کود 36 12 12 برای درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود 36 12 12 برای درخت پسته عنوان این مقاله است و در آن به بررسی مزایای استفاده از کود 36 12 12 برای درخت پسته پرداخته شده است.

ویژگی های درخت پسته

درخت پسته درختی کم ارتفاع است که در مناطق معتدل و گرم پرورش داده می‌شود. میانگین ارتفاع درختان پسته بین ۵ تا ۱۵ متر است. این درخت مقاومت خوبی در برابر خشکی نشان می‌دهد.  پسته از مغزیجات مهم و خشکبار پرطرفدار و البته گران قیمت است. این میوه دارای بافت گوشتی و طعمی خوب است که مواد مغذی و مفید فراوانی دارد.

کود 36 12 12 برای درخت پستهدرختان پسته دو پایه و به شکل نر و‌ماده هستند که باد گرده افشانی آن ها را انجام می‌دهد. برای کاشت درخت پسته و احداث باغ باید هر دو درخت نر و ماده در کنار هم کاشته شوند‌ تا درختان باردهی داشته باشند. روش های کاشت و تکثیر پسته متفاوت بوده و با چند روش انجام می‌شود: کاشت از طریق بذر و نهال, همچنین کاشت پاجوش و قلمه زدن. رعایت فاصله کاشت بین درختان پسته از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه کرد. اگر این فاصله کم تر و یا بیشتر از یک میزان مشخص باشد باعث آسیب رسیدن به درختان می‌شود. این فاصله در حدود ۳ یا ۴ متر است و فاصله ی بین ردیف ها هم  ۶ متر است.

بیشتر بخوانید: کود 12 12 36 برای کیوی

شرایط نگهداری از درخت پسته

درخت پسته برای رشد کافی به میزان ۶ تا ۸ ساعت در روز نور مستقیم خورشید نیاز دارد. دمای مطبوع و مطلوب برای رشد این درخت بین ۵ ۲تا ۳۰ درجه‌ی سانتی گراد تخمین زده شده است. این درختان ریشه های عمیقی داشته و برای عملکرد بهتر باید در خاک های سبک و دارای زهکشی مناسب کاشته شوند.

خاک رسی و شنی لومی انتخاب مناسبی برای درخت پسته است. از موضوعات مهم  دیگر در مراقبت از درخت پسته و پرورش آن موضوع آبیاری این درختان است. با توجه به شرایط درخت و نوع خاک, آب و هوا و مدت زمان باردهی که نسبتا طولانی است، باید منبع آبیاری مناسب در نظر گرفته شود تا گیاه در تنش خشکی قرار نگیرد.

درخت پسته در برابر خشکی مقاومت دارد اما برای باردهی بیشتر و قابل قبول نیاز به آبیاری های منظمی دارد. سیستم آبیاری مورد استفاده برای درخت پسته, آبیاری قطره ای است که از نکات مثبت آن صرفه جویی در مصرف آب است.

کود 36 12 12 برای درخت پستهکوددهی درخت پسته

درختان پسته برای رشد به کوددهی نیاز دارند. تنظیم برنامه  کوددهی مناسب تاثیرات زیادی روی رشد و باروری درختان دارد. در این برنامه باید تمامی مواد مغذی مورد نیاز درخت گنجانده شود و زمان مناسب استفاده از آن هم مشخص شود. در این صورت نتایج خوبی برای درخت به وجود می‌آید. از جمله عناصر مورد نظر درخت پسته منیزیم, پتاسیم, روی و منگنز, نیتروژن و بور هستند.

کود 36 12 12

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از مشتقات کودهای NPK است. کودهای NPK کودهایی ترکیبی از عناصر مختلف مغذی با فرمولاسیون دقیقی هستند که در رشد و نمو گیاهان تاثیرات زیادی دارند. عناصر ماکرو یا درشت مغذی یعنی پتاسیم، فسفر و نیتروژن و عناصر میکرو و ریزمغذی که بور، آهن، روی و منگنزهستند، در کنار هم کود کامل NPK را تشکیل داده اند.

 انواع مختلف این کودها با عدد مشخص می‌شوند که این اعداد نشان دهنده درصد عناصرموجود  در کود است. به طور مثال ۱۲۱۲۳۶ شامل ۱۲ درصد نیتروژن، ۱۲ درصد فسفر و ۳۶ درصد پتاسیم است. عناصر ریزمغذی هم با درصد کمتر در این کود موجود است اما به دلیل کم تر بودن نسبت به عناصر ماکرو نام آن ها در عنوان کود آورده نمی‌شود. این کودها دارای درصد بالایی از عنصر پتاسیم هستند که نتیجه نوعی کود پتاس بالا هم محسوب می‌شوند‌‌.

ازمزایای این کودها برای درختان به ویژه درختان میوه  افزایش محصول و بهبود کیفیت محصول است. یکی از اصلی ترین ویژگی های کودهای NPK نبود عناصر سنگین درترکیب آن است. وجود عناصری مثل کلر در کودها باعث ایجاد عوارضی مثل زردی و خشکی برگ ها در درختان می‌شود.

کود 36 12 12 برای درخت پستهکود 36 12 12 برای درخت پسته چه مزایایی دارد؟

هر کدام از عناصر موجود در کود   ۱۲۱۲۳در درختان نقش دارند و باعث افزایش رشد آن می‌شوند. . در یک جمع بندی مزایای استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت پسته به شرح زیر است:

  • افزایش رشد ریشه های درخت پسته و کمک به گسترش بیشتر آن ها در خاک
  • افزایش رشد رویشی و زایشی درخت و در نتیجه تولید پسته بیشتر این کود موجب می‌شود پسته ای با کیفیت تولید شود.
  • در فصل گلدهی این کود باعث تحریک گلدهی درختان می‌شود و از ریزش بی موقع گل ها نیز جلوگیری می‌شود.
  • فسفر موجود در این کود استحکام ساقه ها و ریشه های درخت پسته را بیشتر می‌کند و از خمیدگی و شکستگی آن ها جلوگیری می‌شود.

بیشتر بخوانید: مناسب‌ترین کود برای رشد سریع ریشه چیست؟

  • اگر از کود ۱۲۱۲۳۶ در ابتدای رشد درخت استفاده شود جوانه زنی را سرعت زیادی پیدا می‌کند.‌
  • پتاسیم موجود در کود ۱۲۱۲۳۶ باعث پرشدن مغز پسته ها می‌شود‌.
  • روش  استفاده از کود 36 12 12 برای درخت پسته از طریق محلولپاشی است. میزان کود مصرفی با در نظر گرفتن همه ویژگی های درخت و شرایط آن، به مقدار ۵ تا ۱۰ کیلوگرم در هر هکتار است. این مقدار در شرایط مختلف تغییر می‌کند.
  • کود 36 12 12 برای درخت پسته باعث افزایش بازدهی درختان و بهتر شدن عملکرد درخت می‌شود.
کود 36 12 12 برای درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *