کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلو

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلو

رعایت اهمیت دادن برنامه کودی برای درخت هلو می ‌تواند موجب شود که برداشت محصول از این درخت به دو یا سه برابر برسد. یکی از کود های بسیار مناسب که معمولاً جهت افزایش ریشه زایی استفاده می شود کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ است. کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلو مزایای بسیار زیادی دارد که در این مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد اما پیش از آن باید بدانید که در برنامه تغذیه درخت هلو و دیگر میوه های هسته دار فصل پاییز و زمستان نقش بسیار مهمی دارند.برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

کوددهی درختان میوه

از بین مراقبت هایی که در فصل خواب درختان باید انجام شود کوددهی مهم ترین مراقبت به حساب می آید در نتیجه استفاده از کودهای مناسب برای افزایش راندمان گیاه در فصل های آینده است. به طور کلی باید بدانید که در برنامه کود دهی هلو برای جلوگیری از باز شدن و شکافت هسته، جلوگیری از نرم شدن میوه ها، افزایش کیفیت محصول و افزایش ریشه زایی از کود های مختلف استفاده می شود.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلوعلاوه بر آن پیشنهاد می کنیم برای تقویت و تحریک ریشه زایی و خارج کردن درخت از حالت کاهش رشد در فصول از هیومیک به مقدار ۵ لیتر در هر هکتار استفاده کنید. پیش از اینکه از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلو استفاده کنید باید با این کود و عناصر آن و شیوه استفاده از آن آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای افزایش ریشه زایی

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ فسفر بالا و نیتروژن پتاسیم آنالیز شده به همراه مواد غذایی میکرو را دارا است. این کود برای افزایش عملکرد ریشه زائی و بیشتر شدن جذب عناصر غذایی استفاده می گردد و روی بهبود رشد ابتدای چرخه کمک بسیاری می کند. از جمله ویژگی های این کود می توان به مناسب بودن برای اغاز رشد به دلیل داشتن فسفر بالا، دارا بودن ازت و پتاس درکنار فسفر، حاوی ریز مغذی ها، حل شدن سریع در اب و قابل استفاده در تمام سیستم های ابی اشاره کرد.

نقش عناصر کود 10 52 10

پتاسیم یک عنصر بسیار ضروری و مهم در کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلو است. طبق تحقیقات بعد از نیتروژن بیشترین مقدار عنصری که سالانه از خاک توسط درختان برداشته می گردد پتاسیم است. بیشترین میزان جذب عنصر پتاسیم در مرحله پر شدن دانه است تا جذب شده مستقیماً برای تشکیل میوه به مصرف می ‌رسد و می تواند موجب افزایش مقاومت درخت به تنش های گوناگون مانند شوری، سرمازدگی، کم آبی و مقاومت در برابر آفات و بیماری ها شود.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلوپتاسیم یک عنصر فعال کننده است که آنزیم های گیاهی زیادی را در خود دارد. این ماده تنظیم کننده باز شدن منافذ برگ ها و تبادل گازها هم هست. همچنین جهت شکل گیری قندها و نشاسته برای سنتز و تنظیم سلول های عنصر پتاسیم تاثیر گذار است. از ویژگی های دیگری که در کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ وجود دارد فسفر است که موجب شادابی و طراوت درختان می شود. این عنصر برای تولید آنزیم ها و انرژی سازی و در ساختار dna نقش مهمی دارد.

عنصر نیتروژن هم جزو لازم ترین عناصر موجود در کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلو است. این عنصر برای سنتز که لازمه یک گیاه است استفاده می گردد. در اثر کمبود اسید های آمینه و اسیدهای نیتروژن رویش شاخه ها کم می گردد و به مرور زمان محصول درخت کمتر می شود و شما باید بدانید که آبیاری بیش از اندازه کم و همچنین آفات گیاهی می تواند نشانه این اتفاق باشد.

دستورالعمل مصرف کود 10 52 10

میزان مصرف کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای این درخت با استفاده از محصول پاشی ۳ تا ۵ کیلو گرم در هزار لیتر آب در تکرار هر ۱۵ یکبار است. شما می توانید از این کود شیمیایی به شکل محلول پاشی خاکی هم استفاده کنید. کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ در بسته‌بندی ۹.۵ کیلوگرمی به شکل پودری توسط کشور چین تولید شده و به فروش می رسد.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلواحتیاط و هشدارها برای استفاده از کود 10 52 10

جهت استفاده از این کود برای درخت هلو باید نکات زیادی را رعایت کنید که از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نگهداری دوراز دسترس اطفال
  • مطالعه دستور العمل قبل از مصرف
  • پرهیز از مجاورت کود با موادغذایی، اشامیدنی و خوراک دام
  • نگهداری کود در جای خشک و خنک با تهویه مناسب و به دور از تابش مستقیم نور خورشید
  • شستشو با اب و مراجعه به پزشک در صورت تماس با چشم
  • اضافه کود به شکل تدریجی به مخزن پرشده از اب درحالی که مخزن درحال هم زدن است
  • درصورت لزوم به اختلاط این کود با افت کش
  • آزمودن آن قبل از استفاده در مقیاس کم
  • انجام عملیات محلول پاشی در روزهای سرد در بالاترین دمای روز(دمای بهینه محلول پاشی ۲۷ درجه سانتی گراد)
  • انجام محلول پاشی در هوای خنک برای افزایش جذب (ترجیحا اوایل صبح یاغروب)

بیشتر بخوانید: کشت فلفل دلمه ای در گلخانه 

کلام آخر

در آخر باید اشاره کنیم که به دلیل اینکه کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ فرمول خاصی دارد و فسفر بالایی در ترکیبات آن وجود دارد بهترین زمان استفاده آن در ابتدای فصل و گلدهی است. بهترین جواب دهی کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلو در ابتدای دوره جهت افزایش ریشه زایی و تحریک گیاه برای گلدهی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366