کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از کود های بسیار عالی با فسفر بالا کود ۱۰-۵۲-۱۰ بوده که بسیار در ریشه زایی گیاه کمک می کند. کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب یکی از بهترین کود های موجود در بازار است و تاثیر بسیاری در رشد درختان دارد.

عناصر کود ۱۰-۵۲-۱۰

هر باغداری اگاه به این است که برای اینکه گیاهان و درختانش رشد خوبی داشته باشند نیازمند فسفر زیادی است. فسفر این قابلیت را دارد که در اولین مراحل رشد گیاه تمامی مواد مغذی را به خود جذب کند. با رشد خوب ریشه این امکان فراهم می شود تا تمامی مواد موجود در خاک که مناسب گیاه است به خوبی جذب ساقه ها و ریشه ها شود. کود 10-52-10 از دسته ی کود های کریستالون بوده است. از ترکیبات این کود می توان به مقدار ده درصد نیروژن، پنجاه و دو درصد فسفر و ده درصد پتاسیم اشاره کرد.

کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیبهمان طور که گفته شد از ترکیبات مهم و کاربردی این کود فسفر بوده که برای انواع مختلف درخت و کاکتوس بسیار مفید است. در برخی از شرکت ها برای تاثیر پذیری بیشتر کود از اهن و منیزیم  در کنار سایر ترکیبات استفاده می کنند. از نمونه های دیگر عناصر موجود در کود 10-52-10 می توان به  مس، روی، منگنز و….. اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای درخت ازگیل

ویژگی عناصر موجود در کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب

هر کدام از عناصری که در کود 10 52 10 هست به رشد بخشی از گیاه کمک می کند. در ادامه ویژگی هر عنصر را بیان کرده ایم:

مس: مس از عناصر مغذی و مفید برای سلامت ساقه و ریشه گیاه است. اگر این عنصر در کود نباشد گیاه از لحاظ ساقه بسیار ضعیف می شود.

منگنز: منگنز از عناصری است که برای رشد سریع تر گیاه و تولید کلروفیل بسیار مهم است.

روی: روی یکی از دیگر عناصر بسیار ضروری موجود در کود بوده که به عمل فتوسنتز و رشد منظم و درست گیاهان و درختان کمک می کند.

اهن: این عنصر نیز به فتوسنتز گیاه کمک می کند و از پژمرده شدن ان جلوگیری می کند. اهن موجود در کود در رشد سلول های برگ سبزینه تاثیر بسیاری دارد.

پتاسیم: پتاسیم موجود به بهتر شدن کیفیت میوه و گل بسیار کمک می کند و باعث تشکیل پروتئین در میوه می شود. در صورت کمبود پتاسیم برگ های گیاه و یا درختان میوه زرد رنگ می شوند.

کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیبنیتروژن: نیتروژن موجود در کود 10-52-10 به عملکرد خوب بذر کمک کرده و بسیار در تولید درخت موثر است. علاوه بر این در رشد بهتر شاخ و برگ گیاه کمک می کند. در صورت نبود نیتروژن در کود رنگ برگ های گیاهان به مرور تغییر پیدا خواهند کرد.

فسفر: وجود فسفر در کود به گیاه کمک می کند که در برابر تنش های محیط مقاوم شود. از نشانه های کافی بودن فسفر می توان به گل دادن گیاه و شکوفه درخت اشاره کرد. در صورت نبودن این عنصر در کود، برگ های گیاه کوچک و جوانه های ان ضعیف می شوند.

قابلیت کود ۱۰-۵۲-۱۰

از بهترین کود های موجود در بازار می توان به  کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب اشاره کرد که برای تحریک گلدهی بسیار اثر پذیر است. از دیگر قابلیت های کود  این است که وقتی کود داخل اب حل می شود باعث می گردد که در زمان استفاده تمامی فسفر موجود در کود جذب ریشه های گیاه شود.

زمان مناسب استفاده از کود

وجود فسفر در کود، زمان گلدهی و میوه دهی درختان و گیاهان را افزایش می دهد. زمان مناسب استفاده از کود در مرحله اول رشد گیاه و درخت است که باعث می شود ریشه های گیاه قوی تر شوند.

نشانه های استفاده از کود

برخی علائم در گیاهان و درختان وجود دارد که نشان از نبود رسیدگی کافی است. برای مثال اگر زمانی احساس کردید گیاهتان به نسبت قبل رشد نمی کند و برگ های گیاه به سمت سبز تیره یا ارغوانی می روند و یا زمانی که متوجه شدید میوه درخت بسیار ترش شده نشان از نرسیدن مواد مغذی به ریشه است. بهتر است در صورت مشاهده هر یک از این نشانه ها شروع به رسیدگی درختان و گیاهان کنید.

مقدار مصرفی کود

برای مصرف هر نوع‌ کودی باید طبق دستور العمل مصرفی‌ روی بسته بندی محصول عمل کنید. در کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب  شما با بررسی میزان درختان یا گیاهان موجود باید از روی بسته بندی حجم مناسب را مشاهده کرده و پس از حل کردن پودر داخل اب به صورت محلول پاشی یا ابیاری از ان استفاده کنید.

کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیبرشد گیاهان و درختان از اول بهار اغاز می شود و تا اواسط پاییز  ادامه دارد. بهترین زمان استفاده از کود این زمان بوده که باید بین دو الی سه هفته یکبار به میزان گفته شده به صورت ابیاری برای گیاهان و درختان استفاده گردد.

از کود ۱۰-۵۲-۱۰ می‌ توان برای مرکبات و کاکتوس ها نیز استفاده کرد. فقط باید به این نکته توجه داشت که در فصول سرد سال استفاده نشوند چون در این ایام جذب ریشه ها به حداقل خود می‌ رسند. بهتر است در این فصول از کود های جایگزین مناسب این فصل ها استفاده شود.

بیشتر بخوانید: آموزش کاشت درخت پسته

خرید کود

برای خرید کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب یا درختان و گیاهان دیگر باید توجه داشت که حتما‌ اصل محصول خریداری شود. نمونه های مشابه ان در بازار بسیار زیاد است ولی به جای اینکه برای درختان یا گیاهان مفید باشند در برخی موارد رخ داده که باعث ضرر فراوانی برای گیاه شده اند. بهتر است قبل از خرید از اصل بودن ان مطمئن شوید و سعی کنید از مراکز معتبر خریداری کنید.

کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *