کود 12 12 36 برای درخت زردآلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

تغذیه درختان زردآلو از مراحل مهم در پرورش این درختان به شمار می‌رود. استفاده از کودهای مناسب نیازهای غذایی درختان زردآلو را تامین می‌کند. این مطلب هم درباره استفاده از کود 12 12 36 برای درخت زردآلو و مزایای آن است.

درخت زردآلو

درخت زردآلو اولین بار در مناطقی از چین و سیبری کاشته شده و سال ها بعد به آسیا و اروپا منتقل شد. درخت زردآلو با آب و هوای معتدل سازگاری بیشتری دارد و تحمل گرما یا سرمای شدید را ندارد. این درخت از درختان خزان پذیر بوده و برگ هایی قلبی شکل و سبز رنگ دارد.

کود 12 12 36 برای درخت زردآلو شکوفه های زردآلو قرمز رنگ است و گل ها به شکل دو نوع  نر و ماده هستند‌. میوه زردآلو از میوه های خوش طعمی است که هم به شکل تازه خوری و هم مصارف دیگر استفاده می‌شود و دارای خاصیت زیادی است از جمله جلوگیری از سرطان ها و پوسیدگی های دندان. در ایران انواع و ارقام مختلفی از زردآلو وجود دارد مثل زردآلوی بادامی، شکرپاره و نخجوان که از معروف ترین آن ها هستند.

کاشت درخت زردآلو معمولا از طریق هسته آن انجام می‌شود. سه یا چهار هفته زمان می‌برد تا هسته جوانه بزند. رشد نهال زردآلو و رسیدن به مرحله محصول دهی معمولا ۴ سال طول می‌کشد.

بیشتر بخوانید: کود 12 12 36 برای درخت گردو

خاک مناسب درخت زردآلو خاک های سبک هستند به دلیل این که ریشه های زردآلو تحمل سنگینی خاک را ندارد و پوسیده می‌شود.

آبیاری منظم هم یکی از مراقبت های مورد نیازدرخت زردآلو است. داشتن رطوبت کافی روی رشد درخت تاثیر مستقیم دارد و باعث شده تا آبیاری منظم اهمیت زیادی پیدا کند. آبیاری به روش های سنتی و آبیاری قطره ای برای این درختان استفاده می‌شوند.

نور مناسب، هرس کردن و سم پاشی از دیگر مراقبت های مربوط به درختان زردآلو هستند. اما یکی از مهم ترین مراحل در پرورش درخت زردآلو کوددهی است.

کوددهی درخت زردآلو

درختان زردآلوی جوان برای ادامه رشد و میوه دهی به کوددهی منظم نیاز دارند. ریشه های زردآلو به اندازه کافی گسترده است و به راحتی عناصر موجود در خاک را جذب می‌کند. این درختان برای رشد کافی به درشت مغذی هایی مثل پتاسیم، فسفر و نیتروژن نیاز دارند. این عناصر به شکل طبیعی در خاک وجود دارند اما کافی نیست و باید با کوددهی به خاک اضافه شوند.

کود 12 12 36 برای درخت زردآلوکود 12 12 36 برای درخت زردآلو

عنصرها و ترکیبات موردنیاز درخت زردآلو با کودهای مختلف تامین می‌شوند. برای تامین نیتروژن درخت کودهای آلی پوسیده مناسب هستند. عنصر فسفر محرک رشد ریشه و شکوفه های درخت است که با کودهای حاوی فسفر برای درخت تامین می‌شود. پتاسیم نیز از عناصر مفیدی است که باعث مقاومت درخت شده و مزایای بسیار دیگری نیز دارد که به آن می‌پردازیم.

درخت زردآلو علاوه بر درشت مغذی هایی که گفته شد به ریز مغذی های ضروری هم نیاز دارد. این عناصر به جذب درشت مغذی ها در درخت کمک می‌کنند.  مس، روی و کلسیم از این ریز مغذی ها هستند.

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از کامل ترین کودها است که می‌توان برای درخت زردآلو به کار برد. این کود یکی از انواع کودهای NPK است. کود NPK کود ترکیبی از عنصرهای مهم و اساسی است که با یک فرمول دقیق با هم ترکیب می‌شوند و انواع مختلفی دارد. این کودها با اعداد نشان داده می‌شوند و هر کدام از این عددها نشان دهنده درصد عناصر است. میزان عناصر موجود در کود ۱۲۱۲۳۶ به این ترتیب است: ۳۶ درصد پتاسیم، ۱۲ درصد نیتروژن و ۱۲ درصد فسفر. سایر عناصر هم به مقدار کم تر موجود هستند مثل روی، بور، آهن و منگنز.

کود ۱۲۱۲۳۶ با درصد پتاسیم بالا در دسته کودهای پتاس بالا هم قرار می‌گیرد. مزایای این کودها برای درخت زردآلو زیاد است و از ابتدای رشد درخت می‌توان این کود را استفاده کرد. همچنین به دلیل نوع ترکیبات این کودها، انحلال آن ها در آب بسیار زیاد است و به راحتی قابل استفاده هستند. روش های استفاده از این کودها روش محلول پاشی و استفاده به همراه سیستم آبیاری است. جذب بالای این کودها باعث شده تا در روش محلول پاشی آثاری از کود روی برگ ها باقی نماند. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت زردآلو انتخاب مناسبی است و به دلیل باردهی بالای این درخت در هر دوره رشد تغذیه کامل درخت اهمیت زیادی دارد.

کود 12 12 36 برای درخت زردآلواز مهم ترین مزایای کابرد کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت زردآلو این موارد هستند

  • افزایش رشد ریشه های درخت زردآلو و کمک به گسترش بیشتر آن در خاک
  • افزایش رشد رویشی و زایشی درخت زردآلو و در نتیجه تولید میوه بیشتر. این کود موجب می‌شود زردآلوی با کیفیتی به ثمر برسد.
  • در فصل گلدهی این کود موجب تحریک گلدهی درخت شده و از ریزش بی موقع گل ها هم جلوگیری می‌کند.
  • فسفر موجود در این کود استحکام ساقه ها و ریشه های درخت زردآلو را بیشتر می‌کند و مانع خمیدگی و شکستگی آن ها می‌شود.
  • اگر از کود ۱۲۱۲۳۶ در ابتدای رشد درخت استفاده شود جوانه زنی با سرعت بیشتری انجام می‌شود.‌
  • پتاسیم موجود در کود ۱۲۱۲۳۶ باعث درشتی زردآلو می‌شود‌.

بیشتر بخوانید: کود مناسب درخت میوه

روش  استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت زردآلو از طریق محلولپاشی است. مقدار کود مصرفی ضمن در نظر گرفتن همه ویژگی های درخت و شرایط آن، به مقدار ۵ تا ۱۰ کیلوگرم محلول  در هر هکتار است. این مقدار در شرایط مختلف و برای گونه های مختلف درخت تغییر می‌کند. کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت زردآلو باعث افزایش راندمان درختان و بهتر شدن عملکرد درخت می‌شود.

کود 12 12 36 برای درخت زردآلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *