کود 36 12 12 برای درخت موز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درختان هم برای رشد بیشتر و تولید محصول با کیفیت به کوددهی نیازدارند. از بهترین انواع کود برای درختان میوه، کود ۱۲۱۲۳۶ است. برای آشنایی بیشتر با این کود و نیز تاثیر استفاده از کود 36 12 12 برای درخت موز این مطلب را مطالعه کنید.

کود ۱۲۱۲۳۶ چه نوع کودی است؟

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از کودهای مهم و از زیر مشتقات  کود NPK  است. کودهای NPK انواع مختلفی و متفاوتی دارند  مثل کود ۱۲۱۲۳۶، کود ۲۰۲۰۲۰ و  تعدادی از کودهای دیگر.  در این کودها مهم ترین و اساسی ترین عنصرهای موردنیاز همه گیاهان طبق فرمول هایی پیچیده و دقیق با هم ترکیب شده اند و کودی کامل را تشکیل داده اند.

کود 36 12 12 برای درخت موزگیاهان و درختان مختلف برای رشد کافی باید به میزان لازم عناصر مغذی و ترکیبات مفید دریافت کنند. از اساسی ترین عناصرمورد نیازهر گیاه سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. تاثیر نیتروژن در گیاهان روی  فعالیت های مربوط به فتوسنتز و تامین انرژی است که آن ها را سرعت می‌بخشد و نیز عامل تولید کلروفیل و سبزی برگ ها هم عنصر نیتروژن است.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای توت

عنصر فسفر برای رشد بهتر اندام های مختلف گیاه مثل ریشه، ساقه و برگ به کار می‌رود  و تامین آن برای گیاه ضروری است.

پتاسیم عنصری ست که در افزایش رشد و تقسیم های مهم سلولی در گیاه نقش دارد. افزایش مقاومت گیاه هم به دلیل وجود پتاسیم است.

کودهای NPK مثل کود ۱۲۱۲۳۶ متشکل از این سه عنصر اصلی و مهم برای گیاهان است و به علاوه آن ها، عناصر ریزمغذی مهمی هم به کار رفته که برای گیاهان ضروری و حیاتی هستند. عناصری همچون آهن، روی، بور و منگنز.

عددی که روی بسته بندی کودهای NPK درج شده است، نشان دهنده درصد عناصر موجود در آن است. هرچقدر عدد مربوط به یک عنصر عدد بالاتری باشد به این معنی است که غلظت آن عنصر در کود میزان بیشتری است. در کود ۱۲۱۲۳۶ مقدار پتاسیم بیشتر بوده و ۳۶ درصد است. میزان نیتروژن و فسفر هم هر کدام به میزان ۱۲ درصد به کار رفته اند. به عبارتی می‌‌توان گفت که میزان پتاسیم سه برابر دو عنصر فسفر و نیتروژن است و کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود پتاس بالا هم است.

کود 36 12 12 برای درخت موزاز ویژگی های دیگر کودهای NPK میزان حلالیت بالای این کودها در آب است که این امکان را به وجود آورده تا با روش محلول پاشی به راحتی قابل استفاده باشند. همچنین برای بعضی ازگیاهان می‌توان به همراه سیستم های آبیاری این کود را استفاده کرد.

گیاهان و درختان مختلف ویژگی هایی دارند که مختص خود آن ها است و طبق همین ویژگی ها نیازهای غذایی متفاوتی دارند. شناخت میزان عناصر موجود در کودهای NPK باعث می‌شود تا انتخاب بهترین کود برای گیاهان مختلف آسان تر شود. همچنین مقدار و حجم کود مصرفی هم مشخص می‌شوند. برای تاثیرگذاری بهتر کودها شناخت خاک زیر کشت هم اهمیت زیادی دارد و اگر آزمون خاک انجام شود اطلاعات کاملی از ویژگی های خاک حاصل می‌شود.

کود ۱۲۱۲۳۶ با نوع ترکیبی که دارد برای همه انواع گیاهان مناسب بوده و قابل استفاده است. این کود باعث می‌شود تا رشد گیاه از نظر رویشی و زایشی افزایش پیدا کند و در نتیجه آن محصول بیشتری تولید شود. همچنین گیاه مقاوم می‌شود و کمتر در معرض آسیب دیدن قرار می‌گیرد.

درخت موز

موز از میوه های پرطرفداری است که خاصیت های زیادی هم دارد. درخت موز گیاهی چند ساله بوده که در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر رشد می‌کند. جالب است بدانید امکان پرورش درخت موز در منزل هم وجود دارد و نیازمند فراهم کردن شرایط خاصی است. موز از گیاهان تک لپه است و به شکل درخت و درختچه هایی کوتاه قد رشد می‌کند. میوه این درخت به صورت خوشه رشد کرده و سبز رنگ است و به مرور که رسیده تر شود رنگ آن زرد می‌شود.

ظاهر موز  کشیده و باریک بوده و دمبرگی کوتاه هم دارد. پوست موز هم گوشتی است و به آسانی قابل جدا شدن است. تنه این درختان بلند، بسیار محکم و بزرگ است و بخشی از آن که تنه اصلی است در خاک قرار گرفته است و بخش بیرونی که تنه کاذب نامیده می‌شود بیرون از خاک قرار دارد. برگ های درخت موز نسبت به دیگر درختان ظاهر متفاوتی دارند و بسیار بزرگ هستند.

کود 36 12 12 برای درخت موزکود 36 12 12 برای درخت موز

میوه موز بسیار گوشتی است و همچنین این درخت رشد زیادی دارد و میوه دهی آن بالاست. به همین دلایل این درخت به مواد و ترکیبات مغذی زیادی نیاز دارد. بهترین راه تامین این نیازها کوددهی منظم و برنامه ریزی شده است. کوددهی به خصوص در درختان جوان اهمیت زیادی دارد و باید از کودهای دارای عناصر مهم و اصلی مثل نیتروژن، فسفر، فسفات و پتاسیم استفاده شود.

بیشتر بخوانید: برنامه کوددهی درخت پسته

یکی از بهترین انواع کود و کامل ترین آن ها برای درخت موز کود ۱۲۱۲۳۶ است که همه عنصرهای مورد نیاز را دارد. این کود به افزایش کیفیت میوه کمک زیادی کرده و میزان برداشت را هم افزایش می‌دهد. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت موز باعث افزایش مقاومت درخت می‌شود. همچنین باعث رشد برگ ها و افزایش عمل فتوسنتز می‌شود که تاثیر مستقیمی روی افزایش رشد درخت دارد.کود 36 12 12 برای درخت موز را می‌توان با محلول پاشی استفاده کرد که به سادگی قابل استفاده بوده و جذب بالایی هم دارد.

کود 36 12 12 برای درخت موز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *