کود کامل مایع خارجی

کودها نقش بسیار زیادی در تکامل رشد و نمو گیاهان دارند و انتخاب نوع مناسب آن ها اهمیت زیادی دارد. در ادامه مطلبی درباره کود کامل مایع خارجی می‌خوانید.

کودها چه تاثیری روی رشد گیاه دارند؟

گیاهان مختلف برای طی کردن مراحل رشد و تولید محصول به عنصرهای مختلف و ترکیبات مغذی نیاز دارند. گیاهان بخش کوچکی از این مواد مغذی را از خاک دریافت می‌کنند اما تامین  بیشترین مقدار این عناصر به عهده کشاورزان است.

کوددهی از مراحل مهم و ضروری در کشاورزی و باغداری محسوب می‌شود که تاثیرات بسیار زیادی روی رشد گیاهان و درختان دارد.

تنظیم برنامه کوددهی منظم برای گیاهان موضوع بسیار پر اهمیتی است و مزایای زیادی برای گیاه به همراه دارد.

کود کامل مایع خارجیکود کامل چه نوع کودی است؟

عنصرهای مختلفی که گیاهان به آن ها نیاز دارند، شامل دو گروه هستند: عناصر ماکرو یا درشت مغذی و عناصر ریزمغذی یا میکرو

عنصرهای درشت مغذی اصلی ترین نیاز گیاهان هستند. نیتروژن، فسفر و پتاسیم عناصر این گروه هستند که هر کدام آثار مفید زیادی روی گیاهان بر جای می‌گذارند.

عناصر میکرو که از نیازهای فرعی گیاهان به شمار می‌روند، عناصر بیشتری مثال آهن، منیزیم، منگنز، روی، بور و کلسیم را شامل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟

کود کامل چه کودی است؟ کود کامل در واقع کودی است که در آن عناصر درشت مغذی طبق فرمول ها و محاسباتی دقیق با هم ترکیب شده اند و یک کود جامع را تشکیل داده اند. همچنین مقادیری از عناصر میکرو هم در ترکیب این کودها به کار رفته است.

نام دیگر کود کامل، کود NPK است که از ترکیب نام سه عنصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر گرفته شده است. علت دیگر این نامگذاری بر اساس مراحل رشد گیاه یعنی کاشت، داشت و برداشت است که به ترتیب در هر کدام از آن ها یکی از این عناصر بیشتر موردنیازاست.

در مرحله کاشت، گیاه به نیتروژن بیشتری نیاز دارد تا بتواند جوانه بزند و سبز شود. در مرحله داشت عنصر فسفر مهم ترین نیاز گیاه است و باعث می‌شود تا گلدهی و میوه دهی به خوبی انجام شود. در مرحله برداشت هم پتاسیم باعث می‌شود تا رشد گیاه بهتر شده و برای برداشت آماده شود.

انواع کود کامل

کودهای کامل انواع مختلفی دارند که نتفاوت آن ها در مقدار عنصرهای موجود در کود است. نامگذاری این کودها بر اساس مقدار پتاسیم، فسفر و نیتروژن به صورت سه عدد انجام می‌شود برای مثال کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود کامل است که از ۱۲ درصد نیتروژن، ۱۲ درصد فسفر و همینطور  ۳۶ درصد پتاسیم تشکیل شده است.

این اعداد روی بسته بندی کودها درج می‌شوند که باید به آن ها توجه نمود.

تا زمانی که هیچ کدام از این اعداد صفر نباشند، کود موردنظر یک کود کامل به شمار می‌رود.

کود کامل مایع خارجی مهم ترین و بهترین کودهای کامل

کود ۱۰۵۲۱۰ که با فسفر بالا باعث بهبود رشد گیاهان می‌شود.

کود ۳۱۱۳۸ با داشتن پتاسیم بالا کود مناسبی برای درختان زینتی و گیاهان است که از زرد شدن برگ های آن ها جلوگیری می‌کند.

کود ۴۵۴۰ نوعی کود کامل با پتاسیم بالاست که در درشت شدن و کیفیت میوه ها نقش زیادی دارد.

کودهای NPK از نظر شکل فیزیکی به سه دسته تقسیم می‌شوند: کود مایع، کود پودری یا جامد و گرانوله.

هر کدام از این اشکال کود موارد مصرف متفاوتی دارند. به طور کل نوع مایع و پودری NPK مصرف بیشتری دارند ودر نتیجه بیشتر تولید می‌شوند. این کودها قابلیت انحلال در آب یا دیگر حلال ها را دارند و به راحتی جذب گیاهان می‌شوند.

اما کود کامل گرانوله در مواردی خاص استفاده می‌شود چرا که جذب و انحلال آن در خاک به زمان زیادی نیاز دارد و به شکل محدود تولید می‌شود.

کود کامل مایع

  • کود کامل مایع یکی از موثرترین کودهای کامل محسوب می‌شود که به خاطر حالت فیزیکی و حل شوندگی زیاد در حلال های مختلف، جذب آسانی دارد و به سرعت جذب گیاهان شده و تاثیرگذاری خود را آغاز می‌کند.
  • از دیگر مزایای این کود روش های استفاده آن است که با محلول پاشی و یا کودآبیاری به راحتی قابل استفاده است.
  • از مهم ترین مزایا و تاثیرات این کودها روی گیاهان افزایش رشد گیاه و تقویت آن، تحریک ریشه زایی و افزایش مقاومت ریشه ها
  • تسریع مراحل جوانه زنی، گلدهی و میوه دهی گیاه
  • افزایش مقاومت نسبی گیاه در برابر آفت ها و عوامل بیماری زا
  • نقویت شاخه و برگ های گیاه  و موارد زیاد دیگری است.

کود کامل مایع خارجیکود کامل مایع خارجی

کود کامل مایع خارجی یکی از بهترین انواع این کودها است که با تکنولوژی های بسیار پیشرفته تهیه می‌شوند و در برندهای مختلفی در بازار قابل مشاهده هستند. کود کامل مایع خارجی اغلب تاثیرات بیشتری نسبت به نوع مشابه ایرانی دارد و به کارگیری آن برای گیاه بسیار سودمند خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای درخت شلیل

برای تهیه این کودها باید به فروشندگان معتبر مراجعه کنید و کود مناسب را تهیه کنید. آشنایی کامل با این کودها و تاثیرات آن ها کمک می‌کند تا کشاورزان در تنظیم برنامه منظم کوددهی برای گیاهان موفق تر عمل کنند.

کود کامل مایع خارجی همان طور که گفته شد انواع مختلف و در بسته بندی های متنوع موجود است که شرکت های تولید کننده نوع ترکیبات موجود در کود و نحوه استفاده از آن را روی بسته بندی درج کرده اند و استفاده از آن ها بسیار راحت می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366