تأثیر فروت ست بر روی به‌لیمو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

در این مقاله می‌خواهیم به تأثیر فروت ست بر روی به‌لیمو و ویژگی های این کود شیمیایی بپردازیم. اما پیش از آن بهتر است که شما را با به‌لیمو و خواص آن بیشتر آشنا کنیم تا تأثیر این کود شیمیایی بسیار مقوی را بهتر متوجه شوید.

گیاه به‌لیمو

این گیاه یک درختچه یا زیر درختچه چند سال است که به ارتفاع 2 تا 3 متر (7 تا 10 فوت) رشد می کند. برگ‌های براق و نوک تیز به طول 8 سانتی‌متر (3 اینچ) دارد که در لمس کمی خشن هستند و رایحه‌ای قوی از لیمو متصاعد می‌کنند. به‌لیمو یک گیاه چند ساله، نیمه مقاوم و در حال رشد است که گل های ریز سفید یاسی دارد.

Lippia citriodora یک گیاه با رایحه دلپذیر است. از نظر روغن معطر بسیار غنی است. طعم برگ های ان در یک فنجان چای عالی است و برگ های تازه به لیمو برای طعم دادن به چای های داغ یا سرد، سوپ ها و سالادها مفید هستند. سعی کنید هنگام پخت و پز یا درست قبل از سرو، چند برگ از آن در غذا بریزید.

تأثیر فروت ست بر روی به‌لیمونام های رایج دیگر این گیاه

 • سیدرون
 • گیاه لوئیزا
 • گیاه لیمو
 • درخت لیمو
 • گیلاس با بوی لیمو
 • لیمونتو
 • گیلاس معطر
 • گیاه روغنی سرخابی
 • مترادف ها
 • آلویزیا تری فیلا
 • آلویزیا سیتریودورا
 • کمتر ببین
 • لیپیا سیتریودورا

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام

کشت به‌لیمو

به راحتی در خاک با زهکشی خوب در آفتاب، کامل رشد می کند. ممکن است در مناطق سرد به حفاظت زمستانی نیاز داشته باشد. از موارد تأثیر فروت ست بر روی به لیمو میتوان به کاهش اثر سرما اشاره کرد که شما جهت حفاظت از یخبندان میتوانید از این کود استفاده کنید.

علاوه بر کود فورت ست برای محافظت از ریشه در پاییز میتوانید مالچ پاشی کنید. باید ذکر کنیم که به لیمو در نور کامل رشد می کند و در صورت کاشت گلدانی باید به نور مورد نیاز آن توجه کنید.

تکثیر به لیمو

این گیاه را باید با قلمه های چوب نرم تکثیر کنید. مکان های کاشت و انواع باغ های پیشنهادی به لیمو:

 • باغ های شهر و حیاط
 • کلبه و باغ غیررسمی
 • حاشیه های گل و تخت
 • حاشیه های کنار دیوار

کاربرد به لیمو

از برگ‌های به لیمو برای افزودن طعم لیمو به غذاهای ماهی و مرغ، ماریناد سبزیجات، سس سالاد، مربا، پودینگ، ماست یونانی و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. به لیمو برای تهیه دمنوش های گیاهی و به عنوان طعم دهنده لیکور استفاده می شود. همچنین در طب سنتی در کشورهای آمریکای لاتین استفاده می کنند. روغن این گیاه از نظر تاریخی برای استفاده در صنعت عطرسازی از برگ‌ها با بخار تقطیر می‌شد، اما دارای خواص حساس‌کننده پوست و فوتوتوکسیک است. در اتحادیه اروپا، استفاده از روغن‌های گیاه به لیمو (Lippia citriodora Kunth) و مشتقات ان به عنوان یک ماده معطر ممنوع هستند.

تأثیر فروت ست بر روی به‌لیموخواص گیاه به لیمو

برگ های این گیاه جز مهمترین بخش آن تلقی می‌شود و خواص دارویی بسیاری دارند که ازاین خواص می توان به درمان تشنج، نفخ، سرماخوردگی، سرگیجه، کاهش تپش قلب و آرام بخش بودن آن اشاره کرد.

جالب است بدانید که اسانس به لیمو خواص باکتری کش و حشره کشی دارد و عرق آن در تقویت حافظه بسیار مؤثر است.  برای نگهداری از اسانس و برگ آن باید این گیاه را در مکان های خنک و به دور از نور خورشید نگهداری کنید. همچنین برای پیشگیری از کم عطر شدن برگ به لیمو نیز بهتر است به صورت سربسته از آن نگهداری شود.

تأثیر فروت ست بر روی به‌لیمو

کود فروت ست ترکیبات اسید آمینه، روی، بور، آهن، نیتروژن و دیگر مغذی ها را دارد که مصرف آن روی به لیمو به افزایش طول بوته، افزایش وزن دهی و عملکرد سایر سال آینده آن کمک ویژه می کند.

به طور خلاصه از تأثیر فروت ست بر روی به لیمو می توان به افزایش رویش ریشه، مراقبت از ریشه، حفظ رنگ برگ ها و جلوگیری از عدم ریزش برگ ها اشاره کرد.

تأثیر فروت ست بر روی به‌لیموتمامی عناصر و مغذی هایی که یک درختچه برای برگ دهی برای رشد نیاز دارد در این کود قرار گرفته شده است و این ترکیبات می توانند رشد زایشی درخت ها را بیشتر کند. بسیاری از باغداران هم از این کود برای کیفیت بیشتر تولیدات درختان میوه خود، کاهش ریزش برگ در سال بعد، تضمین تولید گل و کاهش ریزش جوانان سال آینده استفاده می کنند. بهتر است این کود بلافاصله پس از برداشت میوه و در زمان تورم جوانه ها در ماه بهار استفاده کنید. باید بدانید که هر چقدر از زمان گلدهی این گیاه بگذرد مواد غذایی ریشه آن کمتر شده و در واقع باید در اوایل بهار به خاطر کمبود فعالیت ریشه و کاهش جذب عناصر غذایی این گیاه را محلول پاشی کرد. تحقیقات نشان داده که استفاده از فروت ست در پاییز تأثیر کمتری دارد.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای باغچه

یکی از بیماری‌های گیاه به لیمو بیماری‌های باکتریایی است که شامل لکه برگ، بیماری قارچی و سفیدک پودری می شود. همچنین آفات مهم به لیمو شامل کنه تار عنکبوتی، شته و مگس سفید می شود که یکی از موارد تأثیر فروت ست بر روی به‌لیمو کاهش همین بیماری و آفات است.

تأثیر فروت ست بر روی به‌لیمو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *