آیا با افزایش دوز کود رشد گیاه افزایش می یابد؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

آیا با افزایش دوز کود رشد گیاه افزایش می یابد؟ گیاهان مانند همه موجودات زنده دارای مجموعه ای از الزامات برای رشد مناسب هستند. این نیازها یا عوامل رشد باید در تعادل مناسب برای رشد مطلوب باشند. و مقدار زیاد یک چیز خوب می تواند به اندازه کافی مضر باشد. زیست شناسان پدیده ای را تشخیص می دهند که آن را «عامل محدودکننده» می نامند. اگر گیاه می توانست همه چیز را به جز یک چیز بدست آورد، فقط به مقادیر مناسب نیاز داشت، آن یک عامل محدود کننده خواهد بود. کمبود رشد گیاه را کند می کند.

نور مناسب

 نور بهینه را برای گیاه خود فراهم کنید. برخی از گیاهان در نور زیاد مانند نور کامل خورشید بهترین رشد را دارند. برخی دیگر ممکن است حداقل به سایه جزئی نیاز داشته باشند. در مورد نیازهای گیاه خود به نور تحقیق کنید و سطح نور ایده آل را تا حد امکان از نور طبیعی خورشید، از منابع مصنوعی یا هر دو به دست آورید.

آیا با افزایش دوز کود رشد گیاه افزایش می یابد؟کودهایی که ریشه زایی را تحریک می کنند به گیاه خود خاک مناسب بدهید. بیشتر گیاهان خاکی را ترجیح می دهند که بافت متوسطی داشته باشد. این به معنای تعادل مناسب ماسه، سیلت، رس و مواد آلی است. مقداری ماسه به خاک موجود خود اضافه کنید. برعکس، اگر گیاه شما از نوعی است که از مواد آلی بیشتری بهره می برد، هوموس یا کمپوست اضافه کنید. دریابید که گیاه شما از نظر رطوبت و رطوبت خاک به چه چیزی نیاز دارد و سعی کنید شرایط رطوبتی ایده آل را فراهم کنید.

بیشتر بخوانید: بیش بود کود چیست؟

در برخی موارد، بارش طبیعی ممکن است کافی باشد. در حالی که در برخی دیگر ممکن است مجبور شوید از یک منبع آب اضافی استفاده کنید. البته اگر گیاه را در داخل خانه پرورش دهید، به طور مصنوعی به آن آبیاری می کنید. گیاه خود را با مواد مغذی کافی تامین کنید. حدود 16 ماده غذایی برای رشد گیاه ضروری است.

خاک با کیفیت بسیاری از این موارد را فراهم می کند و کودهای زیادی در فروشگاه های باغ در دسترس هستند تا به عنوان مکمل استفاده شوند. اگرچه تمام مواد مغذی ضروری برای رشد بهینه گیاه باید در دسترس باشد، نیتروژن کلید تسریع رشد گیاه است. هنگامی که سایر مواد مغذی به مقدار کافی در دسترس باشند، نیتروژن اضافی گیاه را تحریک می کند تا سریعتر رشد کند.

آیا با افزایش دوز کود رشد گیاه افزایش می یابد؟کودهای شیمیایی

کود شیمیایی بهترین کود محرک ریشه زایی است کودهای شیمیایی با سه عدد کلیدی مشخص می شوند که مقادیر نسبی نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به ترتیب نشان می دهد. یکی را با شماره اول بالا انتخاب کنید و خاک گیاه خود را با آن تکمیل کنید. گیاه خود را گرم نگه دارید. رشد گیاه بر اساس واکنش های بیوشیمیایی بی شماری است که به دما بستگی دارد. مانند رطوبت، گیاهان مختلف محدوده بهینه متفاوتی برای دما دارند، بنابراین این متغیر را متناسب با گیاه خاص خود تنظیم کنید.

یک قانون سرانگشتی این است که دمای کمی بالاتر از دمای اتاق یا 70 درجه فارنهایت باعث رشد خوب گیاه می شود. گوجه فرنگی و فلفل نمونه هایی از گیاهانی هستند که در دماهای بالاتر به خوبی رشد می کنند. از طرفی کلم بروکلی و گل کلم دمای پایین تری را تحمل می کنند و رشد خوبی از خود نشان می دهند. بهترین کودهای محرک ریشه زایی همانطور که حیوانات برای رشد و شکوفایی به غذا نیاز دارند، گیاهان نیز به مواد مغذی نیاز دارند. بخشی از نیازهای خود را از خاک تامین می کنند. اما آنها اغلب مقدار بهینه را دریافت نمی کنند.

نیاز به مواد مغذی

 فراهم کردن گیاهان با مواد مغذی خاص مورد نیاز برای رشد که خاک باغ شما فاقد آن است. گل ها، سبزیجات، درختچه ها و درختانی که در خاک غنی از مواد مغذی رشد می کنند، گیاهانی سالم و پربار هستند. اما همه گیاهان به مواد مغذی یکسانی نیاز ندارند. یک خاک خاص ممکن است برای یک درخت یا درختچه بسیار خوب باشد.

اما مثلاً برای گیاهان گوجه فرنگی یا گل رز، خاک ممکن است از نظر مواد مغذی مورد نیاز آنها کمبود داشته باشد. وقتی رشد ضعیف گیاه نشانه کمبود آن باشد، کود همان چیزی است که برای تقویت رشد استفاده می کنید. برخی از گیاهان زمانی که از بذر شروع به رشد می کنند به چیزی نیاز دارند تا ریشه های اولیه خود را بسازند. سایر گیاهان برای حمایت از رشد خود نیاز به ایجاد ساختار ریشه قوی تری دارند.

آیا با افزایش دوز کود رشد گیاه افزایش می یابد؟فسفر و پتاسیم

 اگرچه می‌توانید از محرک‌های قوی ریشه در خاک باغ خود برای رفع سریع استفاده کنید، یک گزینه هوشمندانه کود دادن با مواد مغذی است که به طور طبیعی رشد ریشه را تشویق می‌کند. فسفر و پتاسیم دو ماده مغذی اصلی هستند که از رشد ریشه در گیاهان حمایت می کنند.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10X shock برای گندم

به طور خاص، آنها گیاهان را تشویق می کنند تا مجموعه های متراکمی از ریشه های جدید را بفرستند و در حین رشد، ریشه های موجود را تقویت کنند. این بدان معنی است که بهترین کود محرک رشد غنی از فسفر و پتاسیم به ویژه در طول فصل رشد فعال کمک خواهد کرد. اما قبل از اینکه باغ خود را با این مواد مغذی مصرف کنید، به یاد داشته باشید که فسفر همچنین تولید گل و میوه را تحریک می کند. اگر به باغی رنگارنگ امیدوار هستید، یک امتیاز است.

در این مقاله با موضوع آیا با افزایش دوز کود رشد گیاه افزایش می یابد، پرداختیم و دانستیم که مقدار زیاد از یک چیز خوب می تواند به اندازه کافی مضر نیز باشد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

آیا با افزایش دوز کود رشد گیاه افزایش می یابد؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *