کود برای چین دوم یونجه

کود برای چین دوم یونجه

در همه مراحل کشاورزی کود و کود دهی بخش مهمی از کار محسوب میشود؛ ما در این مقاله قصد داریم تا با کود برای چین دوم یونجه آشنا شویم. پس با نا همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را ارائه دهیم.

کوددهی یونجه از اهمیت ویژه ای در کاشت و برداشت آن برخوردار است. یونجه از علوفاتی می باشد که امروزه کاشت آن بسیار توسعه یافته است. علت این امر این است که یونجه به مدت ۷ سال محصول می دهد و ریشه آن در این مدت بسیار عمیق شده و مقدار زیادی نیتروژن، ازت و مواد آلی در زمین به جا می گذارد. شاید جالب باشد که بدانید از دیر باز به یونجه ملکه گیاهان یا طلای سبز می گفتند.

کاشت و داشت یونجه در ایران

کاشت این گیاه در تمامی مناطق امکان پذیر است اما بهترین منطقه آب و هوایی برای کاشت این محصول، مناطق گرم، آفتابی، خشک و دارای بارندگی زیاد می باشد. این گیاه یکی از گیاهان مقاوم بوده که به گرما و همچنین سرما بسیار مقاوم است.

این گیاه در دو فصل بهار و پاییز قابل کشت می باشد. در فصل پاییز می بایست حتما خاک را در عمق ۳۰-۲۵ سانتی آن قبل از بارندگی شخم زد. در بهار نیز یک الی دو هفته قبل هم باید اقدام به شخم زدن زمین کرد. این شخم بهاره سبب خرد شدن علوفه های باقی مانده و از بین رفتن بقایای گیاهی و علف های هرز باقی مانده در زمین می شود.

کود برای چین دوم یونجهچه کود هایی برای یونجه مناسب می باشند؟

بهترین خاک برای کاشت یونجه، خاک های لومی، رسی و شنی می باشند. مهم ترین ویژگی که خاک مورد نظر برای کاشت یونجه داشته باشد زهکشی آن است.

بیشتر بخوانید: فواید کود کامل برای درخت

کود های مورد نیاز یونجه شامل گوگرد، ازت، فسفات، سولفات پتاسیم و ریز مغذی ها می باشد. بعد از استفاده از این کود ها باید حتما اقدام به شخم زدن زمین نمایید. اگر از کود دامی برای زمین خود استفاده کرده اید، بهتر است ۲ ماه قبل از کاشت کود را همراه با خاک شخم بزنید تا به طور کامل با هم مخلوط شوند.

کود های شیمیایی نیز نقش مهمی در کاشت و کوددهی یونجه دارند. این کود ها شامل کود های میکرو و ماکرو هستند که می توان مقدار آن ها را کم و زیاد کرد.

کود های ماکرو مورد نیاز یونجه

کود های میکرو کود هایی هستند که گیاهان به مقدار زیادی به آن ها احتیاج دارند. کود های ماکرو مورد نیاز یونجه شامل منیزیم، ازت، فسفر، کلسیم، گوگرد و پتاسیم می باشد.

ازت:

کمبود این عنصر کمتر در یونجه اتفاق می افتد. زیرا باکتری های ریزوبیوم که در داخل گره های ریشه این گیاه وجود دارند، با گیاه حالت همزیستی داشته و ازت را به میزان زیادی تثبیت می کنند و در اختیار گیاه قرار می دهند. این عنصر همچنین سبب ساخت کلروفیل شده و در گیاه از اهمیت زیادی برخوردار است. این عنصر در یونجه بیشتر به صورت محلول در آب استفاده می شود.

فسفر:

این عنصر به دلیل حلال نبودن و عدم تحرک باید در عمق خاک داده شود و سپس با عملیات شخم با خاک مخلوط گردد. کمبود این عنصر در یونجه و برنامه کوددهی یونجه منجر به ضعیف شدن گیاه، تاخیر در گلدهی و توقف رشد می شود. این عنصر در یونجه باعث تحریک رشد، تکامل ریشه ها و تشکیل نوکلئیک اسید می شود.

کود برای چین دوم یونجهکود پتاس مورد نیاز برای یونجه

بعد از ازت این عنصر بیشترین عنصر مورد برای گیاه یونجه می باشد. پتاسیم در یونجه سبب ایجاد مقاومت گیاه به بیماری ها می شود. کمبود این عنصر در یونجه سبب می شود تا رشد ریشه ها و ساقه ها کم شده و لکه های کوچک زرد تا سفیدی در اطراف برگ های آن به وجود آید. همچنین ممکن است حاشیه برگ ها نیز به رنگ قهوه ای و قرمز در بیایند. در کمبود های شدید این عنصر، شاهد ریزش برگ های یونجه خواهید بود.

گوگرد:

یونجه به گوگرد بیشتر از فسفر احتیاج دارد. در اثر کمبود این عنصر، برگ های بالایی گیاهان زرد شده و برگ ها دراز می شوند و در نهایت رشد آن ها متوقف می شود.

کلسیم:

این عنصر برای غده بستن ریشه، رشد و توسعه ریشه ها و همچنین تثبیت ازت در یونجه ضروری می باشد. کلسیم برای سلامت و رشد این گیاه بسیار مهم بوده و باعث شادابی یونجه می شود.

کود برای چین دوم یونجهمنیزیم:

کمبود این عنصر در برنامه کوددهی یونجه منجر به پیر شدن برگ ها شده و رنگ آن ها را از سبز به بنفش مایل به قرمز تغییر می دهد.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت زرشک

کود های میکرو مورد نیاز یونجه

کود های میکرو از جمله عناصر کم مصرف هستند که وجود آن ها به میزان اندک، برای گیاه و کوددهی یونجه ضروری می باشد. این کود ها شامل روی، منگنز، مس و آهن می باشد که مقدار مصرفشان کم بوده و طبق آزمایش خاک تعیین می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366