قلمه زدن با برگ

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

قلمه زدن گیاه، یکی از راه ها برای تکثیر کردن انواع گیاهان است. لازم است بدانید که فرایند قلمه زدن گیاه بسیار متفاوت است. یکی از انواع قلمه زدن گیاه “قلمه زدن با برگ” است. آیا تا به حال به این فکر افتاده اید که بخواهید گیاهی که دارید را از طریق برگ تکثیر کنید؟ به نظر شما این کار جواب میدهد یا خیر؟ در جواب این سوال باید گفت که بله، بسیاری از گیاهان را می توان از طریق برگ ها تکثیر کرد. برخی از گیاهانی که می توانید به راحتی از طریق قلمه زدن با برگ تکثیر کنید عبارت اند از: حسن یوسف، شمعدانی، گل قاشقی، زبان مادر شوهر، فیکوس و … اگر شما هم یکی از این گیاهان را دارید و می خواهید آن را از طریق برگ تکثیر کنید اما راه و روش صحیح آن را بلد نیستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید زیرا در ادامه مقاله قصد داریم مراحل قلمه زدن با برگ را برای شما عزیزان شرح دهیم.

مراحل قلمه زدن گیاه با برگ به چه صورت است؟

در ابتدا باید برگ گیاهی که قصد قلمه زدن و یا همان تکثیر کردن آن را دارید جداسازی کنید. پس از جداسازی برگ باید آن را ریشه دار کنید. به منظور ریشه دار کردن برگ باید یک ظرف شیشه ای تمیز که نور بتواند به خوبی از آن عبور کند را انتخاب نمایید. سپس در درون آن ظرف را آب جوشیده شده که از قبل سرد شده است بریزید و روی درب ظرفتان را با سلفون و یا فویل پوشش دهید. حال تنها در اندازه ای که انتهای برگ بتواند از سلفون و یا فویل عبور کند درب ظرف را سوراخ کنید و انتهای برگ را در درون آب داخل ظرف قرار دهید. توجه داشته باشید که تنها انتهای برگ با آب تماس داشته باشد زیرا این کار سبب می شود که برگ به کناره های ظرف برخورد نداشته باشد و گیاه نگندد. (به طور کلی این مرحله را باید به صورتی انجام دهید که گیاه معلق بماند و خود برگ در آب نباشد و تنها انتهای آن با آب تماس داشته باشد). اگر از آب جوشیده شده و یا آب معدنی استفاده می کنید نیازی به تعویض آب درون ظرف نیست و تنها زمانی که آب درون شیشه کمتر شد می توانید مجددا در درون شیشه آب اضافه نمایید. همچنین می توانید در درون آب یک تکه ذغال بیندازید تا محیط داخل ظرف به خوبی ضدعفونی شود.در انتهای کار باید ظرف را در یک جای خنک که نور کافی نیز به آن برسد قرار دهید. توجه داشته باشید که آب در جای گرم خیلی زود قارچی می شود و همین امر سبب می شود که گیاه شما از بین برود. پس از انجام این مرحله باید صبر داشته باشید تا انتهای برگی که در داخل آب است ریشه بزند. (برخی از گیاهان خیلی سریع ریشه می زنند و برخی دیگر نیاز به مدت زمان طولانی تری دارند تا جوانه بزنند، به هر حال باید صبر کنید تا گیاه در داخل آب ریشه بزند تا بتوانید آن را بکارید).

قلمه زدن با برگنکته: بسیاری از اشخاص از دارچین، عسل، پودر بچه، پودرهای ریشه زایی و … برای ریشه دار شدن برگ ها استفاده می کنند که یک امر دلخواه است و شما عزیزان در صورت نیاز می توانید استفاده نمایید. برای استفاده تنها کافی است که انتهای ساقه برگ را به یکی از موارد گفته شده آغشته نمایید و سپس در داخل ظرفی که آب پر کرده اید قرار دهید!

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره درخت سیب و شرایط کوددهی

هرآنچه که باید درباره کاشتن برگ قلمه زدن شده گیاه بدانید.

نکته قابل توجه که شما عزیزان باید بدانید این است کهه تا زمانی که برگ شما جوانه نزده است نباید آن را بکارید! دلیل این امر هم این است که برگ مدت طولانی در درون آب بوده است و به محیط آب عادت کرده است و زمانی که آن را از درون آب خارج می کنید و می کارید سبب می شود که به گیاه در درون خاک شوک وارد شود و ممکن است تا  زمانی که گیاه بتواند به خاک عادت کند از بین برود! پس حتما توجه داشته باشید که اگر قصد قلمه زدن گیاه از راه برگ را دارید باید صبر کنید که برگ جوانه بزند و یک ساقه تشکیل شود تا گیاه بتواند مقاومت کافی را برای وارد شدن به خاک داشته باشد.

قلمه زدن با برگخاک مناسب برای برگ های ریشه دار شده چه خاکی است؟

پس از اینکه برگ گیاه شما جوانه و ریشه زد می توانید آن را در درون خاک کوکوپیت همراه با پیت ماس و پرلیت بکارید. توصیه ما به شما عزیزان استفاده از این سه مدل خاک با هم است زیرا هر یک از مدل های خاک های معرفی شده مزایای خاص و منحصر به فرد خود را دارد به عنوان مثال خاک پیت ماس سبب می شود که ریشه های برگ گیاه شما قوی تر شوند.

بیشتر بخوانید: کاشت جو و همه نکات مربوط به آن

آبیاری برگ های ریشه دار شده به چه صورت است؟

در رابطه با آبیاری برگ های ریشه دار شده باید گفت که آبیاری شما باید کم باشد و تنها زمانی که خاک خشک شده بود آبیاری کنید. توجه داشته باشید که در صورت عدم توجه به این مورد و آبیاری بیش از اندازه ریشه ها در درون خاک می گندند و تمامی زحمات شما از بین خواهد رفت!

قلمه زدن با برگهر آنچه که باید درباره ریشه دار کردن برگ گیاه فیکوس بدانید

همان طور که می دانید گیاه فیکوس به گونه ای است که بعد از جداسازی برگ ها شیره ای از درون شاخه خارج می شود. برای قلمه زدن چنین گیاهانی باید حتما در ابتدا اجازه دهید تا شیره خارج شده خشک شود (خشک شدن شیره می تواند به صورت باشد یا اجازه دهید خود شیره در مجاورت هوا به صورت طبیعی خشک شود و یا اینکه آن را داخل ماسه نرم فرو کنید تا شیره خشک شود) پس از خشک شدن شیره می توانید همانند مواردی که در قبل ذکر کردیم عمل کنید و برگ را در درون ظرف آب شیشه ای قرار دهید تا جوانه و ریشه بزند و سپس اقدام به کاشتن برگ ریشه زده نمایید.

قلمه زدن با برگ
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *