کود آهن 6 درصد

کود آهن

کود آهن : ریز مغذی ها از فاکتور های بسیار مهم در رشد و پرورش طیف گسترده ای از گیاهان هستند که در این بین نام عنصر آهن به عنوان کاتالیزور اصلی در ساخت کلروفیل گیاهی به چشم می خورد. این عنصر ریز مغذی به دلیل اینکه به راحتی از دسترس خاک و ریشه محصولات مختلف خارج می گردد، اکثر گیاهان با کمبود آن مواجه هستند. رسوب شدن و اکسید این عنصر ضروری، سبب شده برای محصولات قابل استفاده نباشد و علائم ناشی از کمبود آن گیاه را تهدید کند.

امروزه کمبود آهن در تولید محصولات مختلف اعم از باغی و زراعی به ویژه در مناطقی که بستر زمین دارای مقادیری آهک می باشد به یکی از مشکلات بسیار مهم برای کشاورزان و باغداران تبدیل شده است. کمبود آهن بیشتر مناطق خشک و نیمه خشک کشور را تحت تاثیر قرار می دهد که به سادگی نمی توان از کنار این موضوع رد شد. خوشبختانه مواد تقویتی مانند کود آهن به کمک خاک شتافته و به صورت کاملا موثر آهن موردنیاز خاک را تامین کرده و در صدد برطرف کردن کمبود آن برآمده است. در این مقاله ضمن معرفی بهترین کود آهن، نحوه اثر آن و نقشی که در گیاه ایفا می کند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فهرست مطالبی که در این مقاله ارائه شده است

۱)نقش و عملکرد آهن در گیاهان چیست؟

۲) نشانه های کمبود آهن چیست و چه نتایجی برای گیاه به دنبال دارد؟

۳) چه گیاهانی بیشترین نیاز را به کود آهن دارند؟

۴) نقش کود آهن در گل ها و گیاهان آپارتمانی به چه صورت است؟

۵) چرا گیاهان کمبود آهن را تجربه می کنند؟

۶) درمان کمبود آهن در گیاهان و درختان با استفاده از کود آهن

۷) کود آهن را چه زمانی استفاده کنیم؟

۸) چرا استفاده از کود آهن کلاته توصیه می شود؟

۹) مزایای استفاده از کود آهن عرضه شده توسط سایت آل کود

نقش و عملکرد آهن در گیاهان چیست؟

به راستی چه چیزی باعث شده عنصر آهن برای محصولات زراعی و باغی اهمیت پیدا کند؟ چرا کمبود این عنصر تاثیر منفی بر روند رشدی گیاهان می گذارد؟

نقش این ریز مغذی چنان پر رنگ است که نمی توان از آن غافل شد هم چنان که دیگر ریز مغذی ها نیز برای محصولات بسیار پر اهمیت هستند. آهن در دایره حیات گیاهان از ابتدا تا انتها از تاثیر گذارترین عناصر ریز مغذی به شمار می رود که رشد گیاهان، نشاط، تولید و کیفیت محصولات را تحت تاثیر قرار می دهد.

کلروفیل ساخت خود را مرهون حضور آهن می داند که به موجب آن گیاه سبزینگی برگ ها و نشاط خود را حفظ می کند.

آهن یک جزء بسیار کلیدی در ساخت آنزیم های گیاهی مختلف و ایجاد رنگدانه می باشد. هم چنین بسیاری از فرآیندهای گیاهی از جمله فتوسنتز، ساخت و ساز کربوهیدرات، پروتئین و تنفس سلولی در حضور و به کمک آهن انجام می گیرد. همانطور که می دانید این ساختار ها لازمه حیات و رشد تمامی گیاهان به شمار می روند. افزون بر آن آهن حمل و انتقال مواد مغذی از جمله اکسیژن در گیاه و رساندن آن به اندام های مختلف را نیز بر عهده دارد.

در نبود آهن تولید کلروفیل با مشکل مواجه شده و برگ ها زرد و رنگ پریده به نظر می رسند و چهره بی حالی به خود می گیرند.

آهن هم چنین در گره ریشه ای برخی از محصولات مانند حبوبات به حمل اکسیژن می پردازد.

نقش کود آهن در گل ها و گیاهان آپارتمانی به چه صورت است؟

گل ها و گیاهان آپارتمانی با عطر و ظاهر دل انگیز خود زیبایی چشم نوازی به محیط اطراف ما می بخشند و روح روان ما را تسکین می دهند. اما این گیاهان برای نشاط همیشگی و پراکنده کردن عطر خود در فضا، به یک سری عناصر و مواد غذایی به ویژه آهن نیاز دارند.

بدون شک اصلی ترین عامل زیبایی و جذابیت گل های آپارتمانی، برگ های سبز و شاداب آنها می باشد هر چه رنگ برگ کمرنگ شود، بالطبع توجه کمتری به خود جلب می کند. مهم ترین نقش عنصر آهن تولید کلروفیل و رنگدانه سبز در گیاهان آپارتمانی و حفظ ضخامت مناسب برگ های آنها می باشد.

در صورت کمبود آهن برگ ها ابتدا زرد و سپس خشکیده خواهند شد. اما با تغذیه گیاه از طریق کود آهن دیگر شاهد چنین صحنه هایی نخواهیم بود زیرا کود آهن به طور فوق العاده موثر به جبران این کمبود می پردازد و سبب سلامتی و رشد و نشاط گل ها و گیاهان آپارتمانی می گردد.

نشانه های کمبود آهن چیست و چه نتایجی برای گیاه به دنبال دارد؟

علائم کمبود آهن ابتدا در برگ های جدید خود را نشان میداد زیرا آهن ریز مغذی بی حرکتی می باشد که قادر نیست به راحتی در بافت های گیاه جابجا شود. در روزهای ابتدایی کمبود آهن، ابتدا برگ های قدیمی تر رنگ سبز خود را حفظ می کنند اما برگ های جدید به محض کمبود آهن زرد و کمرنگ می شوند.

در صورت عدم استفاده از کود آهن حتی ممکن است برگ ها به رنگ سفید نیز در آیند. از دیگر علائم کمبود آهن ظهور لکه های قهوه ای میان رگه ها و کناره برگ می باشد.

کمبود آهن ممکن است ضربه سنگینی بر تولید میوه ها و محصولات زراعی وارد کند زیرا گل ها دچار ریزش شده و رشد میوه و ریشه نیز آهسته خواهد شد. اگر تدابیری برای مقابله با کمبود آهن اندیشیده نشود، گیاهان خواهند مرد. اما با کوددهی به موقع با کود آهن هرگز چنین اتفاقی نخواهد افتاد‌.

چه گیاهانی بیشترین نیاز را به کود آهن دارند؟

طیف گسترده ای گل ها، گیاهان و محصولات زراعی و باغی نیاز فراوانی به کود آهن دارند که بسته به توصیه کارشناسان بایستی کود آهن را در مقدار و زمان مناسب در اختیار آنها قرار داد. از جمله این گیاهان عبارتند از:

گل محمدی، مرکبات، آزالیا، تمشک، گل شمعدانی، گل یاس، زغال اخته، کالیبراخوآ، گلابی، سیب، هلو، گیلاس، محصولات گلخانه ای، زردآلو، سیب زمینی، سویا، سبزی ها و گیاهان آپارتمانی و زینتی

همانطور که ملاحظه می کنید تمامی محصولات و گیاهان در حد خود به کود آهن نیاز دارند و استفاده از کود آهن زندگی دوباره ای به مناطق وسیعی از کشور به ویژه استان های اصفهان، خوزستان، فارس، استان خراسان جنوبی، شمالی و رضوی، فارس و آذربایجان خواهید بخشید. با کود آهن دیگر کشاورزان نگران نامرغوبی محصولات و کاهش عملکرد خاک نخواهند بود.

چرا گیاهان کمبود آهن را تجربه می کنند؟

به طور کلی عوامل زیر جذب عنصر آهن توسط گیاهان را با مشکل ایجاد می کنند:

بالا بودن آهک در بستر خاک

عدم تهویه کافی در خاک

پایین بودن سطح مواد آلی خاک

عدم تعادل در مصرف کودهای شیمیایی

بالا بودن درصد عنصر کلسیم و مس در خاک

خاک هایی که درصد آهک بالایی دارند بالطبع پی اچ بیشتر از ۷ داشته و قلیایی می باشند‌ در حالی که خاک هایی که بهترین محل برای حلالیت بالای آهن هستند، بایستی پی اچ پایین داشته و اسیدی باشند؛ در این گونه خاکها آهن به سرعت جذب ریشه می شود.

اما متاسفانه اکثر خاک های کشور پی اچ قلیایی داشته و به دلیل تشکیل ترکیباتی نظیر هیدروکسید آهن نامحلول و اکسید آهن، از دسترس ریشه خارج می گردد.

اگر بخواهیم تاثیر تهویه نامناسب بر کاهش جذب آهن را بررسی کنیم آبیاری سنگین را در نظر بگیرید زیرا در چنین شرایطی ساختمان خاک بسیار فشرده شده و اکسیژن نمی تواند وارد فضای بین ذرات خاک گردد در نتیجه میزان CO2 خاک افزایش می یابد و چون از قبل محیط خاک آهکی بوده، بی کربنات ساخته می شود.

بی کربنات حاصل اجازه نمیدهد پی اچ اطراف ریشه پایین بیاید در نتیجه آهن توان جذب نخواهد داشت و خاک و محصولات به کمبود آهن دچار خواهند شد.

موضوع مهم دیگر تعادل در مصرف کودهای کشاورزی می باشد زیرا اگر مقدار یک عنصر زیاد باشد، در جذب عناصری مانند آهن اختلال ایجاد شده و جذب آن توسط گیاه کاهش به سزایی پیدا خواهد کرد.

درمان کمبود آهن گیاهان و درختان با استفاده از کود آهن

کود آهن بهترین روش درمان کمبود عنصر آهن در محصولات مختلف به شمار می رود؛ برای تامین آهن موردنیاز گیاهان و تضمین بهبود کیفی محصولات و سلامت آنها، به کار بردن کود آهن الزامی می باشد.

کود آهن نجات بخش خاک های قلیایی و آهکی نواحی  مختلف کشور است که از  طریق روش های محلول پاشی و آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد.

کود آهن را چه زمانی استفاده کنیم؟

دانستن زمان کوددهی ، نوع کود و شیوه مصرف آن از مسائل بسیار پر اهمیتی می باشد که بایستی آنها را در نظر گرفت. مناسب ترین زمان برای مصرف کود آهن، در فصول بهار و تابستان است زیرا در این دوره گیاهان بیشترین رشد را دارند. فصل پاییز و زمستان نیاز به کود آهن کاهش می یابد زیرا گیاهان در حالت خواب بوده و احساس نیاز کمتری به کود پیدا می کنند.

چرا استفاده از کود آهن کلاته توصیه می شود؟

افزودن مستقیم ریز مغذی آهن به خاک عملی است بی فایده! زیرا آهن در خاک بیشتر به فرم کاتیون مثبت در می آید که به آسانی در حضور اکسیژن یا هیدروژن اقدام به ساخت ترکیب جدیدی می نماید به گونه ای که گیاه قادر نخواهد بود آن را جذب کند.

وقتی عنصری به شکل کلاته در می آید، با سرعت زیاد توسط گیاه جذب می شود بدون آنکه عامل مزاحمی از جذب آهن توسط گیاه جلوگیری کند. کود آهن کلاته یون آهن را از رسوب و اکسیداسیون در امان نگه میدارد و سبب می شود گیاه به تدریج کمبود آهن را جبران نماید.

مزایای استفاده از کود آهن عرضه شده توسط سایت آل کود

تامین سریع آهن مورد نیاز و برطرف کردن علائم کمبود آهن پس از استفاده منظم از آن

– قابلیت محلول پاشی و آبیاری و دارا بودن ویژگی جذب بالا از اندام های ریشه و برگ

– امکان مصرف آن در مقادیر بالا بدون داشتن عواقب برگ سوزی

– امکان جذب توسط گیاه در خاک های شور و با EC بالا

– قابلیت اختلاط با کودهای آلی و شیمیایی

– بالا بردن توان فتوسنتزی گیاه از طریق افزایش تولید کلروفیل حتی در روزهای ابری با میزان نور کم

– افزایش باردهی درختان و بهبود کمی و کیفی طیف گستردهای از محصولات

امیدوارم مطالب ارائه شده موجب گردد افزون بر افزایش سطح علمی شما عزیزان، مشکلات مربوط به کمبود آهن نیز حل شده و محصولات مرغوبی را برداشت نمایید.

جهت سفارش بهترین کود آهن در بالاترین کیفیت با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366