کود 12 12 36 برای درخت بادام

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بادام را یکی از خشکبار خوش طعم و پرخاصیت می‌دانند که  به صورت خام و تفت داده در آجیل ها و در برخی از غذاها استفاده می‌شود. به دلیل همین ویژگی ها، همیشه کشاورزان و باغداران توجه خاصی به این محصول دارند. در این مقاله ابتدا کود 12 12 36 را معرفی کرده و سپس از مزایای استفاده از کود 12 12 36 برای درخت بادام گفته شده است.

معرفی کود 12 12 36

کودهای مورد استفاده در کشاورزی و‌ باغداری انواع مختلفی داشته  و بر اساس نیازهای درخت انتخاب شده واستفاده می‌شوند. یکی از مهم ترین و رایج ترین  کودهای مصرفی  کودهای ۱۲۱۲۳۶ هستند.

کود 12 12 36 برای درخت بادامکود ۱۲۱۲۳۶ یکی از بهترین انواع کودهای NPK است. این کودها همان گونه که از روی اسم مشخص است حاوی عنصرهای پتاسیم، فسفر و نیتروژن هستند. عددهایی که به عنوان اسم کود شناخته می‌شوند میزان درصد این عناصر را مشخص می‌کنند. نیتروژن، فسفر و پتاسیم عناصر ماکرو و درشت مغذی هستند که در رشد کافی گیاهان نقش های اساسی دارند. همچنین در کنار این عناصر ماکرو و درشت مغذی، عنصرهای ریز مغذی مثل آهن، منیزیم، بور و گوگرد هم در ترکیب کود ۱۲۱۲۳۶ به کار رفته است اما درصد وجود این عناصر در کود کمتر است و به همین علت مقدار آن ها را با عدد مشخص نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: کود 12 12 36 برای درخت زردآلو

کود ۱۲۱۲۳۶ در ترکیب خود ۱۲ درصد عنصر نیتروژن، ۱۲ درصد فسفر و ۳۶ درصد پتاسیم دارد. این کود را می‌توان یکی از  کود های پتاس بالا هم دانست. عنصر پتاسیم یکی از اصلی ترین عناصر موجود در طبیعت است و کمبود آن برای درختان و گیاهان مشکلات زیادی به وجود می‌آورد. از مهم ترین آن ها می‌توان  زرد شدن برگ درختان، ضعیف شدن و پوسیدگی ریشه درختان، کاهش استقامت گیاهان در برابر شرایط تنش زای محیط  را نام برد. در درختان میوه کمبود پتاسیم باعث می‌شود تا کیفیت میوه کاهش پیدا کند‌.

مزایای استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از بهترین کودهای ترکیبی است و استفاده از آن در کشاورزی و باغداری و در سال های اخیر رواج پیدا کرده است. در ترکیب این کود مواد و عناصر سنگینی مثل کلر به کار نرفته است. همچنین نوع ترکیبات کود ۱۲۱۲۳۶ به شکلی ست که راحتی در آب حل می‌شود و انحلال پذیری بالای آن باعث شده تا‌ به راحتی همراه آبیاری قابل استفاده باشد. محلول پاشی شاید بهترین  روش برای به کارگیری این کودها است. همچنین در آبیاری به روش قطره ای هم می‌توان از این کودها به صورت مخلوط با آب استفاده کرد.

  • از مزایای مختلف استفاده از این کود برای درختان می‌توان به این ویژگی های مهم اشاره کرد:
  • افرایش مقاومت درختان و‌گیاهان به ویژه در قسمت ریشه ها
  • بالا بردن مقاومت درختان در برابرآسیب های محیطی مثل آفت ها
  • کمک به حفظ سلامت گیاه در برابر بیماری ها
  • افزایش سرعت رشد رویشی و زایشی در حد مطلوب

کود 12 12 36 برای درخت بادامپرورش درخت بادام

کاشت و پرورش درخت بادام نیاز به شرایط خاصی دارد و کاشت و برداشت آن نیازمند اطلاعات و دانش کافی است. این درخت در کشورهای مختلف محبوب است و در ایران نیز پرطرفدار است.

برای کاشت درخت بادام باید یک سری از شرایط فراهم شود و نیز  مراحل مختلف کاشت و مراقبت از آن اصولی انجام بگیرد  تا محصول با کیفیت و قابل قبولی برداشت شود.

کاشت درخت بادام به چند روش انجام می‌شود؛ کاشت بذر و کاشت نهال و هر کدام شرایط ویژه خود را دارند.

مراقبت از درخت بادام از زمان کاشت تا برداشت محصول بسیار پراهمیت است و در هر فصل مراقبت های جداگانه ای نیازدارد. آبیاری، هرس کردن و کوددهی بخش های اصلی این مراقبت ها هستند.

کوددهی درخت بادام

یکی از مراحل مهم  و ضروری در حفظ سلامت و افزایش رشد درختان بادام کوددهی است. درخت بادام هم مثل دیگر گیاهان و درختان، در تمامی مراحل رشد مثل زمان کاشت، جوانه زنی و برداشت،  به ترکیبات و مواد مغذی و معدنی  مختلف نیاز دارد تا محصول پرباری را به‌ وجود بیاورد. از نکات  مهم کوددهی به درخت بادام تنظیم  زمان بندی است و باید رعایت شود و اگر درست انجام نگیرد نتیجه عکس خواهند داشت.

کود 12 12 36 برای درخت بادام

با توجه به نیازهای مختلف درخت بادام که قبلا گفته شد کودهایی مثل ۱۲۱۲۳۶ با ترکیب کاملی که دارد بهترین کود برای رفع نیازهای این درخت هستند. کود 12 12 36 برای درخت بادام فواید زیادی داشته که قابل توجه است. افرایش میزان برداشت محصول از شاخص ترین مزایای استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت بادام است.

کود 12 12 36 برای درخت بادامبرای تشخیص کمبودهای درخت بادام دو راه وجود دارد که یکی تشخیص از روی وضعیت ظاهری برگ ها و ساقه ها و دیگری آزمایش خاک است. با استفاده از این دو روش کمبودهای درخت از نظر ترکیبات معدنی و ریز مغذی ها مشخص می‌شود‌ .

بیشتر بخوانید: کود مناسب سانسوریا

پتاسیم موجود در کود ۱۲۱۲۳۶ باعث می‌شود تا مقاومت کلی درخت افزایش یابد و در معرض خطر آفت ها و موارد دیگر به خوبی مقاومت کند. این عنصر همچنین باعث درشتی بادام ها و افزایش حجم و پرشدن مغز بادام ها می‌شود.

مزایای استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت بادام از ابتدای رشد درخت مشاهده می‌شود. تاثیر روی جوانه زنی و بعد از آن روی گلدهی و میوه دهی، افزایش فعالیت های درخت با ‌به کارگیری این کود از نظر حرکت بیشتر آب و مواد مغذی در اندام های گیاه .

کود 12 12 36 برای درخت بادام
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *