قلمه زدن دیفن باخیا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

دیفن باخیا یک گیاه قدیمی پر طرفدار است که حدود صد و هفتاد سال است که در میان گیاهان مورد علاقه برای نگهداری در خانه است. این گیاه علاوه بر زیبایی و جذابیت منحصر به فرد ، تحمل و مقاومت زیادی در شرایط سخت دارد ازین رو بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. در این مطلب با گیاه و روش قلمه زدن گونه دیگری از گیاهان آپارتمانی به اسم دیفن باخیا آشنا می شویم، پس با ما همراه باشید. 

آشنایی با گیاه دیفن باخیا

دیفن باخیا گونه های مختلفی دارد که مهم ترین آن ها دیفن باخیای بااوسی، دیفن باخیای جذاب و دیفن باخیای خارجی و متنوع است. گونه های این گیاه ممکن است تا طول ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر هم برسند. دیفن باخیای باوسی که درواقع دورگه است دارای برگ های زرد مایل به سبز است و طول آن تقریبا به چهل و پنج سانتی متر می رسد.

دیفن باخیای جذاب دارای برگ های آبی و سبز است که رگه های سفید به صورت عرضی روی برگ آن مشاهده می شود و نسبت به نور حساس تر است. دیفن باخیای خارجی دارای برگ های سبز کم رنگ است که روی آن لکه های سفید رنگی وجود دارد، و طول برگ های آن به بیست و پنج سانتی متر می رسد.

قلمه زدن دیفن باخیا

دیفن باخیای متنوع به ندرت پرورش و تکثیر می شوند ولی جزو گونه های مشهور آن است ، برگ های آن طلایی و سبز است که لکه های سفید دارد و حاشیه برگ به رنگ سبز تیره تری است و طول هر برگ به سی سانتی متر می رسد.

بیشتر بخوانید: کاشت ذرت

نحوه قلمه زدن دیفن باخیا و شرایط آن:

 • بهترین زمان برای قلمه زدن دیفن باخیا اوایل فصل بهار و تابستان است. و بهتر است گیاهی که قلمه می زنید سن بیشتری داشته باشد.
 • به این صورت که ابتدا یک دستکش در دست کنید و بوسیله یک چاقو یا قیچی تیز و ضدعفونی شده از قسمت انتهایی گیاه قلمه را جدا می کنید. (قلمه ها باید حدود ۱۳ سانتی متر طول داشته باشند)

قلمه زدن دیفن باخیا

 • قلمه را در آب قرار دهید و منتظر بمانید تا ریشه آن رشد کند.
 • بعد اینکه ریشه آن حداقل ده سانتی متر رشد کرد می توان آن را در خاک کاشت. برای این منظور قلمه را به محیط دور از نور خورشید ببرید و یک الی دو روز صبر کنید تا ریشه آن خشک شود و سپس آن را به خاک انتقال دهید و بکارید.

نکته مهم: به هیچ وجه بعد از دست زدن به این گیاه، دست خود را به چشم و دهان خود نمالید چون این گیاه دارای برگ های سمی است و موجب بروز حساسیت یا مشکلات ناخواسته می شود.

بیشتر بخوانید: کاشت سبزی خوردن چگونه است؟

نکات مراقبتی و نگهداری از دیفن باخیا:

 • دیفن باخیا جزو گیاهانی است که باید نور به صورت غیر مستقیم به آن برسد و در این شرایط به خوبی رشد خواهد کرد.
 • حرارتی که به آن می رسد مهم است و در شب چیزی حدود ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتی گراد و در روز ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد باید باشد.
 • این گیاه به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و خاک آن باید خشک و معتدل باشد پس آبیاری روزانه نیاز ندارد حتی با یک اسپری می توان خاک و برگ آن را مرطوب نگه داشت. اگر برگ ها شروع به زرد شدن کردند نشان دهنده آبیاری بیش از حد آن است و باید آبیاری را متوقف کنید.
 • برگ های آن را هرزگاهی تمیز کنید چون در شادابی آن اثر بسزایی دارد.

قلمه زدن دیفن باخیا

 • هر دو یا سه ماه نیاز به کود دهی دارد( البته کود گیاهان تازه کاشته شده و پرورش یافته را حداقل تا چهار ماه عوض نکنید چون باعث شوکه شدن و خراب شدن آن می شود)
 • اگر در فضای بسته ازین گیاه نگهداری می کنید گلدان آن را در فواصل مختلف عوض کنید.
 • برای خاک آن بهتر است از خاک بسته بندی شده و آماده استفاده کنید و فقط مقداری برگ چنار نیمه پوسیده به آن اضافه کنید.
 • بهتر است آن را هرچندوقت یکبار هرس کنید تا ارتفاع گیاه کنترل شود چون وقتی از ارتفاع ۴۵ سانتی متر بیشتر می شود برگ های کوچک پایین ساقه می ریزی و گیاه شبیه نهال می شود.

امیدواریم این مطلب برای دوست داران این گیاه آپارتمانی مفید بوده باشد.

قلمه زدن دیفن باخیا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *