قلمه زدن انجیر

درخت انجیر از دیرباز وجود داشته است. باستان شناسان شواهدی از کشت آن پیدا کرده اند که قدمت آن به 5000 سال قبل از میلاد می رسد. آنها درختی کوچک و با آب و هوای گرم هستند که تقریباً در هر جایی می توانند رشد کنند، با برخی از گونه های انجیر که در دمای 10 تا 20 درجه فارنهایت (12- تا 6- درجه سانتیگراد) زنده می مانند. درختان انجیر حدود 15 سال محصول خوبی خواهند داشت. اگر از انجیر لذت می برید (چه تازه، چه خشک و چه در کنسرو) و اگر درخت شما در حال پیر شدن است (یا درخت همسایه سخاوتمند شما در حال پیر شدن است)، ممکن است از خود بپرسید که چگونه درختان انجیر را به جای خرید جایگزین، تکثیر کنید. در این مقاله قصد داریم به قلمه زدن انجیر بپردازیم.

تکثیر و قلمه زدن انجیر

تکثیر و قلمه زدن انجیر یک روش اقتصادی برای ادامه یا افزایش تولید است. روش هایی برای راه اندازی درخت انجیر نحوه شروع یک درخت انجیر از قلمه های انجیر یک فرآیند ساده است که می تواند به یکی از سه روش انجام شود. هر یک از این روش های ریشه زایی انجیر ساده و سرراست است و انتخاب شما احتمالاً به آب و هوای فصل خواب در منطقه شما بستگی دارد.

قلمه زدن انجیر

قلمه زدن انجیر به روش لایه بندی

لایه بندی برای تکثیر انجیر اولین روش در نحوه تکثیر درختان انجیر در فضای باز بستگی به دمای فصل خواب دارد که هرگز به زیر صفر نمی رسد. لایه بندی زمینی روشی است برای ریشه زایی انجیر با دفن بخشی از شاخه کم رشد با 6 تا 8 اینچ (15 تا 20 سانتی متر) از نوک آن که بالای سطح زمین نشان داده می شود و اجازه می دهد قسمت مدفون قبل از جدا کردن آن از درخت مادر ریشه داشته باشد. در حالی که این ساده‌ترین روش تکثیر انجیر است، اما می‌تواند برای نگهداری از زمین سخت باشد در حالی که شاخه‌ها ریشه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن انگور

قلمه زدن انجیر به روش ریشه زایی

 ریشه زایی قلمه انجیر در فضای باز یک روش محبوب تر برای ریشه زایی انجیر در فضای باز از طریق قلمه انجیر است. در اواخر فصل خواب، پس از رفع خطر یخبندان، از شاخه های کوچک دو تا سه ساله قلمه انجیر بردارید. آنها باید حدود ½ تا ¾ اینچ (1.3-1.9 سانتی متر) ضخامت داشته باشند، به اندازه عرض صورتی شما، و 8-12 اینچ (20-30 سانتی متر) طول داشته باشند. برش انتهایی باید صاف و نوک آن به صورت مایل بریده شود. انتهای مورب را با یک درزگیر برای جلوگیری از بیماری و انتهای صاف را با هورمون ریشه زایی درمان کنید. هنگام یادگیری نحوه شروع درخت انجیر با این روش، بهتر است از شش تا هشت شاخه استفاده کنید تا جایی برای برخی از شکست ها فراهم شود. شما همیشه می توانید چندین موفقیت را به دست آورید! انتهای صاف انجیر ریشه دار را به عمق 6 اینچ (15 سانتی متر) در سوراخی به عرض 6 اینچ (15 سانتی متر) و فاصله حدود 30 سانتی متری از هم بکارید. خوب آبیاری کنید، اما بیش از حد آب نکنید. در یک سال، قلمه های انجیر شما می توانند 36-48 اینچ (91-122 سانتی متر) رشد کنند. درختان جدید در فصل خواب بعدی آماده پیوند خواهند بود.

قلمه زدن انجیر

قلمه زدن انجیر در خانه

ریشه زایی انجیر در داخل خانه روش سوم تکثیر انجیر شامل نحوه شروع درخت انجیر در داخل خانه است. اگر هوای بهاری شما ناآرام است، این روش برای شروع زودهنگام خوب است. برای گرفتن قلمه انجیر از روش بالا پیروی کنید. کف یک گلدان 6 اینچی (15 سانتی متری) را با روزنامه بپوشانید و 2 اینچ (5 سانتی متر) ماسه یا خاک گلدان اضافه کنید. چهار قلمه درمان شده خود را به صورت عمودی در گلدان قرار دهید و اطراف آنها را با خاک پر کنید. گلدان را کاملاً آبیاری کنید و یک بطری 2 لیتری را که کف آن بریده شده روی قلمه ها قرار دهید.

قلمه های انجیر را گرم و در یک پنجره روشن (نه مستقیم خورشید) نگه دارید. آبیاری نکنید مگر اینکه خاک خیلی خشک شود. یک هفته پس از مشاهده رشد جدید برای حذف گلخانه موقت صبر کنید. هنگامی که رشد شدیدی مشاهده کردید، قلمه های انجیر ریشه دار خود را در گلدان های بزرگتر یا زمانی که هوا اجازه می دهد در فضای باز بکارید. پیوندها را تا پایان تابستان مرطوب نگه دارید و رشد آنها را تماشا کنید. همانطور که می بینید، نحوه تکثیر درختان انجیر یک فرآیند ساده است و زمانی که به درستی انجام شود، یک تجربه رضایت بخش و اقتصادی است.

  • آیا می توانید یک درخت انجیر را از یک قلمه شروع کنید؟

بله، تو میتونی. من دو ماه پیش با این درخت انجیر شروع کردم. با وجود اینکه در ابتدای تابستان گرم و خشک بود، موفق شدم از هر سه قلمه یک درخت انجیر را تکثیر کنم.

قلمه زدن انجیر

  • چه مدت طول می کشد تا قلمه انجیر ریشه دار شود؟

بسته به فصل، حدود 2 تا 4 هفته طول می کشد تا قلمه ها ریشه دار شوند.

بیشتر بخوانید: کاشت بادمجان

فرآیند نحوه راه اندازی درخت انجیر – قلمه زدن انجیر

شروع یک درخت انجیر از قلمه زدن یک فرآیند نسبتاً ساده و سرراست است. در اینجا نحوه انجام آن در راهنمای گام به گام، روش ساده من آمده است:

در حالت ایده آل، یک فصل خواب (زمستان) را برای تکثیر درخت انتخاب کنید. با این حال، اگر نمی توانید آن را در فصل خواب انجام دهید، می توانید آن را در هر زمان دیگری انجام دهید، با کمی موفقیت کمتر.

  • به محض شروع رشد سریعتر، قلمه های انجیر ریشه دار خود را در گلدان های بزرگتر منتقل کنید
  • این همان درخت انجیر کوچکی است که امروز در گلدان بزرگ جابجا کردم. ارتفاع درخت از 4 تا 8 سانتی‌متر رشد کرد و برگ رشد کرد و سه برابر بزرگ‌تر شد . بنابراین تصمیم گرفتم که زمان انتقال درخت در گلدان بزرگ‌تر است.
  • پس از قوی‌تر شدن درخت، منتظر فصل خواب (پاییز یا زمستان) باشید و درخت جدید را در فضای باز ، در زمین، در مکان آفتابی و سپر پیوند بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366