گل شفلرا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گل شفلرا

یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی که تماشای برگ های کوچک و چتری مانند آن حس خوشایندی به انسان میبخشد و زینت بخش خانه ها می گردد، گل شفلرا است. این گیاه را می توان در طولانی مدت در منزل نگهداری کرد و از زیبایی آن بهره مند شد.

 شفلرا از نگهداری آسانی برخوردار میباشد اما اگر آن را به حال خود رها کنید و توجهی به گیاه خود نداشته باشید، از دست خواهد رفت. لذا پیشنهاد میکنم این مقاله خواندنی از سایت آل کود پیرامون نگهداری گل شفلرا و کسب اطلاعات کافی از ویژگی های این گیاه آپارتمانی را مطالعه نمایید.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید نمود:

۱. معرفی گل شفلرا

۲. روش نگهداری گل شفلرا

۱.۲. آبیاری گل شفلرا

۲.۲. رطوبت و دمای موردنیاز گل شفلرا

۳.۲. نور موردنیاز گل شفلرا

۴.۲. خاک موردنیاز گل شفلرا

۵.۲.کوددهی گل شفلرا

۳. خرید کود برای گل شفلرا

گل شفلرا

معرفی گل شفلرا

شفلرا برای اولین بار در استرالیا دیده شده و به این ناحیه تعلق دارد. این گیاه در دسته گیاهان همیشه سبز با برگ های زیبای رو به بالا است که از یک ساقه اصلی رویش نموده اند.

 دو نوع از شفلرای جذاب وجود دارد: سبز و ابلق که هر دو نوع زیبایی و جذابیت خاص خود را برای علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی دارند.

هم چنین یکی از مواردی که طرفداران شفلرا با رسیدگی عالی شاهد آن خواهند بود، اوج گرفتن و رشد گیاه تا ارتفاع سه متری می باشد؛ زیرا این گیاه از رشد سریعی برخوردار است.

اگر شما عزیزان دوست دارید رویش شکوفه شفلرا را از نزدیک ببینید، بهتر است آن را در فضای باز نگهداری کنید تا شکوفه های صورتی و سفید آن نمایان گردند؛ اما شفلرا در فضای بسته آپارتمان قادر به گلدهی نخواهد بود و نباید منتظر این اتفاق باشید. البته برگ های براق شفلرا به حدی ظاهر زیبایی به گیاه بخشیده که بود و نبود گل چندان فرقی برای گیاه ندارد.

نکته: به دلیل اینکه شفلرا جزء گیاهان سمی طبقه بندی میشود، مراقب باشید حیوانات خانگی و فرزندان تان آن را لمس نکرده و برگ های گیاه را نخورند.

روش نگهداری گل شفلرا

شفلرا نیز همانند هر گیاه و موجود زنده ای، برای شادابی، طراوت و رشد نیاز به تامین عوامل دخیل در این امر مانند نور خورشید، آبیاری، کوددهی، رطوبت و خاک دارد که در صورت فراهم بودن شرایط مطلوب، شما را شگفت زده خواهد نمود ضمن اینکه سالیان سال مهمان منازل گرم شما عزیزان نیز خواهد بود.

آبیاری گل شفلرا

شفلرا در فصول رشد نیاز ویژه ای به آب داشته و نباید اجازه بدهید گیاه تشنگی بکشد؛ لذا هر هفته گلدان شفلرا را آبیاری نمایید. بهتر است پس از خشکی سطح خاک گلدان، مجددا آن را آبیاری نمایید اما مطمئن شوید آب اضافی از انتهای گلدان خارج میشود؛ مرطوب ماندن زیاد محیط ریشه، گیاه را مستعد بیماری های مربوط به ریشه و حتی ریزش برگ می نماید.

نیاز شفلرا به آب در فصل زمستان کاهش چشمگیری پیدا می کند و دوره آبیاری نیز طولانی تر می گردد‌.

نکته: سعی کنید گل شفلرا را با آب تصفیه شده که مدتی در فضای محیط مانده و املاح آن ته نشین شده است آبیاری نموده و حین آب دادن مراقب باشید آب تماس زیادی با برگ ها و شاخه ها نداشته باشد.

رطوبت و دمای موردنیاز گل شفلرا

شفلرا به مناطق گرمسیری استرالیا تعلق داشته و هر چه بتوان آن را در محیطی با شرایط نزدیک به زادگاهش قرار دارد، از آن لذت خواهد برد. محیطی با میزان رطوبت متوسط رو به بالا که تقربیا ۴۰ تا ۵۰ درصد میباشد، برای شفلرا ایده آل است. در فصول خشک که هوا رطوبت چندانی ندارد، می توانید با ساخت جزیره شرایط رطوبتی موردنیاز گل شفلرا را تامین نمایید.

شفلرا در فضایی که از درجه حرارت ۱۸ تا ۲۸ درجه سانتی گراد برخوردار میباشد، شادابی زیادی دارد اما  دمای پایین تر از ۱۵ درجه سانتی گراد برای آن اذیت کننده میباشد.

نور موردنیاز گل شفلرا

اگر می بینید برگ های شفلرا به مرور زمان بی حال و پژمرده میشوند، به محل نگهداری آن دقت کنید احتمالا نور کافی به آن نمیرسد‌. بهترین مکان نگهداری شفلرا، پشت پنجره با فیلتر نور میباشد تا نیاز نوری این گیاه تامین گردد.

نکته: هرگز اجازه ندهید نور خورشید مستقیما به شفلرا بتابد. هم چنین اگر شاهد کشیده شدن برگ های گل شفلرا به یک جهت هستید، لازم است بدانید به یک طرف گیاه نور زیادی میتابد و میزان نور دریافتی متعادل نمیباشد؛ لذا کافی است گلدان را آرام چرخانده و از رسیدن نور به تمامی بخش های شفلرا مطمئن شوید.

گل شفلرا

خاک موردنیاز 

مناسب ترین خاک برای گلدان شفلرا، خاکی سبک با قابلیت زهکشی بالا می باشد تا به خوبی قادر باشد آب اضافی پس از آبیاری را از گلدان خارج نماید. هم چنین پی اچ خاک گلدان بهتر است اسیدی رو به اندکی بازی باشد.

خاک کوکوپیت به همراه مقداری کمپوست و خاک باغچه که با کود تقویتی نظیر هیومیک اسید غنی شده، برای شفلرا بسیار مناسب است.

کوددهی 

شفلرا نه تنها در فصول رشد بهار و تابستان به آب کافی نیاز دارد، بلکه تامین مواد مغذی نیز برای آن ضرورت دارد. در فصول رشد می توانید بسته به نوع کود، هر دو هفته یکبار یا ماهی یکبار با کودهای مایع شفلرا را تغذیه نمایید. شفلرا عاشق مواد معدنی و کوددهی منظم است و از آن بسیار هیجان زده می گردد.

خرید کود برای گل شفلرا

از جمله کودهای توصیه شده برای شفلرا عبارتند از هیومیک اسید شوک، جلبک دریایی شوک، کود گیاهان آپارتمانی شوک، کود مولتی کمپلکس شوک و کود آمینواسید شوک

این کودها در بسته بندی ۲۵۰ سی سی و یک لیتری برای گیاهان آپارتمانی نظیر گل شفلرا عرضه شده و به شکل مایع می باشند. نوع کود توصیه شده برای گیاه نیز بسته به نظر کارشناسان آل کود و شرایط گیاه شما دارد.

اما به طور کلی اگر گیاه شفلرا از شرایط نرمال برخوردار میباشد، می توانید از کود گیاهان آپارتمانی شوک و کود جلبک دریایی شوک به شکل محلول پاشی و از اسید هیومیک شوک به شکل آبیاری استفاده نمایید.

نکته: برای خرید کودهای موردنیاز شفلرا و آگاهی از مقدار و نحوه استفاده از کود حتما از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

گل شفلرا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *