کودهای محرک ریشه زایی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کودهای محرک ریشه زایی

کودهای محرک ریشه زایی : گیاهان مجموعه ای از نیازها را برای رشد مناسب دارند ، مانند همه موجودات زنده. این نیازها یا فاکتورهای رشد برای رشد بهینه باید در تعادل مناسب باشند.
و بیش از حد یک چیز خوب می تواند به اندازه کافی مضر باشد. زیست شناسان پدیده ای را که آنها “عامل محدود کننده” می نامند ، تشخیص می دهند. اگر یک گیاه می توانست همه چیز را دریافت کند ، به جز یک چیز ، فقط به مقادیر مناسب نیاز داشت ، یک چیز عامل محدود کننده خواهد بود. کمبود رشد گیاه را کند می کند.

کود رشد سریع
میزان نور بهینه برای گیاه خود فراهم کنید. بعضی از گیاهان مانند نور کامل خورشید بهترین نور را تحت تابش نور زیاد رشد می دهند. برخی دیگر ممکن است حداقل به سایه جزئی احتیاج داشته باشند.
در مورد نور مورد نیاز گیاه خود تحقیق کنید و سطح نور ایده آل را در بهترین حالت ممکن ، یا از نور طبیعی خورشید ، از منابع مصنوعی یا هر دو تهیه کنید.

کودهای محرک ریشه زایی

به گیاه خود خاک مناسب بدهید. بیشتر گیاهان از خاک که از نظر بافت متوسط است طرفداری می کنند. این به معنای تعادل مناسب ماسه ، سیلت ، رس و مواد آلی است.
مقداری ماسه را در خاک موجود خود بگنجانید. برعکس ، اگر گیاه شما از نوعی باشد که از مواد ارگانیک بیشتری بهره مند شود ، هوموس یا کمپوست اضافه کنید.
دریابید که گیاه شما از نظر رطوبت و رطوبت خاک به چه چیزی نیاز دارد و برای تأمین شرایط رطوبت ایده آل تلاش کنید. در بعضی موارد بارندگی طبیعی ممکن است کافی باشد .
در حالی که در برخی دیگر ممکن است مجبور به استفاده از یک منبع آب اضافی باشید. البته اگر گیاه را در داخل خانه پرورش می دهید ، به طور مصنوعی آن را آب یاری می کنید.
گیاه خود را با مواد مغذی کافی تأمین کنید. حدود 16 ماده مغذی برای رشد گیاهان ضروری است. خاک با کیفیت بسیاری از این موارد را تأمین می کند ، و بسیاری از کودها در فروشگاه های باغ عرضه می شوند تا به عنوان مکمل مورد استفاده قرار گیرند.
اگرچه تمام مواد مغذی ضروری برای رشد بهینه گیاه باید در دسترس باشند ، اما نیتروژن کلید سرعت بخشیدن به رشد گیاه است. هنگامی که تمام مواد مغذی دیگر به مقدار کافی در دسترس هستند ، نیتروژن اضافی گیاه را تحریک می کند تا سریعتر رشد کند.

کود شیمیایی بهترین کودهای محرک ریشه زایی

کودهای شیمیایی با سه عدد کلیدی برچسب خورده اند که نشان دهنده مقادیر نسبی نیتروژن ، فسفر و پتاسیم در آن مرتبه است. یکی با شماره اول بالا را انتخاب کنید و خاک گیاه خود را با آن مکمل کنید.

کود محرک رشد درخت
گیاه خود را گرم نگه دارید. رشد گیاه براساس واکنشهای بیوشیمیایی بی شمار است که وابسته به دما هستند. مانند میزان رطوبت ، گیاهان مختلف دامنه های بهینه مختلفی برای دما دارند ، بنابراین این متغیر را متناسب با گیاه خاص خود قرار دهید.
یک قانون اساسی این است که درجه حرارت کمی بالاتر از دمای اتاق یا 70 درجه فارنهایت باعث رشد خوب گیاه می شود. گوجه فرنگی و فلفل نمونه ای از گیاهانی هستند که در دماهای بالاتر رشد خوبی دارند. از طرف دیگر کلم بروکلی و گل کلم دمای پایینتری را تحمل می کنند و رشد خوبی را از خود نشان می دهند.

بهترین کودهای محرک ریشه زایی

درست مانند حیوانات برای رشد و شکوفایی به مواد غذایی نیاز دارند ، گیاهان نیز به مواد مغذی احتیاج دارند. آنها بخشی از نیازهای خود را از خاک دریافت می کنند .
اما غالباً مقدار بهینه را دریافت نمی کنند. این هدف بهترین کود محرک رشد است: برای تهیه گیاهان با مواد مغذی خاص مورد نیاز برای رشد که فاقد خاک باغچه شما هستند.
گل ها ، سبزیجات ، درختچه ها و درختانی که در خاک غنی از مواد مغذی رشد می کنند گیاهان سالم و مولد هستند. اما همه گیاهان به مواد مغذی یکسانی احتیاج ندارند. ممکن است یک خاک خاص برای درخت یا درختچه بسیار خوب باشد .
اما برای مثال گیاهان گوجه فرنگی یا گل رز ، به عنوان مثال خاک ممکن است در مواد مغذی مورد نیاز آنها کمبود داشته باشد. هنگامی که رشد ضعیف گیاه نشانه کمبود آن است.کود همان چیزی است که شما برای تقویت رشد استفاده می کنید.

بهترین کود محرک رشد ریشه

بعضي از گياهان به چيزي نياز دارند تا بتوانند هنگام شروع رشد از دانه ها ، ريشه هاي اوليه خود را بسازند. گیاهان دیگر باید ساختار ریشه ای محکم تری ایجاد کنند که از رشد آنها پشتیبانی کند.
اگرچه برای رفع سریع می توانید از محرک های ریشه ای قوی در خاک باغ خود استفاده کنید ، یک گزینه هوشمندانه کودی با مواد مغذی است که بطور طبیعی رشد ریشه را ترغیب می کند.

خرید کود محرک رشد
فسفر و پتاسیم دو ماده مغذی اصلی هستند که از رشد ریشه در گیاهان حمایت می کنند. به طور خاص ، آنها گیاهان را ترغیب می كنند كه مجموعه متراكمی از ریشه های جدید را ریخته و ریشه های موجود را در هنگام رشد تقویت كنند.
این بدان معنی است که بهترین کود محرک رشد پر فسفر و پتاسیم به ویژه در فصل رشد فعال کمک می کنند. اما قبل از دوز گرفتن باغ خود با این مواد مغذی ، به خاطر داشته باشید که فسفر همچنین تولید گل و میوه را تحریک می کند – اگر امیدوار به یک باغ رنگارنگ هستید ، یک پاداش است.

کود ان پی کا تاثیر گذار بر رشد ریشه و ریشه زایی

کودهای تجاری به طور معمول نسبت ان پی کا را نشان می دهند که به ترتیب درصد نیتروژن ، فسفر و پتاسیم را نشان می دهد. اگر کودی را می خواهید که از رشد ریشه پشتیبانی کند .
اطمینان حاصل کنید که تعداد دوم و سوم بزرگتر از اولین است. به عنوان مثال ، کود 3-20-20 که حاوی 3 درصد نیتروژن ، 20 درصد فسفر و 20 درصد پتاسیم ریشه ها را به رشد قوی و سالم ترغیب می کند. مقدار نیتروژن را کم نگه دارید ، زیرا باعث افزایش رشد سبز چنار با هزینه ریشه زایی ، گلدهی و میوه دهی می شود.
منابع طبیعی فسفر و پتاسیم به خوبی در یک باغ ارگانیک مناسب هستند و از آنجا که معمولاً مواد مغذی خود را بتدریج آزاد می کنند ، آنها کودهای آهسته قلمداد می شوند.
این بدان معنی است که آنها به ترشح فسفر و پتاسیم ادامه خواهند داد تا رشد ریشه را برای چند هفته بدون ایجاد دوز بیش از حد تشویق کنند. وعده غذایی استخوان و فسفات سنگ از نظر فسفر زیاد هستند و به طور معمول شامل نیتروژن یا پتاسیم نیستند.
در همین حال ، جلبک دریایی ، غذای گرانیتی ، سبزیجات و خاکستر چوب از منابع عالی پتاسیم هستند. برخی از این مواد آلی همچنین حاوی عناصر کمیاب مانند آهن و منیزیم هستند که برای گیاهان مفید هستند.

اگر می خواهید رشد ریشه ها را بدون مجبور به گل دادن و بارور کردن تشویق کنید ، فسفر را بکارید و پتاسیم قبل از کاشت است. کود چند سانتی متر کود را درون خاک کار کنید که در آن ریشه ها قادر به دستیابی به آنها خواهند بود. هرگاه بعداً فسفر و پتاسیم بکارید ، بعد از ظاهر شدن اولین رشد ، مواد مغذی رشد گل و میوه را نیز تحریک می کنند.

بهترین کودهای محرک ریشه زایی چگونه بر گیاه تأثیر می گذارد؟

بهترین کود محرک رشد شیمیایی معمولاً به عنوان ترکیبات آلی جزئی یا غیر فرآوری شده یا به عنوان مواد شیمیایی خالص در دسترس هستند. از نظر شیمیایی ، متداول ترین محصولات فقط مواد مغذی اصلی را تأمین می کنند:
ازت ، فسفر ، پتاسیم. شما باید در برچسب زدن از درصد این مواد مغذی در برچسب زدن مانند 4-4 به معنی 6٪ ازت (N) ، 4٪ فسفر (P) و 2٪ پتاسیم (K) استفاده کنید. این مواد مغذی قابل توجه ترین محرک را برای رشد گیاهان ایجاد می کنند .

بهترین محرک رشد گیاه
نیتروژن برای مقدار زیادی برگ سبز ، فسفر برای بافت های جدید ، به ویژه میوه ها و ریشه ها و پتاسیم برای ATP که ترکیبی است که انرژی را به سلول های مختلف منتقل می کند (و گیاهان را قوی نگه می دارد).
بقیه مواد پرکننده است ، که معمولاً بی اثر است ، اما می تواند حاوی ترکیبات آلی یا غیر ارگانیک ، مواد مغذی کوچک و سایر مواد معدنی باشد (همه لزوماً مفید نیستند).
این مواد شیمیایی در اصل به صورت نمک هستند ، بنابراین اگر کود شیمیایی بیش از حد استفاده شود ، محلول نمکی قوی توسط ریشه ها ایجاد می کند که باعث برگشت اسمز و معکوس شدن آب از ریشه ها می شود.
این امر باعث می شود اگر بهترین کود محرک رشد شیمیایی به طور ناموزون استفاده شوند ، سوختگی کودهایی که به عنوان لکه های قهوه ای در چمنزارها دیده می شوند ، ایجاد شود.
اما همچنین ، مدت ها قبل از بروز هرگونه سوختگی مشهود است ، نمک های خشن می توانند باعث عدم تعادل یا مرگ ارگانیسم های خاک شوند که در غیر این صورت به طور همزیستی با گیاهان کار می کنند تا مواد مغذی موجود را از خاک خارج کنند.
حتی در صورت استفاده از دستورالعمل ، مواد مغذی کلان می توانند به سرعت رشد ناهموار گیاه را تحریک کنند تا گیاه را در معرض حمله یا بیماری حشرات قرار دهد. این به معنی وابستگی بیشتر به سموم دفع آفات است.
بهترین کود محرک رشد کامل معمولاً حاوی میکروب مغذی مانند کلسیم ، منیزیم ، منگنز ، آهن ، سولفور ، بور ، مس ، مولیبدن و غیره هستند که در مقادیر کمی کوچک برای بسیاری از آنزیم های گیاهی و فرایندها ضروری هستند.
مقادیر بسیار اندک در صورت کمبود می تواند تفاوت عمده ای در سلامت گیاهان ایجاد کند. و از آنجا که خاک ها به طور قابل توجهی متفاوت هستند و برخی از این عناصر اساسی در دوزهای متوسط برای گیاهان سمی می شوند .
مهم است که یک آزمایش خاک انجام دهید و آنها را در صورت لزوم بکار ببرید نه اینکه انتظار داشته باشید کود شیمیایی عمومی از تعادل مناسب برخوردار باشد.

محرک رشد ریشه
راه حل دیگر استفاده از محصولاتی است که از مواد آلی تشکیل شده و باعث تقویت زیست توده خاک و از طریق آنها مواد مغذی گیاهان می شود. کودهای شیمیایی ، کمپوستها و عصاره های جلبک دریایی از این نظر برتری دارند .
اگرچه بسته به منبع آنها می توانند در بعضی از مواد مغذی کمبود شوند. آزمایش خاک می تواند به یافتن تعادل مطلوب هم برای محصولات زراعی و هم برای سلامتی طولانی مدت خاک کمک کند. تقویت ماده آلی خاک به خاک کمک می کند تا مواد مغذی را جذب کند و در صورت لزوم آنها را به گیاهان برساند.
خاک سالم تر به معنای افزایش موجودات خاک است که میکروب مغذی ها را در دسترس گیاهان قرار می دهد. به عنوان مثال ، قارچ های میکرویزه از نظر جسمی با ریشه های گیاه پیوند می یابند و به مراتب فراتر از دور ریشه می رسند تا مواد مغذی و رطوبت دیگری را که در اختیار گیاهان نیست ، بکشند.
بنابراین کودها می توانند رشد بسیاری از گیاهان را از طریقی که ممکن است رشد پیدا کنند در تأثیر بگذارد.

چرا بهترین کودهای محرک ریشه زایی بر روی باغ من تاثیری ندارد؟

1.کاشت گیاه خود را در یک نقطه اشتباه
من و همسرم هیجان ایجاد یک باغ سبزیجات را داریم و انواع و اقسام سبزیجات را که فکر می کردیم دوست داریم داشته باشیم خریداری کردیم.  ما مشکل این بود که ما فضای کافی برای تهیه فضای مناسب اتاق ، آب یا نور خورشید مورد نیاز خود نداریم.
می دانید حیاط شما چقدر است . چه مقدار فضا در آنجا وجود دارد ، نوع خاک و غیره – بنابراین مطمئن شوید که گیاهانی را خریداری می کنید که در آن شرایط کار کنند. هنگامی که شرایط لازم برای گیاهان خود را درک کردید و آنها را تأمین کردید ، بهتر می توانید یک محصول کامل و فراوان را پرورش دهید.

کود معجزه گر
2.آبگرفتگی بیش از حد
همه ما می دانیم که اگر یک گیاه به اندازه کافی آب نداشته باشد ، از بین می رود و به همین دلیل تازه کارها می توانیم به طغیان آب غوطه ور شویم. خوب ، آب بیش از حد به اندازه آب کمبود آب خطرناک است.
در حالی که کمبود آب می تواند به کم آبی بدن منجر شود ، آب بیش از حد آب می تواند به پوسیدگی منجر شود ، که توانایی گیاه برای جذب مواد مغذی را مهار نمی کند.
تمام گیاهان برای متابولیزه کردن مواد مغذی و کمک به رشد آنها به آب احتیاج دارند ، اما هر گیاه به مقدار آب مورد نیاز خود نیاز ذارد و نه بیشتر. این مهم است که بدانید شرایط رطوبت گیاه شما چیست.
برخی گیاهان (مانند گوجه فرنگی)  سنگین هستند و به آب بیشتری احتیاج دارند ، در حالی که برخی دیگر مانند لوبیا به مقدار کمتری نیاز دارند.
3.نرسیدن نور خورشید به اندازه کافی
وقتی بهار گذشته باغ خود را ترسیم کردم ، می دانستم که گیاهان خاصی (مانند کدو تنبل های من) برای رشد به نور مستقیم خورشید احتیاج دارند.
در نور آفتاب فضاي كافي نداشتيم و فكر كردم: نیم روز آفتاب فقط برای کدو حلوایی کافی خواهد بود. این کدوها قوی خواهند بود “و من آنها را کاشتم. متأسفانه ، آنها به اندازه کافی قوی نبودند و کدو حلوایی اسپاگتی من فقط قبل از مرگ ، به اندازه یک گریپ فروت رشد می کرد.
برخی گیاهان ، مانند کدو تنبل من ، پرستشگر آفتاب هستند و برای رونق گرفتن کاملاً به نور خورشید احتیاج دارند. سایر گیاهان مانند نخود سبز می توانند در مناطق سایه دار رشد و شکوفا کنند.
این فکر را اشتباه نکنید که فقط به دلیل اینکه یک گیاه می تواند در تابش آفتاب رشد کند ، بنابراین دیگری می تواند رشد کند. بیشتر سبزیجات حداقل به شش ساعت از نور مستقیم خورشید احتیاج دارند.

بهترین کود محرک رشد
4.کاشت بسیار نزدیک به هم
اگرچه ممکن است گیاهان شما در باغ مبتدیان کوچک شروع شوند ، اما چندین ساله با هر فصل اضافی فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهد. با این وجود ، بیش از یک دلیل وجود دارد که از کاشت سبزیجات (یا گیاهان دیگر) خیلی نزدیک به هم جلوگیری کنید.
گیاهان وقتی بسیار نزدیک یکدیگر هستند ، برای مواد مغذی موجود در خاک ، آب و نور خورشید رقابت می کنند. اگر توصیه های مکانی موجود در بسته های بذر را رعایت کنید ، گیاهان شما قادر به شکوفایی خواهند بود.
بعضی از گیاهان ، مانند هویج و پیاز سبز ، در موقع دفن ، در نزدیکی آنها کاشته می شوند. دلیل نزدیکی آنها این است که همه آنها جوانه نخواهند داشت. پس از جوانه زدن بذرهای زنده ، مهم است که آنها را نازک کرده و در هنگام رشد فضای بیشتری به آنها اختصاص دهید.
نگران اتلاف سبزیجات نباشید. بیشتر سبزیجات کوچکی که بیرون می آورید تا ردیف شما از هویج ، پیاز سبز یا سایر سبزیجات خوراکی باشد ، بنابراین می توانید بلافاصله استفاده از آنها را شروع کنید در حالی که بقیه به رشد خود ادامه می دهند.
5.بسیار بزرگ شدن علفهای هرز
در طول سال اول باغبانی من ، متوجه نمی شدم که چقدر علفهای هرز (که قوس من هستند) رشد می کنند و باغ من را به دست می گیرند. وقتی من فهمیدم که علفهای هرز در واقع یک مشکل ویروس است ، من و همسرم تنها یک گزینه داشتیم: ما مجبور شدیم گیاهان خود را که با علفهای هرز مخلوط شده بودند ، به طور کامل بیابیم.
اگر موجود نباشد ، علفهای هرز تمام گیاهانی را که دوست دارید خفه می کنند و چیزی جز چمن زشت و برگهای ترد نخواهند گذاشت. بهترین زمان برای بیرون رفتن و علفهای هرز باغ شما زمانی است که اولین علفهای هرز کوچک از خاک بیرون بیایند.

محرک رشد ریشه
آنها را زود بگیرید تا بعداً از کار بیشتر خودداری کنید. هنگامی که علفهای هرز رشد می کنند ، ریشه آنها گسترش می یابد و بیرون آوردن آنها را بدون آسیب رساندن به ریشه گیاهان برای شما دشوارتر می کند. همچنین هرچه علفهای هرز بزرگتر شود ، مواد مغذی بیشتری نیز از گیاهان شما به دست می آید.
متأسفانه هیچ درمانی وجود ندارد . همه برای ایجاد علفهای هرز به خوبی از بین می روند. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که به باغچه خود تمایل داشته باشید و علفهای هرز را بیرون بکشید (یا حتی لایه بالایی خاک را با یک سوزن حرکت دهید تا علفهای هرز را ناراحت کنید) وقتی می بینید که آنها در حال رشد هستند.

کودهای محرک ریشه زایی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *