.

همچنین به سایر فرآیندهای آنزیمی که از تلاش سایر مواد مغذی حمایت می کنند، کمک می کند. بدون پتاسیم، فسفر به هیچ وجه قادر به تولید گل یا برداشت فراوان نخواهد بود.

نقش پتاسیم  کودk60 در پرورش سبزیجات

همه سبزیجات برای رشد مطلوب گیاه، فعال شدن آنزیم، متابولیسم گلوکز و کلسیم و البته فتوسنتز به پتاسیم نیاز دارند.

برای جلوگیری از اثرات دماهای شدید و شرایط خشکسالی، نسبت به سایر مناطق باغ های ما، در یک تکه سبزیجات به تلاش بیشتری نیاز است. پتاسیم نه تنها به طور موثر آب را در اطراف گیاهان به گردش در می آورد، بلکه به حفظ آن کمک می کند

مزیت استفاده از کود k60

افزایش حجم ، رنگ دهی و طعم بهتر در میوه ها و سبزیجات

افزایش مقاومت درختان و گیاهان در برابر تنش های محیطی

مناسب برای انواع گیاهان

کمک به افزایش قند فروکتوز

رفع سریع پتاسیم مورد نیاز

شناسایی کمبود پتاسیم در گیاهان

چگونه می توان تشخیص داد که گیاهان شما به پتاسیم بیشتری نیاز دارند؟ یک راه این است که رشد گیاهان خود را با دقت مشاهده کنید و علائم زیر را جستجو کنید:

علائم سوختگی روی برگها

پیچاندن برگها

زرد شدن بین رگبرگ (کلروز)

لکه های مایل به ارغوانی در سطح زیرین شاخ و برگ

توقف رشد

این علائم معمولاً ابتدا در رشد مسن نشان داده می شود. و همه می توانند نشانه هایی از نیاز به پتاسیم بیشتر باشند.

با این حال، قطعی ترین راه، یک کیت آزمایش pH خاک خوب است. نتایج آن نشان می دهد که آیا محیط کشت شما کمبود عناصر درشت مغذی دارد و چقدر خاک باید اصلاح شود.

مقدار و نحوه مصرف کود k60

مقدار مصرف کود k60 با توجه به نوع گیاه متفاوت است مثلا برای درختان میوه ، برای افزایش رنگ میوه و بازارپسندی آنها بهتر است پس از تشکیل میوه تا زمان رسیدن و برداشت آن میزان یک تا ۲ لیتر از کود را به صورت محلول در هزار لیتر آب استفاده کرد.

قیمت کود k60این مقدار همچنین برای محصولات زراعی ، غلات (پس از پنجه زنی تا برداشت) ، صیفی جات و محصولات گلخانه ای (از اواسط فصل رشد تا زمان برداشت) تقریبا ثابت است اما تکرار آن بستگی به نیاز گیاه دارد.

بیشتر بخوانید: زمان کوددهی درخت انگور

قیمت کود k60

قیمت کود k60 با توجه به اندازه و درجه کیفی کود همچنین نوسانات بازار قابل اندازه گیری دقیق نیست و مقادیر متغیری برای آن ذکر شده است. همچنین دفعات مصرف و تکرار کود دهی روی قیمت تمام شده اثرگذار است. بنابراین بسته به این که از چه نوع محصولی با چه درجه کیفی استفاده خواهید کرد و نیاز گیاه شما به آن چقدر خواهد بود، قیمت کود k60 متفاوت خواهد بود.

قیمت کود k60
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *