کشت فلفل دلمه ای در گلخانه 

کشت فلفل دلمه ای در گلخانه 

یکی از محصولات کشاورزی محبوب که در شرایط گلخانه ای به خوبی رشد می کند فلفل دلمه ای است که در رنگ ها و طعم های مختلف به صورت خام یا پخته به عنوان چاشنی تنها در سالاد و غذا استفاده می شود. استفاده از فناوری های روز در گلخانه ها منجر به بهینه سازی و کنترل مستمر و گسترده شرایط اقلیمی محیط برای کشت سبزیجاتی مانند فلفل شده است که در این صورت سرعت رشد و کارایی این سبزی ها افزایش می یابد. همچنین خوب است بدانید که محصولات گلخانه‌ای مانند فلفل دلمه‌ای که سرعت رشد آهسته‌ای دارند، نسبت به سایر محصولات گلخانه‌ای مانند گوجه‌فرنگی، خیار و بادمجان در هنگام برداشت میوه بیشتری می‌دهند. سپس به کشت فلفل دلمه ای در گلخانه می پردازیم.

محیط گلخانه ای مناسب برای پرورش فلفل

برای راه اندازی یک گلخانه مناسب برای پرورش فلفل باید به نوع و مشخصات سازه گلخانه و همچنین آستر و تجهیزات آن توجه زیادی شود. گلخانه های ایرانی و اسپانیایی با حداقل ارتفاع 5 متر برای کشت فلفل هیدروپونیک مناسب هستند. ضمناً گلخانه ها باید در برابر باد و برف منطقه و وزن محصول مقاوم باشند.

کشت فلفل دلمه ای در گلخانه برای افزایش تولید دراز مدت در محیط گلخانه ای از انواع فلفل با عملکرد بالاتر استفاده می شود. به این ترتیب دو تا چهار ساقه فلفل را هرس می کنند و برای رشد عمودی آنها از داربست استفاده می کنند. فلفل در حال رشد دارای دو ساقه و زمانی که رشد می کند دارای چهار ساقه است. فلفل هایی که هنوز دو ساقه دارند در آب و هوای گرم تر سخت تر هستند. اگر گلخانه شما دارای تنظیمات ساده تری باشد، کنترل آب و هوای کمتر باعث استرس بیشتر گیاه فلفل می شود، در این صورت استحکام گیاه کاهش می یابد و محصول کمتری تولید می کند.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص کدو آجیلی

بنابراین در این شرایط باید نوعی فلفل را انتخاب کنید که در برابر این تنش ها مقاومت بیشتری داشته باشد. همچنین برای تولید گلخانه‌ای با فناوری‌های ساده‌تر، بهتر است از روش‌های صحیح تولید مانند داربست‌های سبد یا داربست‌های دیگر با فواصل کوتاه‌تر استفاده شود.

شرایط برای کشت فلفل دلمه ای در گلخانه

گیاه فلفل به دو صورت سبز و رنگی است که فلفل های رنگی به سه رنگ قرمز، زرد و نارنجی می رویند که رنگ قرمز آن به دلیل وجود آلکالوئید کپسایسین است. در این بخش به شرایط مورد نیاز برای رشد و نمو این نوع فلفل می پردازیم.

  • درجه حرارت

کشت فلفل دلمه ای در گلخانه ای در دمای بین 15 تا 35 درجه سانتیگراد رشد و تولید می شود. اما اگر دما به بالای 35 درجه سانتیگراد برسد، گلهای این گیاه شروع به ریزش کرده و لکه های سوختگی در نوک میوه دیده می شود. همچنین اگر دما به زیر 15 درجه سانتی گراد برسد، شاهد ریزش شاخساره و برگ فلفل ها خواهید بود و قسمت ریشه گیاه نیز پوسیده می شود. به این ترتیب مناسب ترین دما برای این گیاه در روز بین 18 تا 30 درجه سانتیگراد و در شب بین 16 تا 18 درجه سانتیگراد است. به طور کلی دمای 21-23 درجه سانتیگراد برای رشد رویشی گیاه فلفل و دمای زیر 21 درجه سانتیگراد برای رشد زایشی آن ضروری خواهد بود.

  • روشنایی

نور یکی دیگر از ویژگی های مهم است که در پرورش فلفل بسیار موثر است. نور مورد نیاز گیاه فلفل 16 ساعت در روز با 125 میکرومول بر متر مربع در ثانیه است. تامین این مقدار نور برای گیاه فلفل باعث عملکرد بیشتر محصول و زودرس میوه می شود.

  • رطوبت، pH و دی اکسید کربن

میزان رطوبت نسبی مورد نیاز برای رشد فلفل قرمز در گلخانه حدود 80-75 درصد است. لازم به ذکر است که افزایش یا کاهش این میزان رطوبت باعث شیوع بیماری های قارچی و باکتریایی و همچنین ریزش گل می شود. بهترین PH مورد نیاز برای فلفل حدود 7 می باشد.میزان دی اکسید کربن مورد نیاز این گیاه حدود 1000 تا 1500 ppm است.

کشت فلفل دلمه ای در گلخانه تولید فلفل به روش پیوند

در تولید فلفل استفاده از روش پیوند بهتر از کشت مستقیم بذر است. بذر فلفل جوان تازه برداشت شده به مدت 6 هفته خوابیده و پس از آن شرایط برای جوانه زنی مناسب است. جوانه زنی بذر در دمای کمتر از 25 درجه سانتیگراد و جوانه زنی گیاه در دمای بین 9 تا 10 درجه سانتیگراد اتفاق می افتد. کشت بذر فلفل در اواخر آبان انجام می شود و عمق کاشت بذر در گنجینه باید 1.5-2 سانتی متر باشد. دانه های فلفل باید در عرض یک هفته تا 10 روز شروع به جوانه زدن کنند. مدت زمان آماده سازی پیوند معمولاً بین 10 تا 12 هفته متغیر است.

کشت بذر در گنجینه در ذغال سنگ نارس در دمای 25-26 درجه سانتیگراد انجام می شود. شایان ذکر است نگهداری بذر به میزان 70-40 درصد باعث افزایش جوانه زنی می شود. وقتی اولین جوانه گل ظاهر شد، پیوند باید به زمین سفت منتقل شود. اگر بذر را در سینی نهال کاشته اید، پس از 10 هفته باید آن را به گلدان منتقل کنید. CE خاک (رسانایی الکتریکی یا شوری آب) باید حدود 2.5 میکرومتر بر سانتی متر باشد. پس از پیوند، دمای اتاق باید به 21 درجه کاهش یابد. علاوه بر این، نهال ها باید یک روز در میان آبیاری شوند.

زمان انتقال نهال ها به گلخانه

هنگام پیوند در گلخانه، نهال فلفل باید حداقل 6-7 برگ داشته باشد. تعداد بوته های فلفل باید به 2-3.5 بوته در متر مربع برسد. تراکم کمتر یا بیشتر از حد ذکر شده باعث کاهش عملکرد و همچنین کاهش کیفیت محصول تولیدی می شود. پس از 30 روز و پس از رشد اولین برگ واقعی، باید کاشت عمیق انجام شود تا تعداد گل های گیاه فلفل افزایش یابد. مرطوب نگه داشتن محیط رشد در طول پیوند بسیار مهم است. محلول های غذایی نیز باید حدود یک روز قبل از کاشت به خاک اصلی اضافه شود. در ضمن علاوه بر نکات ذکر شده باید شرایط زیر را نیز دارا باشید.

  • دمای کشت اصلی را بین 20 تا 21 درجه سانتیگراد نگه دارید.
  • رطوبت اتاق را روی 75-80٪ تنظیم کنید.
  • مقدار دی اکسید کربن باید به 800-1200 ppm برسد.

کشت فلفل دلمه ای در گلخانه شناسایی انواع عیوب در کشت فلفل دلمه ای در گلخانه

 کشت فلفل دلمه ای در گلخانه، گاهی اوقات ممکن است کمبودهای رشد گیاه وجود داشته باشد که با شناسایی آنها بهتر است از بروز آن جلوگیری شود.

اگر بعد از رویش گل فلفل تا مدت ها دما برای گیاه مناسب نباشد، میوه تغییر شکل می دهد. لازم به ذکر است در ماه های سرد زمستان این مشکل برای گیاه بیشتر است. البته این عارضه می تواند ناشی از وجود حشرات موز روی گیاه نیز باشد. این حشرات معمولا شیره گیاه را می مکند و باعث تغییر شکل میوه های آن می شوند.

بیشتر بخوانید: کود درخت فندق

اگر رطوبت گلخانه به 85 درصد برسد یا گلخانه در شب سرد و محیط گرم باشد و اگر آبیاری در اواخر روز شروع شود میوه درخت فلفل ضخیم شده و در نهایت به دو قسمت تقسیم می شود.

اگر میوه اندازه خوبی داشته باشد اما هنوز رنگ آن تغییر نکرده باشد نشان دهنده پایین بودن میانگین دما در روز و شب است و در این صورت بهتر است میانگین دما را حداقل نیم درجه افزایش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366