قلمه زدن دیفن باخیا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

قلمه زدن دیفن باخیا

دیفن باخیا گیاه آپارتمانی بسیار دوست داشتنی و منحصر به فردی است که به دلیل برگ های سبز دارای رگه های کرم و سفید رنگ، با اندازه نسبتا درشت و مستطیلی شکل، ظاهر بسیار لوکسی دارد. یکی از موثرترین راه های تکثیر این گیاه آپارتمانی حیرت انگیز، قلمه زدن دیفن باخیا میباشد تا چندین دیفن باخیا زیبا داشته باشیم.

در این مقاله از سایت آل کود نگاه شما را به نحوه قلمه زدن دیفن باخیا و نکات مهم پیرامون آن جلب می نمایم. پس با ما همراه باشید تا عمل قلمه زدن دیفن باخیا را بدون ترس و نقص انجام دهید.

در قلمه زدن دیفن باخیا چه نکاتی را باید توجه کرد؟

  • برای قلمه زدن دیفن باخیا میتوانید هر فصلی از سال را انتخاب کنید اما فصل بهار و تابستان قلمه از شانس بالایی برای ریشه زایی برخوردار است.
  • نیازی به سخت گیری برای قلمه زدن دیفن باخیا نیست زیرا حتی میتوانید از ساقه ای با یک جوانه نیز این کار را انجام دهید. هم چنین از بخش انتهایی و یا طول ساقه برای قلمه میتوانید استفاده کنید اما قلمه های بدست آمده از بخش انتهایی ساقه گیاه، ریشه زایی را زودتر انجام میدهند.
  • قلمه ای که برای قلمه زدن دیفن باخیا انتخاب میشود، بایستی از طول حداقل ۸ تا ۱۰ سانتی متر و یک یا چند جوانه برخوردار باشد.
  • سعی کنید برای ادامه رشد بهتر گیاه مادر، تقریبا ۱۵ سانتی متر را داشته باشد.
  • قبل از اینکه اقدام به کاشت قلمه دیفن باخیا کنید، بایستی یک الی دو روز صبر کنید تا شیره گیاه خشک شده و آن را در محیط خشک و دور از تابش مستقیم خورشید و دمای متعادل قرار دهید.

■نکته بسیار مهم پیرامون قلمه زدن دیفن باخیا، سمی بودن آن است که شیرابه تند موجود در ساقه و برگ نبایستی با دهان و دست انسان تماس پیدا کند! زیرا بسیار خطرناک بوده و علاوه بر ایجاد سوزش در دهان و گلو، منجر به فلج شدن تارهای صوتی می گردد لذا قبل از قلمه زدن دیفن باخیا، استفاده از دستکش را فراموش نکنید.

مراحل انجام قلمه زدن دیفن باخیا

۱)بخشی که میخواهید قلمه را تهیه کنید انتخاب نمایید؛ همانطور که در بالا ذکر شد، بهتر است قلمه را از بخش انتهایی به طول حداقل ۸ الی ۱۰ سانتی متر انتخاب نمایید؛ هم چنین از وجود جوانه در قلمه اطمینان حاصل نمایید.

۲)جالب است بدانید قلمه را می توانید به صورت اریب برش دهید.

۳)قلمه حاصل را درون ظرف مناسب قرار داده و در محیط نه گرم و نه سرد، به دور از خورشید قرار دهید تا شیرابه دیفن باخیا پیش از کاشت خشک گردد.

۴)ظرف محتوی قلمه بهتر است از ترکیب یک بخش پیت ماس، یک بخش شن به اضافه یک بخش پرلیت دارا باشد.

۵)میتوانید قلمه دیفن باخیا راهم  به صورت عمودی و یا افقی در بستر موردنظر بکارید. اگر کاشت عمودی را انتخاب نموده اید، بهتر است ۲ تا ۳ سانتی متر از قلمه را درون خاک فرو نمایید اما در کاشت قلمه به صورت افقی، بایستی نصف ارتفاع قلمه درون بستر قرار داده شود.

نکته: شما میتوانید قلمه های دیفن باخیا را درون آب نگهداری کنید تا ریشه داده و سپس اقدام به کاشت آنها کنید.

۶)ظرفی که قلمه ها در آن نگهداری میشود را در محیط روشن اما بدون تابش مستقیم آفتاب که دمای ۱۸ الی ۲۱ درجه سانتی گراد دارد قرار دهید.

۷) قلمه ها برای ریشه زایی بهتر به تامین رطوبت کافی نیاز دارند؛ شما میتوانید با ایجاد پوشش پلاستیکی نازک و شفاف روی ظرف حاوی قلمه، رطوبت موردنیاز قلمه ها جهت ریشه زایی را تامین نمایید. هم چنین برای تهویه مطلوب قلمه ها، میتوانید در سطح پلاستیکی سوراخ های ریزی ایجاد نمایید.

۸)تقریبا یک ماهی طول میکشد تا قلمه های دیفن باخیا اقدام به ریشه زایی کنند. اگر شاهد تولید ریشه در بخش جوان قلمه شدید، منتظر بمانید تا ۵ سانتی متر رشد کرده و سپس پوشش پلاستیکی را جدا نمایید تا گیاه در محیط اتاق به رشد و زندگی خود ادامه دهد.

 

تقویتی دیفن باخیا

 

نیاز های اساسی دیفن باخیا

خاک مناسب

بهترین خاک برای گلدان دیفن باخیا ، پر کردن آن با خاکبرگ می باشد؛ از طرفی می توانید از خاک کاکتوس نیز استفاده نمایید. اگر میخواهید خاکی غنی سرشار از مواد آلی داشته باشید، خاک دیفن باخیا را با اسید هیومیک حاصلخیز کنید.

نور مناسب

تابش نور کافی و غیر مستقیم به تمامی بخش های دیفن باخیا، از عوامل بسیار مهم در رشد همسان و سریع گیاه محسوب میشود. لذا آن را با فاصله از پشت پنجره که نور فیلتر شده میتابد قرار داده و اجازه ندهید آفتاب به طور مستقیم به گیاه بتابد. زیرا برگ های زیبای گیاه دچار سوختگی خواهند شد.

دمای مناسب

دمای مناسب محیط دیفن باخیا ۱۳ الی ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد. سعی کنید گیاه در معرض سیستم های سرمایشی و گرمایشی قرار نگیرد.

آبیاری دیفن باخیا

سعی کنید از آب جوشیده و سبک که سرد شده و املاح در بخش پایین ظرف ته نشین شده برای آبیاری دیفن باخیا استفاده نمایید. دیفن باخیا را معمولا در فصل تابستان هفته ای دو بار و در فصل زمستان هفته ای یکبار آبیاری می کنند اما در کل وقتی سطح گلدان ۲ سانتی متر خشک شد بهترین زمان برای آبیاری گیاه است.

لازم به ذکر است دیفن باخیا از آبیاری بیش از حد متنفر است لذا خشکی را نسبت به غرقابی شدن گلدان ترجیح میدهد. پس اجازه خشک شدن سطح گلدان را برای آبیاری مجدد به گیاه بدهید.

کود مناسب دیفن باخیا

این گیاه در طول فصول رشد تا آبان نیاز بالایی به عناصر غذایی دارد لذا میتوانید از کودهای طبیعی و غنی مانند اسید هیومیک شوک، کود گیاهان آپارتمانی شوک و یا کود جلبک دریایی شوک طبق نظر کارشناسان آل کود پس از بررسی شرایط گیاه تان استفاده نمایید.

نتیجه گیری

دیفن باخیا به قدری زیباست که واقعا ارزش آن را دارد که چندین نمونه از این گیاه آپارتمانی را نگهداری کنیم. یکی از روش های تکثیر دیفن باخیا قلمه زدن است که در این مقاله از سایت آل کود نکات مهم قلمه زدن دیفن باخیا و شیوه قلمه زدن این گیاه شیک آپارتمانی خدمت شما عزیزان مطرح شد.

Cutting Diphenbakhia
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *