کود 10 52 10 برای درخت بادام

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت بادام که به وفور در کشور ما ایران کشت و پرورش می شود، در اصل بومی قاره آمریکا بوده است اما امروزه در جای جای جهان طرفداران خود را دارد. برای کاشت این درخت باید توجه داشت که ارتفاع آن معمولا بین 5 تا 10 متر خواهد بود و با توجه به تنومندی و پهنای درخت لازم است فاصله درختان نیز حفظ شود. درخت بادام معمولا به روش هایی نظیر: کشت توسط بذر، تکثیر به وسیله ی پیوند و کاشت نهال بادام، صورت می گیرد. باید اضافه کرد که مناسب ترین روش بین این روش ها کشت بادام به وسیله ی نهال آن است. در ادامه با ماه همراه بلشید که در این مقاله می خواهیم درباره کود 10 52 10 برای درخت بادام صحبت کنیم.

آبیاری درخت بادام

درباره ی نحوه آبیاری درخت بادام باید گفت که بادام نیاز به آبیاری نسبتا زیاد و منظم دارد. نهال های بادام نیز باید در تابستان به خوبی سیراب شوند. مناسب ترین روش نیز برای آبیاری بادام از طریق آبیاری قطره ای می باشد. آبیاری بارانی درختان بادام به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا می تواند سبب آسیب رساندن به نهال شود.

کود 10 52 10 برای درخت بادامکود دهی درخت بادام

همان طور که پیش تر گفتیم درخت بادام درختی پر آب است و نیاز به آبیاری فراوان دارد. این بدان معنا ست که علاوه بر زحمت بیشتر برای پرورش، کشاورزان باید هزینه ی بیشتری نیز صرف تامین آب درختان بادام کنند. با توجه به شرایط بحران آب در کشور ما باید گفت که این مساله یکی از چالش های مهمی است که کشاورزان و دهقانانی که مشغول کشت درخت بادام هستند با آن رو به رو اند. بنابر این مهم است که پس از این همه زحمت، نتیجه ی مناسب و سودآوری را از تلاش های یکساله ی خود بگیرند.

بیشتر بخوانید: مراحل رشد گندم

استفاده از کود یکی از راه هایی است که تاثیر به سزایی در پرورش درخت بادام و داشتن محصولی پربار تر و با کیفیت تر دارد. بنابراین توصیه می شود در انتخاب کود و کود دهی به درختان بادام دقت کنید.

مهم ترین مساله در باره ی کود دهی به درخت بادام، انتخاب کود مناسب و مقدار مناسب آن است. مناسب ترین کود که هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ سلامت و ارگانیک بودن، بهترین گزینه باشد، کود 10 52 10 یا NPK می باشد.

کود 10 52 10 چیست؟

کود 10 52 10 با نام علمی کود NPK  که در ایران به کود ریشه افزا معروف است، بالا ترین درصد فسفر را بین کود های موجود در بازار دارد. کود 10 52 10 به دلیل ترکیبات خاص خود به عنوان کامل ترین کود برای گیاهان شناخته می شود. کود NPK تشکیل شده از 10 درصد نیتروژن، 52 درصد فسفر و 10 در پتاسیم می باشد. همین دلیل نام گذاری آن به 10 52 10 است.

کود 10 52 10 برای درخت بادامسایر ترکیبات آن شامل روی، آهن، پتاس، منگنز و… می شود. این ترکیبات بسته به شرکت تولید کننده کود می تواند متفاوت باشد. از آن جا که کارخانه های بسیاری در داخل و خارج کشور این کود را تولید می کنند، توصیه می کنیم برای اطلاع دقیق از ترکیبات کودی که خریداری می کنید اطلاعات درج شده در پشت جلد بسته بندی کود را مطالعه کنید.

فواید کود 10 52 10  یا NPK

 • رشد گیاه و ریشه افزایی
 • محلول در آب و قابل استفاده در سیستم های مکانیزه ی آبیاری
 • تامین فسفر مورد نیاز گیاه
 • افزایش میزان گلدهی گیاه
 • حداقل پسماند را نسبت به سایر کود ها دارد
 • سبب شوری خاک نمی شود.
 • از عناصر میکرو و ماکرو تشکیل شده و به راحتی توسط گیاه جذب می شود.
 • تاثیر گذاری سریع

تاثیر ترکیبات کود 10 52 10 بر درخت بادام

 • نیتروژن: نیتروژن سبب تقویت ساقه ها و تنه درخت و گیاهان می شود. با استفاده از نیتروژن می توانید درخت بادام را برای تحمل وزن بار محصول آماده کنید.
 • فسفر: فسفر اصلی ترین نیاز هر گیاه برای رشد است. فسفر سبب افزایش ریشه گیاه می شود که در پی آن گیاه می تواند مواد معدنی و مغذی خاک را بیشتر و بهتر جذب کند.
 • پتاسیم: پتاسیم تاثیر مستقیم بر کیفیت و کمیت میوه های درخت بادام می گذارد. پتاسیم سبب افزایش پروتئین سازی در گیاه می شود که نتیجه آن ایجاد میوه های بیشتر و باکیفیت تر است.

کود 10 52 10 برای درخت بادامطریقه کود دهی درخت بادام با کود 10 52 10

کود 10 52 10 کودی محلول در آب است که به صورت پودری در بازار به فروش می رسد. می توانید برای استفاده در مصارف خانگی و یا ود دهی گلدان ها یک قاشق چای خوری از پودر را در یک لیوان آب حل کنید. سپس گیاه را با استفاده از محلول به دست آمده آبیاری کنید. اما در باره ی مزارع و باغ درختان بادام باید گفت که بهتر از نمونه ای از خاک مزرعه خود را به آزمایشگاه های خاکشناسی ببرید و پس از تشخیص نیاز خاک مزرعه خود از مشورت متخصصین در این حوزه کمک بگیرید. زیرا با وجود این که کود 10 52 10 کود بی ضرری محسوب می شود اما استفاده بیش از حد آن نیز ابدا توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید: کود برای درشت شدن میوه هلو

در باره چگونگی مصرف محلول کود 10 52 10 نیز باید دو نکته یادآوری کنیم

 • با توجه به این که درخت بادام درخت پرآبی است و نیاز به آبیاری زیاد دارد، لازم نیست در هر مرتبه آبیاری از کود استفاده کنید. زیرا ممکن است مقدار کود از حد مجاز بیشتر شود.
 • کود 10 52 10 در سیستم های آبیاری مکانیزه به راحتی قابل استفاده است. با توجه به اینکه شیوه آبیاری مکانیزه برای درختان بادام شیوه قطره چکانی است توصیه می کنیم از این روش برای آبیاری و کود دهی درختان بادام خود استفاده کنید تا هم در کود دهی آسوده تر باشید و هم در مصرف آب صرفه جویی کنید.
کود 10 52 10 برای درخت بادام
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *