زمان استفاده از کود سه بیست

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از کود های مهم برای استفاده مزارع و باغداران استفاده از کود (20-20-20) یا کود کامل ان پی کا (NPK) است این کود با داشتن مواد عالی و مغذی باعث رشد عالی گیاه و درختان می شود. زیرا، دارای سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که این سه عامل مهم ترین نیاز درختان و گیاهان را تامین می کنند. از این رو این کود برای اکثر باغات، برخی گلخانه­ ها، گیاهان کشت شده در فضای باز محیطی و بیشتر درختان استفاده می ­شود. کود سه بیست به شکل پودری بوده که در آب قابل حل است و  تمام نیازهای کودی خاک و گیاه را تامین می کند. ما در این بخش به بررسی زمان استفاده از کود سه بیست و نحوه استفاده از کود برای انواع درختان و گیاهان می پردازیم.

نحوه استفاده از کود سه بیست (20-20-20)

هر کدام از گیاهان برای رشد علاوه بر کود مناسب نیاز به نگه داری در شرایط عالی نیز دارند استفاده از کود سه بیست باعث رشد بهتر و گلدهی گیاهان می شود. از همین رو اوایل بهار و تابستان که درختان و گیاهان هنوز گل نداده اند کود دهی را شروع کنید زیرا این کار باید قبل از جوانه زنی انجام شود. این پودر به 2 حالت پودری و محلول در بازار و فروشگاه اینترنتی وجود دارد که نوع ان را می توانید بر اساس نوع گیاه انتخاب کنید.

از ان جایی که در فصول سرد مانند زمستان و پاییز گیاهان در خواب زمستانی هستند کوددهی به آن ها هیچ تاثیری ندارد. نوع فصل، عمر گیاه، میزان رشد گیاه ، متراژ زمین ، باغچه و گلدان، میزان پراکندگی برگ ها و ساقه ها، از مهم ترین عوامل در میزان استفاده از کود برای گیاهان و درختان است.

نحوه استفاده از کود سه بیست (20-20-20) برای گیاه در حال گلدهی به شکلی است که نباید استفاده شود چون سبب تضعیف گل می شود. مقدار مناسب کود برای زمین های کشاورزی با متراژ بالا استفاده  از ۳ کیلو کود در ۱۰۰۰ لیتر آب است. اما این میزان برای گلدان های خانگی یک قاشق چای خوری در یک لیتر آب است.

بیشتر بخوانید: کود سه بیست برای درختان

طرز استفاده از کود سه بیست محلول

کود سه بیست به عنوان یکی از تغذیه ‌های اصلی گیاهان است و نقش اصلی را در رشد و باعث افزایش گل‌دهی گیاهان و میوه دهی درختان می شود. این کود، یک کود شیمیایی عالی با مزیت های بسیار بالا است که به شکل پودر و مایع در بازار وجود دارد. کود های مایع با توجه به این که به شکل مایع هستند اما با توجه به غلظت بالایی که دارد بهتر است تا با آب ترکیب شود و نباید آن را به تنهایی بر روی برگ ها و ساقه گیاه بپاشند چون می تواند گیاه را بسوزاند. پس بهترین نحوه استفاده از این کود ترکیب آن با مقداری اب است. نوع پودری را نیز با توجه به نحوه استفاده برای گیاه باید با مقدار تعیین شده بر روی بسته بندی کود با اب مخلوط کنید

زمان استفاده از کود سه بیستزمان استفاده از کود (20-20-20)

با توجه به نقش کود ذکر شده در رشد و ثمر دهی درختان و اهمیت استفاده درست از این کود برای درختان و انواع گیاهان در این بخش به بررسی میزان مصرف این کود در انواع درختان و گیاهان می پردازیم.

زمان و میزان مصرف کود سه بیست برای هر درخت سیب و گردو در باردهی :

  • زمان استفاده : میوه شدن گل و بزرگ شدن میوه
  • محلول پاشی کود : در ۱۰۰۰ لیتر آب 2 کیلو گرم

اما در صورتی که درخت ‌ها دارای میوه و گل نیستند، روش استفاده کود سه بیست برای درخت گردو و سیب به این ترتیب است

  • زمان استفاده: بعد از زمستان و بعد از بیدار شدن کامل تا انتهای فصل
  • محلول پاشی کود: در ۱۰۰۰ لیتر آب 2 کیلوگرم کود

 میزان مصرف کود سه بیست برای درختان باغات پسته

مقدار مصرف کود برای درخت پسته درست به اندازه ی درختان سیب و گردو است. بعد از تبدیل گل به میوه می توانید به آن کود بدهید. در صورتی که درخت جوان باشد کود سه بیست را بعد از بیدار شدن به درختان غیر بارده پسته استفاده کنید.

زمان استفاده از کود سه بیستروش استفاده کود 20 20 20 پودری برای سایر درختان

کود سه بیست دارای مقادیر مناسبی از عناصر اصلی رشد و تغذیه گیاه است که میزان  مصرف ان برای درختان مثمر میوه مانند انواع آلو، گیلاس، هلو، شلیل، بادام، مرکبات و زیتون به این صورت که در ۱۰۰۰ لیتر آب باید ۲ کیلوگرم پودر را حل کنید. توجه داشته باشید که هنگام بزرگ شدن میوه زمان انجام این کار است. برای درختان تازه و جوان نیز توصیه باغداران استفاده از 2 کیلوگرم کود در 1000 لیتر است که بعد از بیداری کامل درخت و نهایتا 3 بار است که باید به درستی انجام شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کود مایع گوگرد آلی برای نخود فرنگی

استفاده از 20 20 20 برای گیاهان آپارتمانی

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که علاقه ی زیادی به داشتن گل های اپارتمانی دارید اما گل های شما طراوت و شادابی ندارند توصیه ما به شما استفاده از این کود مفید است تا با استفاده از این کود در کمترین زمان و با هزینه مناسب و بهترین عملکرد به نتیجه دلخواه و هیجان انگیز برسید.

به توصیه بیشتر گلخانه دار ها و با توجه به مزایای این کود گیاهان آپارتمانی برای رشد و تغذیه نیاز به کود سه بیست دارند. میزان استفاده و مقدار مصرف میزان مصرف کود ذکر شده به ازای هر لیتر آب ۳ تا ۴ گرم است. بسته به نوع گیاه زمان مناسب کود دهی برای گیاهان اوایل صبح و یا هنگام غروب است و فاصله استفاده از این کود ۷ تا ۱۵ روز یک بار است.

زمان استفاده از کود سه بیست
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *