کود تقویتی خوشه گندم

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کود تقویتی خوشه گندم چه کودی است؟ در این مطلب به توضیح مراحل رشد گندم و کوددهی این محصول پرداخته ایم.

بهترین کود افزایش تناژ گندم در خوشه دهی ( سنبله ) :

مهمترین زمان برای استفاده از کود شوک ده ایکس به منظور افزایش تناژ چشمگیر گندم در واحد سطح.

در این مرحله از ترکیب دو نوع کود شوک ده ایکس و کود پتاس بالای شوک به اسم کا ۶۰ می توانیم باردهی و افزایش تناژمان را در گندم به شدت بالا ببریم.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

ترکیب این دو کود فوق العاده باعث می شود قدرت انفجاری به گندم مان دست دهد.

 

 

 

تفاوت گندم دیم و گندم آبی در این مرحله به این شکل است که در گندم دیم تنها دو مرحله فقط بصورت محلول پاشی باید این دو کود را با دوز مصرف ۲ لیتر از کود شوک ده ایکس و ۲ لیتر از کود کا۶۰ شوک در هزار لیتر آب طی فاصله یک ماه از زمان تشکیل سنبله به کار ببریم.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

ولی در گندم آبی توصیه آل کود اینست که : دو مرتبه طی ۱۵ روز به صورت آبیاری استفاده از ترکیب همزمان کود کا۶۰ و کود شوک ده ایکس ۵ لیتر از هر کدام در هکتار استفاده کنیم.

محلول پاشی از زمان تشکیل سنبله حداقل یک مرتبه و حداکثر ۳ مرتبه توصیه می شود.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

با پیشبرد این برنامه غذایی شگفت انگیز ما شاهد افزایش چشمگیر تناژ گندم در واحد سطح هستیم.

طی تحقیقات میدانی انجام شده افزایش تناژ در هر منطقه از سطح کشور با توجه به مناطق جغرافیایی و آب و هوایی متفاوت بود .

ولی حداقل افزایش تناز گندم در بدترین حالت ۳۰ درصد و در بهترین حالت ۳۰۰ درصد بود.

بهترین حالت زمانی بود که در حالت عادی ۴ تن در هکتار برداشت گندم را داشتیم که با استفاده از این برنامه غذایی و کود های بینهایت با کیفیت شوک توانستیم تناژ گندم در هکتار را نزدیک به ۱۵ تن برسانیم.

گیاه گندم

گندم یکی از گیاهان زیرشاخه خانواده گرامینه ها و گندمیان است. این گیاه تک لپه و علفی و از گیاهان یکساله است که در دو نوع وحشی و اهلی دیده می‌شود. گندم دارای مقدار زیادی کربوهیدرات بوده که مصرف آن برای بدن انسان مواد مغذی و فیبر موردنیاز را فراهم می‌کند. گیاه گندم گل هایی به شکل سنبله دارد و از گره های این گل ها برگ ها به وجود می‌آیند. سنبلچه قسمتی ازسنبله است که از سه گلچه و دو گلوم تشکیل شده است. گاهی اوقات تعداد گلچه ها به ۹ عدد می‌رسد. دانه های گندم که اصلی ترین قسمت این گیاه هستند، بین دو پوشش قاشقی مانند قرار گرفته اند که لما و پالئا نام دارد. برگ های این گیاه، نازک هستند و عرض کمی دارند. روی این برگ ها زبانه هایی کوچک دیده می‌شود.

کود تقویتی خوشه گندمدانه گندم شامل ترکیباتی مثل پروتئین، نشاسته، فیبر و سلولز است. از نظر ظاهری اندازه دانه های گندم متغیر است و معمولا اندازه ای بین ۵ تا ۸ میلی متر دارند. عرض این دانه ها حدود ۲و نیم میلی متر است و میانگین وزن آن ها بین ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم تخمین زده شده است. رنگ دانه گندم اغلب بژ یا نخودی بوده و در بعضی گونه ها قرمز رنگ است که به نام گندم سرخ آن را می‌شناسند.

بیشتر بخوانید: کود مایع کامل 20 20 20

خوشه گندم

خوشه به قسمتی ازگیاه گندم گفته می‌شود که دانه ها را در خود نگهداری می‌کند. شکل قرار گرفتن گل ها در خوشه از نوع گل آذین است که با برگ هایی به نام سبوس احاطه شده اند.

خوشه یک ساقه مرکزی دارد که در اطراف آن گل های گندم به شکل ردیف کنار هم رشد می‌کنند.

خوشه گندم زمانی که هنوز نرسیده و سبز رنگ هستند، فتوسنتز را هم انجام می‌دهند.

بعد از مراحل جوانه زنی و رشد ساقه ها، مرحله خوشه دهی که به آن تشکیل سنبله هم می‌گویند آغاز می‌شود. این مرحله در رشد گندم اهمیت زیادی دارد و باید به افزایش خوشه ها و رشد بیشتر دانه ها کمک کرد.

تقویت و تسریع این مرحله با کوددهی مناسب قابل انجام است.

کوددهی گندم

گیاه گندم برای رشد به عنصرهای مختلفی نیاز دارد که مهم ترین آن ها،پتاسیم، فسفر و نیتروژن هستند. کمبود هر کدام از عنصرهایی که گفته شد، روی رشد گیاه تاثیرات منفی می‌گذارد.

کود تقویتی خوشه گندمازت یکی از عنصرهایی است که‌ خاک های مختلف دچار کمبود آن هستند. این عنصر ضروری ترین عنصر برای رشد گندم است. مقدار مصرف کودهای ازته برای گندم به نوع آب و هوا و میزان بارش های منطقه بستگی دارد. افزایش رشد ریشه ها و افزایش تعداد خوشه های گندم و همینطور افزایش پروتئین موجود در دانه ها از تاثیرات استفاده از کودهای ازت برای گندم هستند.

کودهای پتاسیم را می‌توان مفید ترین کود برای افزایش رشد گندم دانست. تجزیه و  بررسی خاک، میزان پتاسیم آن را مشخص می‌کند. برای افزایش برداشت گندم هم  کود پتاسیم بسیار موثر است و اهمیت آن به اندازه کودهای نیتروژن است. کودهای پتاسیم با اثرگذاری روی میزان فتوسنتز گیاه، رشد آن را افزایش می‌دهند. همچنین پتاسیم مقاومت گندم  را در برابر تنش های محیطی افزایش می‌دهد. کود پتاسیم باعث می‌شود دانه های گندم حجیم تر شوند و تعداد خوشه ها نیز افزایش یابد. زمان مناسب استفاده از کودهای پتاسیم دار برای گندم، زمان به ساقه رفتن گندم هاست.

فسفر عنصر دیگری است که در رشد گیاه گندم نقش زیادی دارد. کودهای فسفردار نسبت به سایر کودها به میزان کمتری استفاده می‌شوند و علت این موضوع انحلال پذیری کم عنصر فسفر است که باعث می‌شود تا به راحتی توسط بارندگی ها شسته شوند. با این حال این کودها برای گیاه گندم مزایای زیادی دارند. فسفر موجب می‌شود تا رشد ریشه ها بیشتر شود و همچنین رشد کلی گیاه افزایش پیدا کند. کمبود فسفر توانایی رشد گیاه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

کودهای گوگرد دار هم دسته دیگری از کودهای موردنیاز برای گیاه گندم هستند. هرچند به مقدار کم تر استفاده‌ می‌شوند. عنصر گوگرد باعث افزایش میزان پروتئین درانه های گندم می‌شوند.

کود تقویتی خوشه گندمکود تقویتی خوشه گندم

قبل از آغاز مرحله خوشه دهی گندم باید از کودهای مناسب استفاده کرد تا تعداد خوشه های گندم افزایش پیدا کند. عنصرهای مغذی همچنین باعث می‌شوند تا تعداد دانه ها در هر خوشه بیشتر شود.

کود تقویتی خوشه گندم کودهای حاوی نیتروژن و پتاسیم هستند که با افزایش رشد گیاه، روی رشد خوشه هم موثر هستند. کود مناسب باعث می‌شود تا مقاومت خوشه های گندم هم افزایش یابد و در برابر عوامل بیماری زایی که گیاه را تهدید می‌کنند کمتر آسیب ببیند.

بیشتر بخوانید: کود 10 52 10 برای گردو

پتاسیم این مقاومت را در خوشه های گندم ایجاد می‌کند. بیماری های مختلفی هیتند که به طور مستقیم روی خوشه ها تاثیر می‌گذارند و اگر گیاه ضعیف باشد به سرعت باعث نابودی آن می‌شوند.

تقویت خوشه های گندم در نهایت باعث می‌شود دانه های گندمی پرحجم و سالم تولید شود که برداشت مطلوبی را به دنبال دارد.

به کارگیری کودهای مناسب در مزارع گندم با توجه به اهمیت کشت و پرورش این محصول زراعی مهم، راهی به سوی برداشت بیشتر گندم از زمین های کشاورزی کشور است.

بهترین کود افزایش تناژ گندم
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *