قلمه زدن دیفن باخیا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

قلمه زدن دیفن باخیا : دیفن باخیا یک گیاه آپارتمانی جذاب است که به خاطر برگ های زیبا  و استوایی اش مورد پسند بسیاری از افراد قرارمی  گیرد.

معمولاً به عنوان نی نی گنگ  نیز شناخته می شود، به دلیل شاخ و برگ های سرسبز و آسان برای رشد برای باغچه های خانه مناسب است.

این گیاه تا ارتفاع 72-84 اینچ (182-213 سانتی متر) با برگ های مستطیلی شکل رشد می کند. خاک مرطوب و با زهکشی خوب و نور غیر مستقیم اما ثابت خورشید برای این گیاه مناسب است

اگر گیاهان دیفن باخیا را در داخل خانه پرورش می دهید، این احتمال وجود دارد که آنها رشد زیادی داشته باشند و گلدان را شلوغ کنند، بنابراین ازدحام بیش از حد رشد ریشه را به خطر می اندازد.

بهتر گیاه خود رادر در دو گلدان قلمه بزنید.

قلمه زدن دیفن باخیا

نحوه قلمه زدن دیفن باخیا

ساده ترین راه برای تکثیر دیفن باخیا از طریق ریشه زایی قلمه ها، چه قلمه های نوک یا قلمه های ساقه باشد. تکه های کوچک برگ  سبز را در محیط مناسب بکارید تا ریشه و در نهایت یک گیاه کاملاً جدید تولید کند. از یک تیغ تیز برای جدا کردن قسمت هایی از گیاه که برای تکثیر دیفن باخیا استفاده می شود استفاده کنید و همیشه مطمئن شوید که این تیغ را بعد از استفاده دور بیندازید تا از انتشار مواد شیمیایی تحریک کننده جلوگیری شود.

تکثیر دیفن باخیا را می توان به دو روش انجام داد :

  • تکثیر دیفن باخیا با قلمه های ساقه

قلمه ساقه یکی از رایج ترین فرآیندها برای تکثیر گیاه است. قلمه های ساقه را می توان به دو روش تکثیر کرد: ریشه در محیط گلدان و ریشه در آب. قبل از بریدن ساقه ها، قیچی هرس خود را استریل کنید.

این تضمین می کند که قلمه های تازه توسط باکتری یا عفونت آسیبی نبینند.

در حالی که نوک ساقه سریع‌تر ریشه می‌دهد، می‌توانید از قسمت پایه، میانی یا پایینی گیاه دیفن باخیا قلمه بگیرید. حداقل ۳ تا ۴ اینچ ازشاخه ها  را ببرید.  سه برش از آن میزان موفقیت  در تکثیر  را افزایش می دهد.

هر برگ را جدا کرده و در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید یا بگذارید یک شب خشک شود. سپس آنها را در یک محیط ریشه زا مانند گلدانی که نصف ماسه و نیمی پیت قرار دهید.

قلمه های دیفن باخیا رامی توان  به صورت افقی در گلدان قرار دهید که  قسمت پایین آن را در خاک و جوانه برگ در بالای خاک باشد.

بهتر است گلدانها در مکانی گرم در دمای حدود 75 درجه فارنهایت (24 درجه سانتیگراد) و مرطوب نگه دارید تا رشد ریشه بهینه و مطلوب شود.

  • تکثیر دیفن باخیا با لایه بندی هوا

لایه‌بندی هوا  هم نوعی قلمه  زنی در این گیاه است  که در آن گیاه دیفن‌باخیا در یک محیط مرطوب و در حال رشد برای تسریع رشد ریشه قرار می گیرد.

اگر برگ‌های گیاه ساقدار باشند یا رنگ خود را از دست بدهند، لایه‌بندی هوا نیز روشی عالی برای تکثیر آن است. در این روش  از تکثیر از ساقه های شکوفا برای تولید ریشه ها و شاخه های سالم استفاده می شود.

قلمه زدن دیفن باخیا

مراحل تکثیر دیفن باخیا با لایه بندی هوا

ساقه های دارای جوانه برگ سالم را در گیاه شناسایی کنید. یک شکاف بلند و رو به بالا  به طول حدود 2 اینچ  روی ساقه ایجاد کنید.

یک خلال دندان کوچک را در قسمت برش قرار دهید تا مطمئن شوید که قسمت شکاف با ساقه اصلی تماس پیدا نمی کند. سپس  قسمت بریده شده را با مقداری ریشه بپوشانید.

یک مشت اسفاگنوم را در آب خیس کرده و با دست فشار دهید تا رطوبت اضافی آن گرفته شود و مطمئن شوید که هنوز مرطوب است . روی قسمت بریده شده ساقه دیفن باخیا قرار دهید و آن را با یک تکه نخ یا نوار ببندید.

خزه را با استفاده از یک ورق پلی اتیلن بپوشانید و مطمئن شوید که بین  ورقه و خزه هیچ درزی  وجود ندارد. در عرض چند روز، ریشه ها در قسمت بریده شده شروع به تکثیر می کنند. به زودی، ریشه هایی را خواهید دید که از خزه بیرون می آیند.

پس از اینکه ریشه ها به درستی مستقر شدند، ورقه ها را بردارید و گیاه دیفن باخیا را در مکانی روشن و با نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

قلمه زدن دیفن باخیا

نکات ایمنی برای قلمه زدن دیفن باخیا

گیاهان دیفن باخیا  نیز به نام دمبله شناخته می شوند. به این دلیل که برگ ها حاوی یک شیره سمی و سفید شیری از اگزالات کلسیم می باشد  که می تواند به شدت پوست و گلو را تحریک کند.

در حالی که تکثیر سریع و آسان است، رعایت برخی نکات ایمنی هنگام استفاده از این گیاه بسیار مهم است.

همیشه لباس محافظ، ماسک صورت و یک جفت دستکش بپوشید تا از شیره سمی آن آسیبی نبینید.

پس از دست زدن به گیاه هرگز چشمان خود را لمس نکنید زیرا دیفن باخیا می تواند باعث خارش، سوزش و سوزش شدید شود.

گیاهان را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان کنجکاو قرار دهید، ترجیحاً آن را در داخل خانه در مکان بالاتر  قرار دهید.

مشخصات رشد دیفن باخیا

دیفن باخیا، عصای گنگ اسم گیاه
Araceae خانواده
جزئی نورخورشید
اسیدی Ph اسیدی
بهار، تابستان زمان گلدهی
آمریکای جنوبی بومی
سفید رنگ گل
علفی و چندساله نوع گیاه

 

انواع دیفن باخیا

  1. D. seguine

محبوب ترین گونه دیفن باخیا که  بومی برزیل است،  حاشیه های  گیاه سبز با رنگ زرد یا کرم است. می تواند تا 10 فوت رشد کند.

  1. maculate

رنگ برگها کاملا زرد با لکه های عاجی که دارای برگ های ضخیم تر و گلها به رنگ سفید  هستند. دارای برگ ها زرد کم رنگ با حاشیه های سفید است و تا حدود 3 فوت رشد می کند.

  1. amoena

گیاهی بزرگ  که ارتفاع آن 6 فوت  با برگهای 20 اینچی است. یکی از ارقام قابل توجه آن  Tropic Snow”  می باشد که دارای  برگهای کوچکتر ولی  تنوع بیشتری دارد.

نکته :  بهتر است  دیفن باخیا را در گلدانی با خاک  حاصلخیز و با زهکشی خوب با محتوای ذغال سنگ بالا بکارید. به عنوان یک گیاه گرمسیری، در رطوبت بالا بهترین عملکرد را دارد.

قلمه زدن دیفن باخیا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *