کشت چغندر قند

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کشت چغندر قند

چغندر قند گیاهی دوساله با ارزش غذایی بسیار بالا می باشد که کشت آن میتواند در اقلیم های مختلف با موفقیت انجام گیرد. یکی از نقاط مثبت کشت چغندر قند، امکان کشت آن به شکل تناوبی میباشد که منجر به کاهش رشد علف های هرز و مشکلات از بین بردن آن خواهد شد. در کشور ما شهر هایی نظیر شهر کرد، تربت حیدریه و اقلید، بیشترین میزان کشت چغندر را به خود اختصاص داده اند.

زمان کشت چغندر قند

به طور کلی زمان کشت چغندر قند بسته به وضعیت جوی و درجه حرارت هوا دارد که بیشتر مواقع پس از اتمام یخبندان های زمستانه در اواخر اسفند و ابتدای فروردین کشاورزان دست به اقدام میزنند. کشاورزان بایستی مراقب باشند اگر منطقه کشت این گیاه دارای دوره رشدی کوتاه مدت است، در اسرع وقت اقدام نمایند زیرا تاخیر در این امر، بر میزان برداشت نهایی و عملکرد محصول تاثیر منفی بر جای خواهد گذاشت.

از این رو کشت موفقیت آمیز و پر حاصل چغندر قند در گرو اطلاعات کافی پیرامون این موضوع میباشد که ما در این مقاله از سایت آل کود بدان پرداخته ایم؛ لذا توصیه میکنم نگاه خود را تا انتها به مطالب مهم و مختصر بسپارید.

با گیاه چغندرقند بیشتر آشنا شوید

چغندر قند گیاهی علفی از خانواده اسفناج میباشد که گل هایی سبز رنگ فاقد گلبرگ دارد. در سال اول رشد این گیاه، بیشتر انرژی آن به رشد رویشی اختصاص یافته و طی آن برگ های زیاد افقی و عمودی شروع به رویش میکنند اما ساقه ای تشکیل نمیشود.

برگ

از لحظه پیدایش گیاهچه درون خاک، هر ۵ الی ۷ روز یکبار، یک جفت برگ تشکیل شده و پس از ۶ برگی شدن گیاه، به فاصله هر سه روز، یک برگ افزوده می گردد. برگ های چغندر قند ۲۰ الی ۲۵ روز ماندگاری دارند و سپس می ریزند. از هر گیاهچه چغندر قند، در طول دوره زندگی خود قریب به ۱۰۰ برگ ظاهر میشود که عواملی مانند بیماری و کمبود عناصر غذایی، سبب ریزش زود هنگام برگ ها و کاهش کارایی گیاه خواهد شد.

ریشه

ریشه این گیاه به صورت غده ای درون خاک رشد کرده و هر چه خاک نفوذ پذیر تر باشد، ریشه بهتر رشد خواهد نمود.

نکته: ۶ الی ۹ ماه طول میکشد تا دوره زمانی چغندر قند برای تولید قند تکمیل گردد.

ملاس چغندر

 

 

کشت چغندر قند

مهم ترین شرایط کشت چغندر قند به قرار زیر است

دما

برای کاشت بذر چغندر قند بایستی دمای هوای روزانه به ۴ تا ۵ درجه سانتی گراد برسد و از سرمای شدید زمستانه نیز عبور کرده باشد. هم چنین دمای موردنیاز برای جوانه زنی بذر این گیاه، چیزی در حدود ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. چغندر قند برای رشد خود، آب و هوای معتدل را می پسندد لذا در مرحله ذخیره سازی ساکارز نسبت به گرمای شدید هوا حساس می باشد؛ در مجموع دمای مطلوب برای رشد این گیاه، ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی گراد است.

خاک

خاک نفوذ پذیر که قابلیت زهکشی مطلوبی دارد، مانند خاک شنی-رسی، دارای محدوده پی اچ خنثی تا اندکی قلیایی در رنج ۷ تا ۷.۲، بهترین گزینه برای کشت چغندر قند میباشد. خاک های سفت و بهم چسبیده که مقادیر بالایی سنگ داشته و هیچ گونه مواد آلی ندارند، برای نفوذ عمیق ریشه چغندر قند و رشد آن مناسب نخواهند بود.

با اینکه این گیاه در ابتدای کشت نسبت به شوری خاک مقاومت خوبی دارد، اما این عامل در ادامه، رشد چغندر قند را تحت تاثیر قرار خواهد داد. لذا استفاده از کودهای موثری نظیر اسید هیومیک شوک یا گوگرد مایع، بهترین راه مقابله با شوری خاک به شمار می آید.

نور خورشید

نور خورشید یکی از اصلی ترین عوامل رشد چغندر قند و تجمع قند در ریشه ها به حساب می آید. با توجه به روز بلند بودن این گیاه، هر چه تعداد روزهای آفتابی بیشتر باشد، سبب افزایش سطح برگ و رشد بهتر ریشه خواهد شد. تامین نور کافی به ویژه در انتهای دوره رشد چغندر قند از اهمیت بالایی برخوردار میباشد زیرا نور کافی سبب افزایش ذخیره قند و طعم و کیفیت بهتر این گیاه میگردد.

نکته: به منظور رسیدن تابش کافی به تمامی چغندر قند ها، بایستی در ابتدای کشت فاصله صحیح میان بوته ها و تناوب را رعایت کرده و پس از رشد علف های هرز خیلی زود آنها را از بین ببرید.

رطوبت

با وجود مقاوم بودن چغندر قند نسبت به خشکی، اما نباید اجازه دهید بیشتر انرژی گیاه در تحمل شرایط سخت و نامطلوب هدر رود. لازمه داشتن عملکرد بالای محصول، وجود رطوبت کافی و مدیریت صحیح آبیاری میباشد. گفتنی است بذر این گیاه در رطوبت ۳۱ درصد وزن خود اقدام به جوانه زنی می نماید اما رطوبت مطلوب بهتر است معادل ۱۲۰ درصد وزن بدن چغندر قند باشد.

از طرفی مقدار آب موردنیاز در دوران رشدی چغندر قند در هر هکتار، بسته به منطقه بین ۷۳۰۰ تا ۱۳۶۰۰ متر مکعب است.

 

کشت چغندر قند

 

تاثیر اسید هیومیک بر روی چغندر قند

اهمیت کوددهی در کشت چغندر قند

تغذیه و تامین مواد غذایی موردنیاز چغندر قند، یکی دیگر از مهم ترین اقداماتی است که هر کشاورز هوشمندی بایستی آن را در دستور کار خود قرار دهد. بدین منظور در هنگام شخم زمین، بایستی کودهای فسفره، سولوپتاس، کودهای آلی مانند اسید هیومیک و در صورت تشخیص کارشناس، کود دامی در سطح زمین کشت پخش شده و به خوبی با خاک مخلوط گردند.

بهتر است منبع تامین فسفر، کود ۱۰.۵۲.۱۰ و منبع پتاسیم گیاه، سولفات پتاسیم باشد.

آماده سازی زمین

میزان عملکرد محصول چغندر قند در ابتدا، به ساختمان و نحوه آماده سازی خاک به منظور کشت، بستگی دارد. کشت پاییزه دارای مزایایی نسبت به کشت بهاره میباشد که یکی از آنها، سهولت در استفاده از ماشین آلات کشاورزی و سنگین است. عمق شخم پاییزه بایستی بین ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر در نظر گرفته شده و رطوبت زمین برای شخم زنی مطلوب باشد. پس از پایان یافتن سرمای زمستانه، دیگر نیازی به شخم عمیق نیست و تنها با یکبار شخم سطحی، زمین آماده خواهد شد.

هم چنین به منظور نرم کردن خاک و از میان بردن کلوخه ها، استفاده از دیسک توصیه می گردد. حین کاشت بهتر است فاصله ردیف ها را ۶۰ سانتی متر در نظر گرفته و بذر ها در عمق ۲ الی ۳ سانتی و در همین فاصله کشت شوند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : اسید هیومیک

 

کشت چغندر قند
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *