قلمه زدن توت

با ما همراه باشید تا قلمه زدن توت را یاد بگیرید. مانند بسیاری از گیاهان، توت را نیز می توان تکثیر کرد و برای رشد جوانه های جدید استفاده کرد. از این جوانه ها می توان برای افزایش مجموعه خود استفاده کرد یا به دوستان و خانواده های عاشق توت که می خواهند گیاه خود را نیز رشد دهند داده شود! زمان تکثیر بستگی به تکنیکی دارد که انتخاب می‌کنید، بنابراین مطمئن شوید که روش‌های تکثیر توت را تا حد امکان برای بهترین شانس موفقیت دنبال می‌کنید. یادگیری قلمه زدن توت سریع و آسان با ما.

فهرست راهنمای قلمه زدن توت

 1. نحوه پرورش گیاهان توت
 2. تکثیر از قلمه
 3. تکثیر با لایه بندی
 4. توت سیاه رسیده روی بوته
 5. نحوه پرورش توت
 • دانستن نحوه رشد و مراقبت از گیاهان توت و قلمه زدن توت می تواند به معنای تفاوت بین زنده ماندن یا عدم رشد قلمه های شما باشد. بنابراین، قبل از اینکه به انواع مختلف تکثیر و قلمه زدن توت بپردازیم، اجازه دهید در مورد مراقبت از توت صحبت کنیم. توت باید در منطقه ای رشد کند که نور کامل خورشید را دریافت کند و فضای رشد داشته باشد. اگرچه آنها می توانند در برخی از سایه ها نیز زنده بمانند، اما بیشتر آن بر میزان میوه تولید شده آنها تأثیر منفی می گذارد.
 • باید مطمئن شوید خاکی که آنها را در آن می کارید زهکشی خوبی داشته باشد و در منطقه ای نباشد که قبلاً محصولات دیگری مانند توت فرنگی، گوجه فرنگی یا فلفل را در سه سال گذشته کشت کرده اید. هر یک از این گیاهان مستعد ابتلا به بیماری های مشابه هستند، بنابراین کاشت توت در یک مکان جدید، هر گونه تأثیر منفی بر گیاه شما را محدود می کند. قلمه زدن توت با ما بسیار دلچسب است.

قلمه زدن توت

 • در طول سه هفته اول پس از کاشت، باید به طور مکرر به گیاهان توت آبیاری کنید. آبیاری باید در طول روز انجام شود و باید مطمئن شوید که اینچ بالای خاک مرطوب است. پس از دوره آبیاری اولیه سه هفته ای، توت شما باید با یک تا دو اینچ آب در هفته در طول روز (و چهار اینچ آب در فصل برداشت) آبیاری شود. به یاد داشته باشید که توت دارای سیستم ریشه ای نسبتاً کم عمقی است، بنابراین بهتر است اجازه ندهید بیش از شش اینچ خاک خشک شود.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن گل آگلونما

قلمه زدن توت از قلمه

 • یکی از رایج ترین روش های تکثیر برای توت قلمه زدن از قلمه است. تکثیر ‌توت از قلمه‌ها نسبتاً ساده است و بسته به هدف بلند مدت شما، می ‌توان آن را با قلمه‌ های ساقه یا ریشه انجام داد. قلمه های ریشه ای هستند که بیشتر برای تکثیر توت مورد استفاده قرار می گیرند و باید در زمان خواب گیاه در پاییز انجام شود. قلمه هایی که می برید باید حدود 3 تا 6 اینچ طول داشته باشند، با برش های مستقیم نزدیک تاج گیاه و یک برش زاویه دار دورتر.
 • هنگامی که قلمه های ریشه خود را دارید، باید آنها را تقریباً سه هفته در انبار سرد قرار دهید. یک یخچال به خوبی کار خواهد کرد. باید قلمه‌های ریشه را قبل از نگهداری، با برش‌های مستقیم در همان سمت به هم بچسبانید. پس از مدت نگهداری، قلمه ها را به فاصله دو تا سه اینچ از هم، روی مخلوط ذغال سنگ نارس و ماسه قرار دهید و کمی با خاک بپوشانید. از پلاستیک شفاف برای محافظت از آنها استفاده کنید و هنگامی که جوانه های جدید شما ظاهر شد و ریشه داد، می توانید آنها را در باغ خود بکارید.
 • قلمه زدن توتاگر به دنبال تکثیر تعداد زیادی توت در یک زمان هستید، قلمه های ساقه بهترین گزینه برای شما هستند. بهتر است زمانی که گیاه هنوز سفت است قلمه های ساقه برگدار (حدود 4 تا 6 اینچ) بردارید. مانند قلمه های ریشه، قلمه های ساقه باید روی مخلوط ذغال سنگ نارس و ماسه قرار گیرند. با این حال، به جای پوشاندن آنها، انتهای پایینی را چند اینچ در خاک می‌چسبانید. آنها را در یک مکان سایه قرار دهید، مطمئن شوید که به طور منظم مه پاش می شود، و باید در عرض چند هفته ریشه های در حال رشد داشته باشید.

قلمه زدن توت با ما

تکثیر توت از مکنده ها یکی از بهترین راه ها برای ریشه زایی این گیاه است. مکنده ها گیاهان بچه (در این مورد، بچه شاه توت) هستند که به صورت افقی از ریشه والدین رشد می کنند. اینها اغلب بهترین راه برای تکثیر یک گیاه جدید هستند، زیرا آنها در حال حاضر در راه هستند!

هنگام برداشتن مکنده ها، حتما این کار را تا حد امکان نزدیک به زمین انجام دهید و مراقب باشید. این هنوز یک گیاه بچه است و شما نمی خواهید به آن آسیب بزنید یا کاری انجام دهید که باعث زنده ماندن آن نشود. انجام نزدیکی مکنده به پایه گیاه ممکن است دشوار باشد، بنابراین با استفاده از یک بیل دستی تمیز اطراف آن را حفاری کنید. اگر گیاه مکنده هنوز سیستم ریشه خود را نداشته باشد، به اندازه کافی رشد نکرده است که حذف شود. اما اگر سیستم ریشه خود را دارد، باید بتوانید با خیال راحت آن را از گیاه مادر جدا کرده و در جای دیگری از باغ خود دوباره بکارید.

قلمه زدن توت

بزرگترین چیز در مورد مکنده ها این است که باید منتظر بمانید تا آماده حذف شوند. خوشبختانه، این بدان معنی است که آنها زمان آسان تری برای تثبیت خود خواهند داشت و شما به اندازه قلمه ها در معرض خطر زنده ماندن گیاهان قرار نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت آلبالو

قلمه زدن توت با لایه بندی

روش موفقیت‌آمیز دیگر برای تکثیر ‌توت لایه‌بندی تیپ نامیده می‌شود. این کار با سنجاق کردن نوک یک ساقه به زمین، پوشاندن آن با مقداری خاک و مراقبت از آن تا زمانی که سیستم ریشه ای جدید برای قطع کردن گیاه جدید از والدین وجود داشته باشد، عمل می کند. مردم معمولاً در اواخر تابستان/اوایل پاییز لایه بندی نوک را انجام می دهند. نوک ها باید در تمام زمستان چسبانده شده و پوشانده شوند، و تا بهار باید سیستم ریشه ای کافی برای جدا کردن گیاه جدید از والدین داشته باشید. حتماً قبل از جدا شدن بررسی کنید، در صورتی که برای تبدیل شدن به یک گیاه مستقر به زمان بیشتری نیاز دارد! شما نمی خواهید آن را خیلی زود جدا کنید و روی رشد آن تأثیر منفی بگذارید.

با شانس و مراقبت مناسب، برای تکثیر و رشد گیاهان جدید توت مشکلی نخواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366