کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

باغداران و کشاورزان برای تولید محصول درختانی که دارند سال ها زحمت می کشند تا محصولی که به بار می نشیند قابل برداشت و فروش باشد. اما اگر بعد از تحمل سال ها برای به بار نشستن درختان محصول آنها قابل فروش نباشد می تواند ضرر فراوانی برای باغداران داشته باشد. به طور مثال اگر سیب رنگ خوبی نداشته باشد به خوبی به فروش نمی رسد. از این رو در این مقاله تصمیم داریم به موضوع کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب بپردازیم.

رنگ گیری درخت سیب

باراهکارهای افزایش رنگی در باغات سیب درخدمتتون هستیم، مشکل رنگ گیری سیب می‌تواند دوتا باشد:

 اول اینکه مثلاً باغی را داریم که درخت سیب در آن رنگ خوبی ندارد که مشکل آن می تواند ژنتیکی باشد یعنی از همان روز اول رنگ خوبی نداشته است، و دلیل دوم اینکه ممکن است درخت سیبی در ابتدا در باغ رنگ خوبی داشته اما پس از گذشت چند سال ممکن است این رنگ خوب را از دست داده باشد که دلیلش برمی گردد به بحث تغذیه درخت تحقیقات نشان می دهد که تقریباً ۹۰ درصد رنگ خوب نداشتن میوه سیب به دلیل عدم استفاده از کود ها و فرایند تغذیه مناسب است.

کود مخصوص رنگ گیری درخت سیبعناصر مناسب در رنگ گیری خوب درختان سیب

عناصر مهمی همچون آهن و پتاس می‌توا ند اثرگذاری قابل‌توجهی در رنگ گیری درخت سیب داشته باشد اما این به این معنا نیست که بقیه عناصر تاثیری ندارند بلکه و پتاس تاثیر بیشتری دارد به شرط آنکه قوانین مصرف و زمان مصرف از این عناصر را رعایت کنیم.

بیشتر بخوانید: زعفران گلخانه ای در سال چند بار گل می‌دهد؟

زمان مناسب برای استفاده از کود

یکی از رمزهای موفقیت در نوع کشاورزی مدرن آگاهی از زمان مناسب روش ها می باشد، برای به کار بردن عناصر آهن و پتاس جهت رنگ گیری بهتر میوه سیب زمانش یکسان نمی باشد، همچنین باید در زمان مناسبی استفاده شوند بهترین زمان برای استفاده از کود های مرغوب و درجه یک تقریباً ۴۰ یا یک ماه مانده به برداشت محصول است و یا حتی ۱۰ روز قبل از برداشت میوه سیب.

طرز استفاده از کودهای مناسب رنگی گیری درخت سیب

لازم به ذکر است که بگوییم بهترین روش و به بهترین نحوه برای استفاده از کودهای رنگ گیری، محلول پاشی است.

زیرا هم سرعت بیشتری نسبت به ریشه دارد و هم در زمان کوتاه تری بیشترین اثرگذاری را دارد به همین دلیل پیشنهاد می شود تا برای رنگ گیری درخت سیب از روش محلول پاشی استفاده شود.

الویت با سم های آفت کش است یا کودهای رنگ گیری؟

از مشکلاتی که باغداران و کشاورزان در کشت میوه سیب ممکن است با آن مواجه شوند همچون:آفات آسیب رسان و کلرزکه سبزینگی گیاه کم باشد در این شرایط اولویت ما این است که اول آفات را از بین برده و سپس از کودهای رنگ گیری استفاده کنیم.

کود مخصوص رنگ گیری درخت سیببعد از استفاده کردن از کودهای مخصوص رنگ گیری نیاز هست که آبیاری انجام شود یا خیر؟

پیشنهاد می‌شود تا بعد از استفاده از کودهای مخصوص رنگ گیری آبیاری نیز انجام شود زیرا با این کار نقش کودهای رنگ گیری را به شکل معجزه آسایی تحت تاثیر قرار می دهد، البته که لازم به ذکر است قابلیت کودهای ارگانیکی به این است که ما اگر محدودیت آبیاری نیز داشته باشیم باز هم میتونیم آبیاری انجام بدهیم البته این برای بحث کوتاه ارگانیک است نه برای شیمیایی، در هر صورت بهتر است از آبیاری بعد از کود های رنگ گیری بهره بگیریم.

میوه هایی همچون سیب و گلابی میوه های هستند که اگر ظاهر و رنگ خوبی نداشته باشند در فروش آنها باغداران با مشکل مواجه خواهند شد و ضرر زیادی می کنند، قرمز بودن پوست سیب قرمز از رنگدانه های آنتوسیانینی نشات می گیرد که پایه آن قند می باشد پس قطعاً هرچقدر مقدار قند و مقدار ظرفیت اکسیداسیون قند را بالا ببریم و در میوه افزایش دهیم بدون شک رنگ بیشتری دریافت خواهیم کرد.

نکته قابل توجه اینکه استفاده بیش از اندازه از کودهای نیتروژن بخصوص در آخرای رشد و قبل از برداشت محصول اثر مثبتی روی رنگ گیری میوه نخواهد داشت، زیرا نیتروژن خیلی زیاد جلوی رسیدن نور کافی به میوه سیب را برای رنگ گیری بهتر می گیرد اما مقدار کم کود نیتروژنی مشکل ساز نخواهد بود، از مهم‌ترین کودهای نیتروژ نی میتوان از سولفات و اوره نام برد.

کود مخصوص رنگ گیری درخت سیبآیا دما نیز روی رنگ گیری میوه تاثیر دارد؟

اگر در هنگام رنگ گیری میوه دما بالا برود و هوا نیز سرد نشود رنگ میوه مناسب نیست و مراحل رنگ گیری کامل نبوده و باعث پایین آمدن کیفیت میوه میشود.

زمانی که دما در ماه شهریور فصل تابستان پایین بیاید رنگ میوه را افزایش داده زیرا ظرفیت اکسیداسیون را در میوه زیاد می‌کند و قند بزرگ به قند کوچک شکسته شده و این قندها در افزایش رنگ میوه تاثیر دارند، به طور کلی دمای پایین باعث زیاد شدن ظرفیت اکسیداسیون،شکستن قند ها و بیشتر شدن انرژی و در نهایت تولید رنگدانه آنتوسیانین می شود.

پس در نتیجه تولید رنگدانه آنتوسیانین در میوه سیب به نور کافی نیاز دارد پس حتماً در هنگام رنگ گیری میوه نور لازم به میوه برسد تا میوه رنگ مناسبی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کود مناسب سانسوریا

میوه سیب اگر رنگ مطلوب نداشت چه کار کنیم؟

پیشنهاد ما به شما این است تا با شروع رنگ نگرفتن میوه زمان را از دست ندهید و از کودهای پتاسیمی استفاده کنید که همانطور که گفتیم محلول پاشی سیلیکات پتاسیم کمک شایانی به این فرایند می کند.

کود رنگ آوری درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *