رفع شوری خاک

رفع شوری خاک

رفع شوری خاک : امروزه شوری خاک زمین های زراعی و باغی، به یکی از معضلات مهم کشور تبدیل شده است. بالا بودن درجه شوری خاک، از تولید پر بازده محصولات کشاورزی جلوگیری می نماید و سبب می شود کشاورز نتیجه غیر از انتظار خود را شاهد باشد.

شوری خاک از طرق مختلف مانند: ایجاد خشکی در خاک، تشنه نمودن درختان و محصولات زراعی، جلوگیری از جذب عناصر غذایی و … بر میزان تولید محصولات تاثیر منفی میگذارد و منجر به افت تولید خواهد شد. با اینکه مناطق مختلف کشور با مشکل شوری خاک درگیر هستند، اما نبایستی دست روی دست گذاشت و حتما باید در پی انجام اقداماتی برای رفع شوری خاک بود لذا ما در این مقاله از سایت آل کود به راهکار های موثر بر رفع شوری خاک پرداخته ایم که در این مطلب کاملا بر آن واقف خواهید شد‌.

دلایل اصلی شوری خاک چیست؟

کاهش بارندگی در سال های اخیر: با توجه به شرایط جوی و کاهش بارندگی و از سوی دیگر تبخیر آب از سطح خاک،  بر میزان آهک و سدیم خاک اکثر نقاط کشور افزوده شده و همین عامل سبب شوری خاک شده است.

استفاده از کودهای شیمیایی و حیوانی:

افزودن انواع مختلف کود به زمین های زراعی و باغی، به دلیل بالا رفتن تجمع املاح و عناصر غذایی نیز تغییراتی در خواص فیزیکو شیمیایی خاک ایجاد نموده است. تاثیر استفاده مکرر از کودهای شیمیایی بر میزان شوری خاک، با آبیاری نامنظم و خشکسالی افزایش می یابد زیرا بر اثر کوددهی، خاک و محصولات تشنه می گردند.

فعالیت میکروارگانیسم های خاک: در اثر پسماند تولیدی از فعالیت میکروبی درون خاک نیز مقداری نمک تولید میشود که اندکی بر درجه شوری خاک خواهد افزود.

عدم تنوع در کشت :

مداومت بر کشت یک محصول و رعایت نکردن آیش نیز میتواند از عوامل شوری خاک به شمار رود‌.

آبیاری زمین با آب شور

رفع شوری خاک

مهم ترین راه های رفع شوری خاک چیست؟

افزایش تعداد دوره های آبیاری:

با زیاد کردن تعداد آبیاری زمین و کم کردن فاصله بین دو آبیاری، غلظت سدیم و املاح درون خاک کاهش چشمگیری پیدا می کند در نتیجه از درجه شوری خاک کاسته می گردد.

آبشویی زمین:

یکی از بهترین فرآیندهای رفع شوری خاک، آبشویی است که طی آن نمک های اضافی از خاک شسته شده و خاک از وجود نمک مضر مصون می ماند.

استفاده از کودهای کاهنده شوری خاک

یکی از مهم ترین روش های رفع شوری خاک، مصرف کودهای مخصوص کاهنده نمک در خاک است که ضریب شوری خاک را پایین آورده و خاک شور را اصلاح می نمایند. از بین کودهای موثر در این امر می توان به اسید هیومیک شوک و گوگرد مایع اشاره نمود که بهترین ترکیبات موجود برای رفع شوری خاک به شمار می آیند.

ابتدا به نحوه عملکرد اسید هیومیک در رفع شوری خاک میپردازیم که به طرق مختلف خاک شور را اصلاح می نماید:

۱)با توجه به قدرت بالای اسید هیومیک در تجزیه ترکیبات آلی نظیر سدیم کلرید یا نمک، این ماده به عناصر سازنده خود یعنی کلر و سدیم تجزیه شده و توسط اسید هیومیک جذب میشوند؛ در نتیجه نمک کمتری به درون ریشه و خاک نفوذ می نماید. هم چنین از آنجا که هیومیک اسید دارای بار منفی است، تمایل شدیدی به جذب سدیم کلرید با بار مثبت دارد و آن را به خوبی حل می نماید؛ در نهایت غلظت نمک در خاک پایین می آید.

۲)یکی از اصلی ترین کارهایی که هیومیک اسید پس از افزودن به خاک انجام میدهد، کمک به رشد ریشه و افزایش قطر لوله های مویین میباشد که طی آن حرکت نمک به سمت اندام های مصرف کننده کند می گردد.

۳)هیومیک اسید میزان رطوبت اطراف خاک را حفظ نموده و از این طریق از میزان شوری خاک می کاهد.

تاثیر گوگرد بر رفع شوری خاک

افزودن گوگرد به خاک های شور تاثیر مثبت زیادی دارد و می توان آن را از عوامل اصلی اصلاح کننده خاک شور به شمار آورد زیرا تحت شرایط دمایی و آب و هوایی، از طریق انجام واکنش اقدام به تولید اسید سولفوریک می کند که در نتیجه از پی اچ خاک کاسته می شود.

کاری که برای خاک های آهکی برای رفع شوری خاک بایستی انجام داد، آزاد سازی عنصر کلسیم و حل شدن آهک می باشد ‌که طی افزودن گوگرد به خاک و انجام واکنش شیمیایی بین گوگرد و یون سولفات، اسید سولفوریک حاصل می گردد. این اسید با آهک واکنش داده و گچ حاصل می گردد. از آن سو کلسیم آزاد شده به سدیم متصل شده و ماده حاصل طی آبیاری از خاک خارج شده و میزان سدیم خاک بسیار کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: ضرورت استفاده از اسید هیومیک

مدیریت صحیح آبیاری

سیستم آبیاری مناسب خود عامل مهمی در رفع شوری خاک به شمار می آید که کشاورز بایستی در این مورد کوتاهی نکرده و به صورت منظم آبیاری را انجام دهد. به عنوان مثال وقتی خاک دچار تشنگی نشده و فواصل دوره آبیاری منظم باشد، میزان تبخیر از سطح خاک کاهش یافته و رطوبت خاک بهتر حفظ می گردد در نتیجه نمک از بخش های پایینی خاک به سمت ریشه منتقل نخواهد شد.

نکته: از آبیاری بیش از حد و غیر اصولی خودداری کنید مگر آنکه بخواهید مقادیر بالای نمک را آبشویی کنید.

پرورش محصولات مقاوم به شوری

برخی از گیاهان مقاوم را می توان در خاک های شور کاشت و در هنگامی که گیاه دوره خواب خود را طی می کند، به کمک آبشویی، نمک های سطحی را شستشو داد تا به بخش های زیرین لایه خاک و ریشه نرسد. از این محصولات می توان چغندر، یونجه، پنبه، ذرت و … را نام برد.

 

خرید اسید هیومیک

خرید اسید هیومیک شوک برای رفع شوری خاک

با توجه به اینکه شوری خاک انواع کشت در فضای باز، گلخانه و باغی را تحت تاثیر قرار می دهد، مصرف اسید هیومیک مایع شوک یکی از راه حل های بسیار موثر در رفع چالش شوری خاک به شمار می آید که به طور تضمینی به اصلاح خاک و کاهش غلظت نمک آن می پردازد. اسید هیومیک شوک یک راهکار بسیار اقتصادی و هوشمندانه برای مقابله با شوری خاک است که شما کشاورزان عزیز می توانید به منظور سفارش و دسترسی به بهترین ماده اصلاح کننده خاک با کارشناسان آل کود از بالای همین صفحه در ارتباط باشید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : اسید هیومیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366