قلمه زدن توت

همنطور که می دانید، توت میوه ای محبوب است که دارای خواص طبیعی بسیار زیای می باشد. درخت توت نیز، فواید بسیار زیادی از جمله: ایجاده سایه در فصل تابستان، چوب مرغوب برای تولید ذغال و میوه مقوی دارد. درختان توت بیش از 300 سال طول عمر دارند و می توانند 1 سال پس از کاشته شدن، میوه بدهند. به دلیل شرایط زیستی، درخت توت در اکثر کشور های جهان رشد می کند و دارای انواع مختلفی از جمله: توت سفید، توت قرمز، توت سیاه، شاه توت و … می باشد. قلمه زدن توت این درخت مفید در اکثر مناطق دنیا، سالانه انجام می شود و گاه ارتفاع آن تا 25 متر نیز می رسد. البته برخی از درختان توت وجود دارند که بجای میوه، گل می دهند؛ اما فراموش نکنید که گل های آن زینتی هستند و هرگز به بار نمی نشینند و از آن ها می توان به عنوان زینت باغچه ها استفاده نمود.

آشنایی بیشتر با درخت توت

درخت های توت دارای برگ های پهن و مثلثی شکل می باشد که در اکثر اوقات، در ماه های تیر و خرداد، میوه های آن به رشد کامل می رسند و مورد استفاده هستند. از میوه درخت توت، نیز می توان مربای خوشمزه توت تهیه کرد و از خوردن آن لذت برد. در قسمت های شمالی کشور ما، کشاورزان درخت توت را قلمه می زنند و می کارند اما در برخی از مناطق دیگر، این درخت به صورت خود رو یافت می شود. قطر درخت توت گاه به 1 متر و طول آن به 25 متر نیز می رسد. اگر در حیاط خانه خود نیاز به یک درخت بسیار خوب دارید که هم بتوانید از سایه و هم از میوه آن استفاده نمایید، بهترین گزینه برای شما، درخت توت می باشد.

قلمه زدن توت

بیشتر بخوانید: هرس طالبی و خربزه

پوسته درخت توت، دارای شیار هایی است اما بدنه آن صاف و قائم می باشد. علاوه بر آن، برگ های درخت توت، می توانند محل اقامت خوبی برای کرم های ابریشم و غذایی برای دام ها باشد. زادگاه اصلی درخت توت، کشور چین می باشد و از چوب آن برای ساخت ساز های زهی و کوبه ای استفاده می شود. علاوه بر آن، به دلیل استحکام بالای چوب توت، از آن برای ساخت گاو آهن برنج کاری نیز استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که برای استفاده از چوب درخت توت، می بایست از درخت خشک شده استفاده کنند.

گیاه توت، از نظر آب و هوایی در قسمت های گرمسیر رشد می کند، اما کشاورزان می توانند درخت توت را در نواحی سرد سیر نیز بکارند. برای آبیاری درخت توت نیز، سالانه به 600 میلی متر باران نیاز داریم و نیازی به آبیاری مصنوعی نیز نمی باشد. البته لازم به ذکر است که کاشت نهال توت، نیاز به آبیاری بیشتری دارد و می بایست در طول هفته، دو ال سه بار آن را آبیاری کنیم. با افزایش سن درخت توت و تعداد شاخه و برگ ها، میزان آبیاری کمتر می شود و دیگر نیازی به آبیاری آن در طول هفته نمی باشد.

نقش خاک در قلمه زدن توت

یکی از مهم ترین نکاتی که می بایست در کشت و کار درخت توت رعایت شود، خاک است. همانطور که می دانید، خاک نقش بسیار مهمی در رشد و پرورش گیاهان دارد. برای کشت و کار درختان، می بایست از خاکی استفاده شود که دارای مواد مغذی مورد نیاز برای درختان در آن وجود داشته باشند. لازم به ذکر است که اگر مواد مغذی در خاک، بیش از اندازه باشند، سبب آسیب رسیدن به گیاه و ریشه آن می شود. پیشنهاد می شود برای مغذی کردن خاک، بجای استفاده از کود های شیمیایی، از کود های طبیعی و کمپوست استفاده نمایید.

قلمه زدن توت

برای تامین خاک مورد نیاز نهال قلمه زده توت، بهترین گزینه خاک های شنی و لومی هستند. زمانی که خاک با مواد آلی مخلوط می شود، تنفس خاک افزایش می یابد و در نتیجه سبب می شود تا باکتری های مفید فعالیت بیشتری داشته باشند و در نتیجه سرعت رشد قلمه توت افزایش یابد. فراموش نکنید که زمین هایی که غیر قابل نفوذ هستند و آب را در خود حبس می کنند، سبب می شود تا ریشه گیاه از بین برود و محل مناسبی برای کاشت و زراعت درخت توت نیز نباشد.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد کاشت نخود فرنگی

نحوه قلمه زدن توت

برای قلمه زدن و افزایش درخت توت، بهترین زمان رسیدن واریته های مختلف میوه آن می باشد. برای بذر گیری درخت توت، میوه های رسیده و ریخته در پای درخت را جمع کنید و گوشته میوه ها را از چوب جدا کنید. سپس بذر های بدست آمده را در یک اتاق گرم با هوای خشک به مدت 4 یا 5 روز نگهداری کنید. لازم به ذکر است که بذر توت را می بایست در همان سال اول بکارید چرا که سبب می شود قهوه نامیه آن از پس از مدت سه ماه از بین برود و دیگر قابل کشت نباشد.

یکی دیگر از راه های قلمه زدن توت، بریدن چوب سبز در قسمت پایین درخت و کاشتن آن در خاک است. برای انجام قلمه زدن، می بایست قطعه ای قسمت سبز یک درخت توت را با دقت برش بزنید و پس از مدتی که شیره آن خشکید، قلمه را در خاک بکارید و آن را آبیاری کنید تا رشد کند. فراموش نکنید که هنگام برش قلمه، می بایست نهایت دقت را به کار ببرید چرا که ممکن ات در حین برش آسیب ببیند و دیگر تبدیل به یک درخت توت تنومند و پر بار نیز نشود.

قلمه زدن توت

سخن پایانی

اگر به دنبال یک درخت خوب برای وجود سایه و میوه مقوی هستید، بهترین گزینه برای شما درخت توت می باشد. کاشت و زراعت درخت توت بسیار آسوده است و همه افراد می توانند به خوبی از آن مراقبت و نگهداری کنند. بهترین روش برای کشت و کار درخت توت قلمه زدن می باشد ولی نکته اینجا است که می بایست در حین کشت و کار درخت توت به روش قلمه زدن، نهایت دقت را به کار ببرید تا قلمه آسیب نبیند و به درختی تنومند و پر بار تبدیل شود تا بتوانید در سال آینده از میوه های آن تناول کنید و لذت ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366