کود 36 12 12 برای درخت پرتقال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت پرتقال از مرکبات پرطرفدار است. رشد این گیاه بسیار حساس است و نیازمند تغذیه درست و اصولی است. کود 36 12 12 برای درخت پرتقال مزایای زیادی دارد که برای آشنایی با این مزایا و نحوه به کارگیری این کود مطلب زیر گردآوری شده است.

درخت پرتقال

درخت پرتقال از درختی همواره سبز و از خانواده مرکبات است. ارتفاع این درخت در بعضی موارد به ده متر هم می‌رسد و جزو درختان بلند قامت است. این درختان بومی جنوب شرقی آسیا بوده و از درختان پیوندی هستند. بهترین نوع  و معروف ترین گونه پرتقال،  پرتقال تامسون است که شهر بیروت در کشور لبنان مرکز تولید و پرورش این نوع از پرتقال است.

کود 36 12 12 برای درخت پرتقالمیوه پرتقال دارای مقادیر زیادی ویتامین ث است.  پوست این میوه نارنجی رنگ و دارای سطحی ناصاف است. طعم پرتقال  در انواع مختلف متفاوت بوده و ممکن است ترش یا شیرین باشد.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای درخت انگور

کاشت درخت پرتقال از طریق روش کاشت دانه انجام می‌شود. قلمه زدن هم روشی دیگر برای تکثیر پرتقال است که برای کاشت پرتقال در وسعت زیاد و کاربرد تجاری آن، بیشتر به کار می‌رود. درختان پرتقالی که حاصل کشت دانه هستند، اغلب مقاومت زیادی نداشته و ریشه هایش زود می‌پوسد. به همین دلیل می‌توان با قلمه زدن یک شاخه جوان و یک ساقه زیر زمینی، نهال مناسبی را پرورش داد. تولید میوه در کاشت نهال با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.

مراقبت ها از درخت پرتقال

درخت پرتقال هم به مراقبت های مختلفی نیاز  دارد که اولین مورد آن آبیاری مناسب است. مقدار آب مورد نیاز این درخت با توجه به فصل و میزان وقوع بارش ها متفاوت است. آبیاری اصولی و منظم در میزان جذب آب موثر است. مهم ترین زمان آبیاری درخت پرتقال فصل بهار است که مانع پژمردگی گل ها می‌شود. همچنین در فصل پاییز به آبیاری نیازی ندارد و بارش ها کافی هستند.

هرس درخت پرتقال هم مهم بوده و صرفا به جهت زیبایی درخت انجام نمی‌شود بلکه با  حذف شاخه های اضافی به رشد میوه ها کمک می‌شود.

درختان پرتقال هم در معرض حمله آفات مختلف زیادی هستند و به همین علت سم پاشی به موقع بسیار مهم است. از خرداد ماه تا ماه مهر هر ۱۵ روز باید سم پاشی ارا انجام داد.

و اما کوددهی که از مراحل مهم مراقبتی درختان پرتقال است. این درخت برای میوه دهی و رشد به عناصر ازت، فسفر و پتاسیم نیاز دارد و همین طور عناصر ریز مغذی دیگری مثل منگنز، روی، بور و مس برای رشد درخت ضروری هستند. برای تعیین مقدار مناسب کود باید به سن درختان و نوع آن ها توجه کرد. کودهای دارای عناصر پتاسیم و نیتروژن برای درخت پرتقال بیشتر کاربرد دارند.

کود 36 12 12 برای درخت پرتقالکود 36 12 12 چیست؟

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از مهم ترین انواع کودهای مصرفی برای درختان و گیاهان هستند. این کود یکی از انواع کودهای NPK است که در رشد و نمو گیاهان بسیار موثر هستند. کودهای NPK دارای عناصر مهم ماکرو و ریز مغذی ها هستند. سه عنصر مهم درشت مغذی بخش بیشتر این کودها را تشکیل می‌دهند و عناصر ریزمغذی با اندازه های کمتر در این کود موجود است. نیتروژن،فسفر و پتاسیم به همراه منگنز، روی، بور و آهن در کنار هم کود کاملی را به وجود می‌آورند که تاثیرات و مزایای بسیاری روی درختان دارند. عددهای موجود روی کودها درصد عناصر را نشان می‌دهد.

کود ۱۲۱۲۳۶ حاوی ۳۶ درصد پتاسیم، ۱۲ درصد فسفر و ۱۲ درصد نیتروژن است. این کود ها حلالیت زیادی در آب دارد و به راحتی قابل استفاده به شکل محلول پاشی و‌ یا آبیاری با سیستم قطره ای است هم چنین این ویژگی اماکان جذب بیشتر کود برای درخت را فراهم می‌آورد. در ترکیب این کودها عناصر سنگین مثل کلر وجود ندارد بنابراین از سوختگی برگ ها جلوگیری می‌شود.

کود 36 12 12 برای درخت پرتقال

کود 36 12 12 برای درخت پرتقال مزایای زیادی به همراه دارد. از مهم ترین این فواید بهبود کیفیت میوه است. پتاسیم موجود در این کود باعث می‌شود تا رنگ پذیری میوه بهتر شود و طعم بهتری نیز پیدا کند همینطور اندازه و حجم میوه ها افزایش می‌یابد.

استفاده از کود 36 12 12 برای درخت پرتقال باعث حفظ مقاومت درخت و اندام های آن به ویژه ریشه ها می‌شود. ریشه های درخت همواره در معرض خطرات مختلف مثل پوسیدگی، سرما و گرمای زیاد است.

این کود با افزایش فتوسنتز درخت رشد زایشی و ذخیره انرژی در گیاه را افزایش می‌دهد.

استفاده از کود 36 12 12 برای درخت پرتقال در ابتدای دوره رشد و زمان جوانه زنی باعث تسریع رشد جوانه ها و همچنین تحریک گلدهی می‌شوند.

کود 36 12 12 برای درخت پرتقالزمان مصرف کود 36 12 12 برای درخت پرتقال

زمان و نحوه مصرف کودهای جدید مثل ۱۲۱۲۳۶ برای درخت پرتقال به شرایط زمین و آب و هوا بستگی دارد. همچنین هدف کشاورز و باغدار از مصرف این کود  باید مشخص باشد تا بهترین نوع کود در مقدار مناسب انتخاب و استفاده شود. بهترین زمان به کارگیری این کود برای درخت پرتقال از زمان گلدهی تا چند روز مانده به برداشت است. این زمان به اصطلاح طلایی فرصت خوبی برای تامین نیاز تغذیه ای گیاه و افزایش رشد آن است.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص گندم

با انتخاب کود مناسب و استفاده صحیح از آن رشد گیاهان و درختان تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند و باعث می‌شود میزان برداشت محصولات تا حد زیادی افزایش یابد.

کود 36 12 12 برای درخت پرتقال
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *