کود برای درشتی پیاز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مناسب برای گیاهانی مثل پیاز هم باید شامل تمام مواد مغذی باشد. انتخاب صحیح کود برای درشتی پیازمستلزم دانستن نکات و آشنایی کامل با این گیاه است. در ادامه مطلبی با همین موضوع را می‌خوانید.

پیاز چه ویژگی هایی دارد؟

پیاز یکی از گیاهان علفی دو ساله و گاهی سه ساله است. مبدا اولیه کاشت این گیاه مشخص نیست اما به نظر می‌رسد اولین بار در آسیا کاشته شده باشد. پیاز اغلب از طریق بذر تکثیر می‌شود. قسمتی از پیاز که خوراکی و قابل مصرف است، بخش گوشتی و متورم اتنهایی آن است. بعد از کاشت بذر در مرحله اول پیازهای کوچکی رشد می‌کنند که این پیازها کاشته می‌شوند وپیاز بزرگ و قابل استفاده به دست می‌آید. در سال سوم اگر این پیازهای درشت را بکارند بوته ای رشد می‌کند که گل می‌دهد و این گل ها بذر پیاز را تولید می‌کنند.

کود برای درشتی پیازریشه های پیاز ساده و کم عمق بوده و از انتهای ساقه خارج می‌شوند و داخل خاک قرار می‌گیرند. پیاز هم به همان قسمت کروی شکل گفته می‌شود که ورقه ای شکل است و به رنگ های سفید، قرمز، زرد و‌طلایی دیده می‌شود. وقتی پیاز به شکل بوته رشد کند از وسط بوته ساقه ای به طول یک متر رشد می‌کند که در انتهای آن گل پیاز می‌روید. این گل به شکل چتر و به رنگ های سفید و ارغوانی است.

بیشتر بخوانید: کمبودهای درخت هلو

شرایط رشد و تکثیر پیاز

از نظر آب و هوایی و اقلیم پیاز قادر است در همه نوع اب و هوا رشد کند. با این تفاوت که در مناطق سردسیر پیازکشت شده طعم تند خواهد داشت ولی در مناطق گرم پیازهایی با طعم شیرین و ملایم به دست می‌آید. خاک مناسب پیاز هم هر نوع خاکی می‌توان باشد به جز خاک بسیار مرطوب که باعث پوسیدگی و ازبین رفتن پیازها  می‌شود. زمین زیر کشت پیاز باید مسطح باشد و به شخم زدن زیاد هم نیازی ندارد.

آبیاری مورد نیاز این گیاه حدود ۵ الی ۱۰ بار در هر دوره رشد است. دفعات ابیاری پیاز به نوع خاک و آب وهوای منطقه بستگی دارد. زمانی که برگ های پیاز متمایل به زرد شدند باید آبیاری متوقف شود چرا که پیازها پوسیده شده و می‌گندند.

کاشت پیاز

کشت پیاز در دو نوبت و‌ در فصل های بهار وپاییز انجام می‌شود. برای انجام کاشت در بهار، زمین را در فصل پاییز آماده کرده و با کوددهی تقویت می‌کنند. برای کشت پاییزه هم آماده سازی زمین را در بهار انجام می‌دهند. قبل از کاشت بذرها زمین باید کمی شخم زده شود و آن را مسطح کنند سپس با یکی از روش های ردیف کاری و بذرپاشی دستی اقدام به کاشت بذرها کنند. در روش کاشت خطی یا ردیفی میزان مصرف بذر کم تر است.

کود برای درشتی پیازبعد از اتمام کاشت بذرها روی آن ها را با خاک پوشانده و مسطح می‌کنند تا بذرها در عمق خاک جای بگیرند و بعد از آن آبیاری انجام می‌شود. تا رسیدن پیازها باید زمین را مرتب از علف های هرز پاکسازی کرد.

بذر پیاز به رنگ سیاه بوده که چین های کوچکی روی آن وجود دارد. مقدار بذر مصرفی در هر متر مربع متفاوت است و‌ به عواملی بستگی دارد مثل نوع پیاز و‌ موارد مصرف آن

کوددهی پیاز

قبلا هم گفته شد که قبل از کاشت پیاز لازم است زمین از نظر عناصر مغذی تغذیه و تقویت شود و نیاز به کوددهی است. در طول دوره رشد هم پیاز به کوددهی نیاز دارد. تشخیص نیازها وکمبودهای خاکی که پیاز در آن کشت می‌شود، با آزمون خاک امکان پذیر بوده و اطلاعاتی دقیق از ترکیبات مغذی خاک می‌دهد. بعد از تکمیل اطلاعات می‌توان برنامه کوددهی منظمی برای پیازها تنظیم کرد.

عناصر مغذی که گیاه پیاز برای رشد و تکثیر به آن ها نیاز دارد شامل عناصر درشت مغذی و ریزمغذی می‌شود. تامین این عناصر در پیشگیری از تولید محصول نامرغوب و بی کیفیت تاثیر زیادی دارد. یکی از این عناصر مهم نیتروژن است. گیاه پیاز به مقدار زیادی نیتروژن نیاز دارد و برای گذراندن دوره رشد لازم است این عنصر را به صورت کود دریافت کند. نیتروژن فعالیت های گیاه را افزایش داده و فتوسنتز را بیشتر می‌کند.جذب نیتروژن به جوانه زنی و رشد غده های پیاز کمک زیادی می‌کند. کودهای اوره منبع خوبی برای تامین نیتروژن در پیاز هستند.

فسفر عنصر دیگری ست که در گیاه پیاز نقش های اساسی دارد. فسفر باعث مقاومت ریشه می‌شود و در تولید محصول سالم موثر است. استفاده از کودهای فسفردار باید در چند مرحله و از ابتدای کاشت صورت بگیرد. از علائم کمبود فسفر تغییر رنگ برگ ها و از بین رفتن ریشه است.

کود برای درشتی پیازکود برای درشتی پیاز

پتاسیم از عناصر مهم موردنیاز برای پیاز است که کودهای پتاسیم دار را می‌توان کود برای درشتی پیاز دانست. پتاسیم تاثیر زیادی روی  افزایش تعداد غده ها و بیشتر شدن حجم و وزن آن ها دارد.  استفاده از کود برای درشتی پیاز یکی از مراحل مهم در کوددهی این گیاه است و تاثیر زیادی روی فروش و بازاریابی محصول دارد. پتاسیم همچنین روی کیفیت و طعم پیازها هم موثر است و در کنار این موضوع باعث مقاومت گیاه هم می‌شود واندام های مختلف گیاه را از آسیب های مختلف محیطی حفظ می‌کند.

بیشتر بخوانید: زمانبندی کود دهی درخت پسته چگونه است؟

یکی از کودهای قابل استفاده به عنوان کود برای درشتی پیاز، کودهای پتاس بالا هستند که درصد بالایی از پتاسیم را داشته و مزایای زیادی برای گیاه دارند‌.

کود برای درشتی پیاز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *