کود 10-52-10 برای درخت فندق

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از درخت هایی که می‌ تواند در محیط و شرایط نامساعد رشد کند و میوه دهد درخت فندق است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با نگهداری و استفاده از کود 10-52-10 برای درخت فندق صحبت کنیم.

درخت فندق

نهال فندق پس از کاشت و رشد کردن بیشتر از یک  و‌نیم متر بلند نمی شود البته این در حالتی است که شرایط اب و هوایی برای رشد گیاه مناسب نباشد ولی اگر از نظر رسیدگی و شرایط محیطی در جای خوبی باشد، ارتفاع درخت های فندق ممکن است به شش الی هفت متر برسد.

کود 10-52-10 برای درخت فندقاز مکان هایی که در ایران این درخت بسیار کشت و‌ پرورش می شود می توان به اذربایجان، قره داغ، اردبیل، استارا، طالش، جواهرده، رامسر اشاره کرد. علاوه بر این درخت فندق به علت اینکه برای رویش نیاز به شرایط خاصی ندارد در جنگل های ارسباران و طوالش در زنجان به صورت خودرو مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت آلبالو

ویژگی ظاهری درخت فندق

درختان فندق از لحاظ ظاهری دارای برگ هایی بزرگ و پهن و سر ان ها به حالت تیز است. یکی از ویژگی های درخت فندق وجود گل نر و ماده بر روی یک درخت محسوب می شود. در بوته درخت فندق گل های نر به حالت سنبله در می آید و پنج تا هشت پرچم دارد و گل های ماده دارای دسته های یک تا ده تایی بوده و اکثرا بر روی چوب یک ساله پیدا می شوند. شاتون و گل‌های ماده موجود بر روی درخت فندق نسبت به سرما به نسبت گل های باز شده از نظر تحمل مقاوت بسیار بیشتری دارند. بافت های درخت فندق با توجه به حساسیت به سرما به چندین دسته تقسیم می شوند. این دسته ها به ترتیب شامل: استوانه، اوند چوبی، کامبیوم است. فندق پس از سه الی چهار سال گذشتن از زمان کاشت درخت شروع به گل دهی می کند و زمان باردهی این درخت بعد از پنج الی شش سال اغاز می شود.

نیاز ها و روش های مراقبت و کاشت فندق

برای اینکه یک گیاه یا نهال بتواند به خوبی رشد کند و محصول دهد باید مراقبت هایی را قبل و بعد کاشت نهال رعایت کرد. در ادامه به عوامل و نیاز های مهم فندق اشاره می کنیم.

کود 10-52-10 برای درخت فندقخاک

از اساسی ترین عناصر رشد و نمو نهال فندق اب و خاک است. نوع خاکی که برای کاشت و رشد درخت فندق مسئله ی مهمی است و در مناطق مختلف کشور تفاوت دارد. حداقل عمق مورد نیاز برای کاشت پنجاه سانتی متر است. وقتی عمق خاک زیاد باشد مواد معدنی و مغذی بیشتری در ان وجود خواهد داشت. از انجایی که ریشه های فندق تا پنج متر رشد می کنند، ریشه ها مواد مغذی بیشتری در این عمق جذب خود خواهند کرد. همچنین ریشه فندق نیازمند اکسیژن نسبتا زیادی است و نباید در خاک مرطوب بدون زهکشی کشت شود چون ریشه ها به مرور زمان از بین می روند. توصیه می کنیم حداقل تا چهار متر فضای تهویه برای ریشه درخت بگذارید.

آبیاری فندق

درخت فندق نیازمند اب و رطوبت مناسب در بین ریشه هایش است تا محصولی که در نهایت رشد می کند خوب و مطلوب باشد. حداقل رطوبت مناسب در خاک درخت فندق شصت درصد است. از دلایل کاشت درست و موفقیت امیز ابیاری تنظیم شده و مرتب در باغ های فندق بوده که در نهایت باعث بار امدن محصول بسیار با کیفیت، رشد درست و منظم درخت فندق و باعث سریع تر گرفتن نهال می شود.

ابیاری فندق با توجه به اب و هوای منطقه کشت شده بین چهار تا هفت روز متغییر است. درخت های فندق در زمان رشد به ده هزار متر مکعب اب نیاز دارند.

کود درخت فندق

کود مانند اب و خاک از عناصر تاثیر گذار در رشد درخت است. کود به صورت دامی و شیمیایی در بازار وجود دارد. یکی از بهترین کود های شیمیایی موجود در بازار کود 10-52-10 برای درخت فندق است که عنصر های مفیدی برای رشد درخت دارد.  از جمله عناصر کود 10-52-10 برای درخت فندق می توان به فسفر، نیتروژن، پتاسیم اشاره کرد.

کود با رساندن مواد غنی و معدنی به ریشه های درخت باعث بار امدن میوه های خوبی می شود. کود ۱۰-۵۲-۱۰‌برای فندق یک کود بسیار کامل‌ است. همان طور که گفته شد عناصر موجود در ان هرکدام به یک بخش از رشد گیاه کمک می کند.

تاثیر عناصر کود ۱۰-۵۲-۱۰

فسفر که درصد عمده ای از کود را تشکیل می دهد در ریشه زایی و جذب بیشتر دیگر عناصر موجود در خاک و کود تاثیر می گذارد. فسفر در مرحله اولیه کاشت گیاه بیشتر در جذب مواد مغذی اثر دارد.

کود 10-52-10 برای درخت فندقعنصر بعدی نیتروژن است که ده درصد از کود را تشکیل داده و در تکثیر شاخه ها بسیار مفید است.

پتاسیم نیز در رشد میوه و کیفیت ان نقش دارد. پتاسیم موجود در کود 10-52-10 برای درخت فندق باعث می گردد میوه عمل امده از لحاظ سایز و مزه با کیفیت تر باشد.

بیشتر بخوانید: کود 1963 برای به لیمو

کلام آخر

همان طور که گفته شد مصرف کود برای رشد بهتر درخت بسیار موثر است. هم اکنون در بازار انواع مختلف کود های حیوانی و شیمیایی وجود دارد که با توجه به نیاز گیاه و درخت باید خریداری شوند. توصیه می شود اگر  قصد خرید کود ۱۰_۵۲_۱۰ را دارید از مراکز معتبر پخش کود ان را خریداری کنید.

کود 10-52-10 برای درخت فندق
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *