کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کودها از اساسی ترین نیازهای گیاهان و‌درختان به شمار می‌روند که تاثیرات زیادی روی رشد و نمو آن ها دارند. یکی از کودهای بسیار مفید کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ است. برای آشنایی بیشتر با این کود و تاثیرات کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای درخت هلو مطلب زیر آماده شده است.

کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ چه نوع کودی است؟

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از بهترین و معروف ترین انواع کودهای NPK  است. عنصرهای مورد نیاز گیاهان در طول دوره رشد به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول را عناصر درشت مغذی یا ماکرو می‌نامند که همان عناصر موجود در کودهای NPK  هستند. فسفر، نیتروژن و پتاسیم سه عنسر اصلی و پر اهمیت در رشد گیاهان هستند. گروه دوم عناصر میکرو یا ریز مغذی ها هستند. نیاز گیاهان به این عناصر کمتر از درشت مغذی هاست اما تاثیرات آن ها روی گیاه اهمیت دارد و باید تامین شوند.

کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلوکودهای NPK چه کاربردی دارند؟

کودهای NPK یکی از کودهای ترکیبی و بسیار مفید هستند. همان طور که از نام این کود مشخص است این کود حاوی سه عنصر ، فسفر و نیتروژن است. این کود انواع مختلفی دارد که با اعداد نشان داده می‌شوند‌ و هر کدام از این اعداد درصد عناصر را مشخص می‌کند. کودهای ۲۰۲۰۲۰، کود ۱۰۵۲۱۰ و کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود NPK هستند.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای درخت پرتقال

کود ۱۲۱۲۳۶ دارای ۱۲ درصد فسفر، ۱۲ درصد نیتروژن و ۳۶ درصد عنصر پتاسیم است. باقی درصدهای عنوان نشده عناصر ریز مغذی هستند که در کود استفاده شده ولی به دلیل درصد ناچیز اسم آن ها ذکر نمی‌شود اما وجود آن ها در کود ضروری است. این عناصر شامل بور،مس، روی و منگنز و همین طور آهن هستند‌. این عناصر در کنار عناصر ماکرو کود کاملی را به وجود می‌آورند. درصد پتاسیم به کار برده شده در کود ۱۲۱۲۳۶ بالا بوده و می‌توان این کود را نوعی کود پتاس بالا هم دانست.

کود ۱۲۱۲۳۶ در تمام مراحل رشد گیاه موثر است و مزایای بسیاری دارد. این کود همه کمبودهای عناصر مختلف گیاه را تامین می‌کند. کمبود عناصر ماکرو برای گیاه مشکلاتی را به وجود می‌آورد به عنوان مثال کمبود نیتروژن باعث ضعیف شدن ریشه و زرد شدن برگ ها می‌شود. کود ۱۲۱۲۳۶ عناصر سنگینی مثل کلر را در ترکیب خود ندارد و باعث عوارضی مثل سوختگی برگ ها نمی‌شود‌. این کود قابلیت انحلال بالایی داشته و به راحتی در اب حل می‌شود و می‌توان به صورت محلول پاشی آن را به کار برد. این ویژگی همچنین باعث می‌شود تا جذب آن از طریق گیاه بیشتر شود.

کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلومزایای کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلو

  • کود ۱۲۱۲۳۶ با داشتن درصد بالایی از پتاسیم باعث می‌شود تا رشد گیاه بیشتر شده و جوانه زنی گیاه تسریع پیدا کند.
  • در درختان میوه و گیاهانی مثل گوجه فرنگی باعث درشتی محصول می‌شود.
  • مراحل گلدهی و‌ میوه دهی در حضور پتاسیم سرعت بیشتری پیدا می‌کنند.
  • پتاسیم همچنین به مقاومت بیشتر گیاه در برابر بیماری و آفات کمک می‌کند.

درخت هلو

درخت هلو یکی از درختانی است که به شکل درختچه های کوتاه  رشد می‌کند و تولید محصول بالایی هم دارد. برگ های این درخت سبزرنگ و باریک و نوک تیز هستند. گل های درخت هلو به رنگ های صورتی و قرمز و ارغوانی دیده می‌شوند و در فصل گلدهی باعث زیبایی چشمگیر درخت هستند. درخت هلو خود بارور است و برای تولید میوه گرده افشانی نمی‌کند.

رشد و پرورش درخت هلو

در درخت هلو تبدیل شکوفه ها به میوه حدود ۳ تا ۴ ماه زمان می‌برد.  این مدت زمان در گونه های مختلف هلو ممکن است متفاوت باشد‌ و گاهی آن را تا ۶ ماه هم عنوان کرده اند. شاخه های درخت هلو سه نوع مختلف ساده، مرکب و کاذب دارد. تفاوت شاخه ها به دلیل وجود جوانه های مختلف است.

درخت هلو برای رشد کافی به شرایطی نیاز دارد که فراهم کردن آن ها برای درخت ضروری است. مثل خاک مناسب، نور کافی، آبیاری منظم و کوددهی اصولی و برنامه ریزی شده.

کوددهی درخت هلو

درخت هلو باردهی بالایی دارد و در هر دوره رشد از آن محصول زیادی برداشت می‌شود به همین علت این درخت  به مواد مغذی زیادی هم نیاز دارد. تامین ترکیبات مغذی موردنیاز درخت از مراحل  مهم در پرورش درخت هلو است.

کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلوکود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلو

درخت هلو به عناصر ماکرو مثل فسفر، نیتروژن و پتاسیم نیاز دارد تا بتواند به‌ میزان کافی رشد کرده و‌ محصول تولید کند. هر سه این عناصر در رشد گیاه نقش های موثری دارند. عناصر ریز مغذی هم به میزان کمتری باید استفاده شوند و مهم هستند. همه این عناصر با فرمولاسیون مناسب در کود ۱۲۱۲۳۶ موجود هستند. کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت هلو کود کامل و مناسبی است و می‌تواند تغذیه درخت را بهبود ببخشد. این کود به دلیل داشتن پتاسیم بالا باعث افزایش کیفیت میوه هلو از نظر طعم و رنگ و همچنین درشتی میوه ها می‌شود. عنصر فسفر موجود در این کود باعث می‌شود رشد برگ و ساقه ها و ریشه می‌شود که به دنبال آن رشد زایشی درخت هم افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: فوائد کود حیوانی برای درخت سیب

بهترین زمان استفاده از کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلو از زمان آغاز تشکیل میوه تا حدود ۲ هفته قبل از برداشت میوه هاست. این کود باید با مقدار مناسبی آب مخلوط شده و برای درخت استفاده شود. محلول پاشی روش مناسبی برای به کار بردن کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت هلو است. این کود با ترکیب خاصی که دارد در آبیاری قطره ای هم قابل استفاده است.

کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *