کود 12 12 36 برای درخت گردو

کود 12 12 36 برای درخت گردو

تغذیه گیاهان و درختان بخش مهمی ازپرورش آن ها به شمار می‌رود. تامین مواد مغذی برای گیاه از طریق کوددهی انجام می‌شود و برای رشد گیاه مهم و حیاتی است‌. کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از کودهایی ست که به شکل رایج استفاده می‌شود. این مطلب در جهت آشنایی با مزایای کود 12 12 36 برای درخت گردو و نحوه استفاده این کود تهیه شده است.

کود 12 12 36 چیست؟

کودهای ترکیبی نوعی از کودها هستند که در سال های اخیر استفاده از آن ها رایج شده و به دلیل داشتن انواع عناصر برای گیاهان بسیار مفید واقع شده اند. کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود NPK است. کودهای NPK در واقع ترکیبی از عناصر مهم هستند که با فرمول های خاص یک کود کامل را تشکیل داده اند. عناصر موجود در این کودها به دو دسته عناصر ماکرو و عناصر میکرو تقسیم می‌شوند. عناصر ماکرو یا همان درشت مغذی شامل فسفر، پتاسیم و نیتروژن هستند. عناصر ریز مغذی با مقادیر کم تر در این کودها به کار می‌روند مثل عنصرهای روی، آهن، بور و منگنز. این عنصرها هم برای گیاه ضروری هستند اما نیاز گیاه به آن ها کمتر است. کودهای NPK  انواع مختلفی دارد که نام آن ها درصد عناصر موجود در آن را نشان می‌دهد مثل ۲۰۲۰۲۰ و ۱۲۱۲۳۶ که از پرکاربردترین این کودها هستند.

کود 12 12 36 برای درخت گردودر ترکیب کود ۱۲۱۲۳۶ مقدار عناصر به این ترتیب هستند: ۳۶ درصد پتاسیم، ۱۲ درصد فسفر و ۱۲ درصد نیتروژن همچنین مقدار کمی منگنز، بور، روی و آهن هم در ترکیب این کود وجود دارد.

بیشتر بخوانید: کود 12 12 36 برای درخت نارنگی

کود ۱۲۱۲۳۶ در آب به خوبی حل می‌شود و دارای انحلال خوبی است. همین ویژگی باعث شده تا به راحتی جذب گیاهان شود و همچنین استفاده از آن راحت تر باشد و با روش محلول پاشی و یا همراه آبیاری به آسانی برای گیاهان استفاده شود. محلول پاشی روشی است که در آن کود را با آب مخلوط کرده و سپس روی برگ های گیاه می‌پاشند‌. ترکیب این کود به شکلی است که کاملا جذب می‌شود و آثاری روی برگ ها به جای نمی‌گذارد. همچنین در آبیاری های تحت فشار مثل سیستم آبیاری قطره ای هم قابل استفاده است.

مزایای کود 12 12 36

کود ۱۲۱۲۳۶ با درصد پتاسیم بالا یکی از انواع کودهای پتاس بالا هم به شمار می‌رود. این کودها خواص زیادی برای گیاهان داشته و استفاده از آن ها در طول رشد گیاه ضروری است. کود ۱۲۱۲۳۶ باعث می‌شود تا در ابتدای رشد گیاهان و درختان جوانه زنی با سرعت بیشتری انجام شود. همزمان هم موجب می‌شود تا سرعت رشد ریشه ها هم افزایش پیدا کرده و به خوبی در خاک گسترش پیدا کنند.

کود 12 12 36 برای درخت گردوریشه ها داخل خاک در معرض عواملی مثل سرمای شدید و گرمای زیاد هستند و خطر پوسیدگی آن ها را تهدید می‌کند. کود ۱۲۱۲۳۶یک مقاومت نسبی در ریشه ها ایجاد کرده و باعث حفظ آن ها می‌شود. پتاسیم موجود در این کود باعث استحکام شاخه و ساقه های گیاه شده و آن ها را از خطر بیماری های مختلف مثل بیماری قارچی و حمله آفت ها محافظت می‌کند.

آشنایی با درخت گردو

درخت گردو جزو درختان مثمر بوده و میوه پر خاصیتی دارد. گردو از نظر ارزش غذایی رتبه بالایی داشته و از آجیل های پر طرفدار است. درخت گردو انواع و گونه های مختلفی داشته و در مناطق مختلف از نظر اقلیمی و آب و هوایی قابلیت رشد دارد. از نظر ظاهری شبیه تخم مرغ است. پوسته اولیه گردو سبز رنگ است و به راحتی جدا می‌شود و به پوسته سفت و سخت و چوب مانند بعدی می‌رسد. این پوسته هم در بعضی از گونه ها به راحتی و با دست قابل شکستن است. درخت گردو شاخ و برگ های زیادی داشته و به عنوان درخت زینتی هم استفاده می‌شود. ارتفاع یک درخت گردوی بالغ حدودا ۳۰ متر است. این درخت ازجمله درختان کم توقع است که در حداقل شرایط رشد می‌کند. از معروف ترین انواع درخت گردو این درختان هستند: گردو چندلر، گردو خوشه ای و گردو تو سرخ و ‌گردوی ژنوتیک

درخت گردو را با روش هایی مثل قلمه زدن، بذر و پیوند زدن تکثیر می‌کنند. کاشت این درخت به وسیله بذر متداول ترین روش بوده و روش پیوند زدن بهترین روش تکثیر این درخت است. از مهم ترین شرایط نگهداری این درخت می‌توان به نور، خاک مناسب، آبیاری منظم و نیزهرس کردن اشاره کرد.

کود 12 12 36 برای درخت گردوکوددهی درخت گردو

درخت گردو برای اینکه بتواند مراحل رشد و تولید میوه را به خوبی طی کند، به ترکییات مختلف معدنی و مغذی نیاز دارد. کوددهی مناسب و به موقع می‌تواند این عناصر را برای درخت تامین کند. برای افزایش گلدهی و باردهی درخت، انجام کوددهی در فصل بهار توصیه می‌شود. این کود بهتر است نیتروژن بیشتری داشته باشد که  به رشد درخت کمک کرده و هم باعث سفید شدن مغز گردو ‌شود. در فصل رشد نیز استفاده از کودهای فسفات دار و پتاسیم دار ضروری است. کود حاوی فسفات عمل فتوسنتز را افزایش می‌دهد و کودهای حاوی پتاسیم هم نقش زیادی در مراحل رشدی گیاه دارند.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای سبزیجات

کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت گردو

کود ۱۲۱۲۳۶ با داشتن پتاسیم بالا کود کامل و مفیدی برای درخت گردو است. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت گردو باعث تکمیل تغذیه این درختان می‌شود و در نهایت میزان محصول درخت افزایش پیدا می‌کند. همان طور که گفته شد درخت گردو در مرخل رشد خود به عنصر پتاسیم بیشتری نیاز دارد و کود ۱۲۱۲۳۶ که نوعی کود پتاس بالا است به راحتی این نیاز درخت را رفع می‌کند. بهبود کیفیت گردوها و درشت شدن آن ها، طعم و رنگ بهتر و رشد بیشتر درخت از دیگر مزایای استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت گردو هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366