کود رشد سریع

همه گیاهان برای رشد سریع نیاز به استفاده از کود دارند استفاده از کود رشد سریع نه تنها باعث رشد قدی گیاه می شود بلکه؛ باعث تقویت خاک و حاصاخیزی آن نیز می شود. با توجه به ارزش غذایی بالای یونجه در بین علوفجات این گیاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. و با داشتن  مقدار بسیار زیادی پروتئین و عوامل مختلف ویتامین ‌ها و انرژی و قابلیت هضم پذیری بسیار بالا برای حیوانات اهلی بسیار مناسب است.بیشتر باغدارن برای حاصلخیز کردن خاک باغ از کاشت یونجه استفاده می کنند.

استفاده از کود رشد سریع یونجه، باعث افزایش عملکرد رشد و بالندگی یونجه می شود و کود ازت برای رشد رویشی یونجه بهترین کودی است که میتوانیم در کنار سایر کود ها معرفی کنیم. از کود ازت بالا به صورت محلول پاشی استفاده می شود که دارای درصد قابل توجهی از ریز مغذی ها و مواد آلی برای رشد سریع است.

چگونگی کاشت و برداشت گیاه یونجه

فصل بهار و اوایل و اواسط شهریور برای کاشت بذر یونجه در فصول سرد مناسب است. با توجه به نوع کاشت عمق خاک متفاوت است برای یک هکتار زمین در حدود ۲5 تا 30 کیلوگرم بذر یونجه کاشته می شود. معمولا عمق خاک در زمین های با خاک سبک و شنی بیشتر باشد. ترکیب بذر یونجه با باکتری های مخصوص در فرایند کاشت باعث می شود تا  خطر پوسیدگی بذر در زمین کشاورزی به وجود نیاید .

کود رشد سریعمناسب ترین کود برای سریع یونجه

خاکی که یونجه در آن کشت می شود باید از قبل آماده سازی شده باشد علاوه بر زهکشی آبیاری خاک نیز باید به درستی انجام شود. برای کاشت یونجه، خاک های لومی، رسی و شنی به عنوان بهترین خاک می باشند.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف اسید هیومیک در پسته

کود های گوگرد، ازت، فسفات، سولفات پتاسیم و از مناسب ترین کود ها برای استفاده هستند. در زراعت یونجه با ازمایش خاک میزان کود مورد نیاز و روش مصرف کود شیمیایی مشخص می شود. ممکن است تا بعضی از کود ها قبل از کشت مورد نیاز باشد مثل کودهای شیمیایی فسفره، پتاسیمی و برخی از کودهای ریزمغذی قبل از کشت مصرف گردند.

قبل از کاشت یونجه و هنگام اماده سازی زمین با توجه به اینکه یونجه از خانواده لگومینوز بوده و قادر به تثبیت ازت هوا توسط باکتری های موجود در گره های ریشه که عمدتاً از خانواده ریزوبیوم می باشد برای هر هکتار بهتر است ۲۵ کیلوگرم ازت خالص در هکتار استفاده شود. مصرف کود ازت و پتاسیم با توجه به اثرات مفید بر خصوصیات کمی و کیفی یونجه، در صورت توصیه کارشناس مصرف این کود الزامی است.

کود رشد سریعکود پتاس یونجه کود رشد سریع

در مبحث کود رشد سریع، یکی از کود های موثر برای رشد سریع  یونجه بعد از ازت، کود پتاس است. استفاده از این کود باعث جلوگیری از آفت زدن و بیمار شدن گیاه می شود. عمدتا کمبود این عنصر در خاک باعث می شود تا علاوه بر رشد کم ریشه ها و ساقه های گیاه در اطراف برگ های آن  لکه های کوچک زرد و سفیدی تشکیل شود و برگ ها خشک شده و بریزند.

  • گوگرد: کمبود گوگرد نیز باعث ریزش برگ ها و تغییر حالت برگ می شود در اثر کمبود این عنصر علاوه بر زرد شدن رنگ یونجه در نهایت رشد آن ها متوقف می شود از این رو نیاز یونجه به گوگرد بیشتر از فسفر است.
  • فسفر: استفاده از عنصر فسفر در برنامه کوددهی یونجه باعث رشد بیشتر ریشه وکیفیت محصول بهتر و بهره وری بیشتر می شود این عنصر باعث جذب انرژی بهتر خورشید و تبدیل به مواد مورد نیاز برای رشد آن شود. علاوه بر رشد سریع روند گلدهی را سرعت می بخشد و همچنین مقاومت یونجه در برابر بیماری ها و آفت ها را بیشتر می کند.
  • کلسیم: ازت یکی از کود های مورد نیاز برای یونجه است کلسیم برای رشد و توسعه ریشه ها و همچنین تثبیت ازت در یونجه لازم است. علاوه بر شادابی گیاه کلسیم برای سلامت و رشد این گیاه بسیار لازم است.
  • کود رشد سریعمنیزیم: یکی از شایع ترین علائم کمبود عنصر منیزیم تغییر رنگ برگ از سبز به بنفش است و این که منجر به پیر شدن برگ ها می شود از این رو استفاده از کود باعث شادابی و تقویت رشد ریشه و برگ یونجه می شود.
  • نیتروژن یا ازت : در گیاهان عمل فتوسنتز زمانی رخ می دهد که گیاهان از انرژی نورانی کمک می گیرند تا دی ‌اکسیدکربن و آب را به گلوکز و اکسیژن تبدیل کنند نیتروژن یا ازت برای رشد گیاهان قابل استفاده است و برای بهبود فتوسنتز گیاه باید در برنامه کوددهی یونجه جای داده شود استفاده از این کود به صورت مایع بهتر است استفاده شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام

کود های میکرو برای یونجه

کود های میکرو از جمله عناصر کم مصرف هستند که وجود آن ها به میزان اندک، برای گیاه و کوددهی یونجه ضروری می باشد. این کود ها شامل روی، منگنز، مس و آهن می باشد که مقدار مصرفشان کم بوده و طبق آزمایش خاک تعیین می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366