کود برای ریشه زایی

گیاهان و درختان مختلف در هر مرحله از دوره رشد به مواد مغذی نیاز دارند. این نیاز گیاهان با کودهای مناسب تامین می‌شود. مرحله ریشه زایی در گیاهان هم نیاز به کوددهی مخصوص دارد. برای آشنایی با مزایای استفاده از کود برای ریشه زایی این مقاله را دنبال کنید.

ریشه زایی در گیاهان و درختان

یکی از راه های رایج تکثیر گیاهان مختلف قلمه زدن است‌. گیاهان با استفاده ازاین روش به خوبی تکثیر می‌شوند و راهی آسان و در دسترس برای پرورش درختان و گیاهان به شمار می‌رود. بعضی از گیاهان به دلیل داشتن ویژگی هایی با سرعت زیادی از طریق قلمه زدن تکثیر می‌شوند و به اصطلاح قدرت ریشه زایی آن ها بالاست. یعنی قلمه ها پس از جدا شدن سریعا وارد فاز ریشه زایی می‌شوند و بعد از آن جوانه می‌زنند. در برخی دیگر از گیاهان این اتفاق نمی افتد و گیاه برای ریشه زایی نیازبه دخالت دارد. در مورد این گیاهان باید از هورمون های ریشه زایی استفاده کرد تا ازطریق قلمه بتوانند تکثیر شوند. قلمه اکثرا از قسمت های اصلی گیاه مثل برگ، جوانه برگ، ساقه و ریشه جدا می‌شود.

کود برای ریشه زاییگیاهام برای رشد کافی به ریشه هایی قوی و مقاوم نیاز دارند بنابراین قبل از شروع قلمه زدن و ریشه زایی باید در مورد گیاه مورد نظر اطلاعات کافی کسب کرد و ازهمه نکات مراقبتی و نیازهای غذایی آن اگاهی کامل داشت. تقویت این مرحله از رشد و ریشه زایی گیاهان به عوامل مختلفی بستگی دارد که به آن می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص برای کیوی

عوامل موثر بر ریشه زایی گیاهان

اولین اقدام برای قلمه زدن موفق و ریشه زایی فراهم کرذن بستری مناسب برای قرار دادن قلمه هاست. بستر مورد نظر می‌تواند پرلیت یا ماسه بادی باشد چون بسیار سبک هستند و همینطور از ترکیب این ها با خاکبرگ هم استفاده کرد.

بستر کشت قلمه ها باید زهکشی مناسب و خوبی داشته باشد تا رطوبت کافی برای قلمه زدن فراهم و حفظ شود.

قلمه ها باید در این بستر به دور از نور مستقیم خورشید باشند چون نور مستقیم مانع ریشه زایی سریع می‌شود.

اگر قلمه هایی که جدا شده اند دارای برگ باشند باید برگ های قسمت های پایینی قلمه را جدا کرد. این نکته برای ریشه زایی اهمیت زیادی دارد.

استفاده از هورمون های ریشه زایی هم برای تقویت ریشه زایی و سرعت بخشیدن به آن کمک کننده است و باید استفاده شود.

هورمون ریشه زایی چیست؟

هورمون ریشه زایی زمانی استفاده می‌شود که گیاهان خیلی سخت تکثبر می‌شوند. این هورمون یک ترکیب شیمیایی است و به اشکال مختلف مثل مایع و پودری دیده می‌شود. هورمون های ریشه زایی حاوی ماده ای به نام اکسین هستند. این ماده یکی از هورمون های گیاهی است و برای گیاهان کار تنظیم رشد را انجام می‌دهد.

کود برای ریشه زاییاکسین با تاثیر روی ریشه باعث رشد آن می‌شود و همچنین روی ریشه های قدیمی تر هم تاثیر گذاشته و باعث توسعه آن ها می‌شود. در علوم باغبانی ماده اکسین را به شکل naa و iba استفاده می‌کنند و بهدشکل پودر یا مایع هورمون های ریشه زایی را تولید می‌کنند.

استفاده از این هورمون ها در همه گیاهان ضروری نیست اما در گیاهانی که رشد آن ها سرعت کمی دارد باعث افزایش روند ریشه زایی می‌شود و بهتر است که استفاده شود.

کود برای ریشه زایی

ریشه از اندام های اصلی گیاه به شمار می‌رود و برای رشد گیاه نقشی اساسی دارد. تقویت ریشه ها و توسعه بخشیدن به ان ها همیشه از دغدغه های کشاورزان بوده است.

ریشه ها در خاک رشد می‌کنند و با گسترش در خاک و نفوذ به اعماق خاک می‌توانند مواد مغذی و ترکیبات معدنی و همین طور آب را به اندازه نیازگیاه جذب کرده و در اختیار گیاه قرار دهد. قسمت های بالایی گیاهان این عناصر را استفاده کرده و به عناصر مفید  و انرژی تبدیل می‌کنند. از فواید دیگر ریشه ها برای گیاه این است که باعث تثبیت و استحکام گیاه در خاک می‌شوند تا گیاه در برابر عوامل بیرونی مثل باد و آب های روان استقامت کند.

همچنین کارشناسان کشاورزی به تازگی کشف کرده اند که ریشه ها از خود موادی به داخل خاک منتقل می‌کنند که نقشی موثر در مبارزه و از بین بردن آفت های مختلف دارد و از گیاه در برابر آن ها محافظت می‌کند. با این دلایل ریشه اهمیت زیادی در گیاهان دارد و تقویت آن مزایای زیادی به همراه خواهند داشت. برای تقویت ریشه زایی می‌توان از کودهای مناسب استفاده کرد.

کود برای ریشه زاییمعرفی کود برای ریشه زایی

عنصرهایی مثل فسفر و پتاسیم در طول دوره رشد با حفظ ریشه ها به سلامت آن ها کمک می‌کنند. همچنین این عناصر باعث می‌شوند تا ریشه ها در خاک به خوبی گسترش پیدا کنند و ریشه های جدیدی ایجاد شود و در عین حال ریشه های قدیمی تر تقویت شوند. به همین دلیل به کارگیری این عناصر در مراحل رشد گیاه و زمان فعالیت ریشه ها، بسیار مفید است و رشد کلی گیاه هم بهبود پیدا می‌کند. زمان فعالیت ریشه های گیاه معمولا فصل بهار و تابستان است و کوددهی با کودهای پتاسیم دار و فسفر دار در این زمان نتیجه خوبی به همراه خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا

کودهای طبیعی و حیوانی و نیز کودهای شیمیایی حاوی پتاسیم و فسفر مثل کود NPK کودهایی مناسب برای ریشه زایی هستند.

زمان مناسب و موثر استفاده از کود برای ریشه زایی قبل از کاشت است که باعث می‌شود قبل از رشد گیاه این مپاد به طور کامل جذب ریشه ها شوند و ریشه زایی ان ها به خوبی تقویت شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366