کشت زعفران در باغچه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همانطور که می دانید، زعفران گیاهی بسیار زیبا و مفید است که کمتر کسی است که به آن علاقمند نباشد. زعفران، می تواند رنگ، عطر و طعم بسیار خوبی را به انواع غذا ها و نوشیدنی ها هدیه کند. علاوه بر آن دارای خواص درمانی و تسکین دهنده اعصاب است. استفاده از زعفران در اول صبح، سبب می شود تا آخر شب انرژی کافی داشته باشید و شاداب بمانید. جالب است بدانید که زعفران را می توان حتی درون یک گلدان نیز کاشت و شاهد رشد زیبای آن خواهید بود. در ادامه با ما همراه باشید تا با کشت زعفران در باغچه آشنا شوید.

گیاه زعفران

بسیاری از ما ها علاقه مند هستیم تا در باغچه خود زعفران داشته باشیم و بتوانیم از گلبرگ های زعفران بدست آمده از باغچه خود، یک چای زعفران خوش طعم درست کنیم. بسیاری از افراد فکر می کنند که نمی توانند در باغچه خود دارای زعفران باشند و از زیبایی آن محروم هستند. ولی اگر بتوانید محیطی مناسب با شرایط رشد زعفران را بوجود آورید، بدون شک می توانید مقدار زیادی پیاز زعفران در باغچه خود بکارید و شاهد رشد آن ها شوید.

نحوه کاشت زعفران در باغچه

پیش از آن که بخواهیم بگوییم که چگونه زعفران را در باغچه خود پرورش دهید، می بایست ابتدا شرایط نگهداری زعفران را داشته باشید. به عنوان مثال اگر باغچه شما کنار دیوار است و نور آفتاب کمی به آن می رسد، نمی تواند محل مناسبی برای رشد زعفران باشد. ولی اگر در محیطی زندگی می کنید در کنار هوای آفتابی، بارش باران های زیادی دارید، می توانید بر روی باغچه خود پلاستیک یا شیشه قرار دهید چرا که اگر زعفران بیش از حد آبیاری شود، ممکن است به طور کامل از بین برود و دیگر نتواند رشد داشته باشد.

کشت زعفران در باغچههمانطور که می دانید، برای کشت زعفران در باغچه باید دارای شرایطی باشیم که بتوانیم از آن ها به خوبی نگهداری و مراقبت کنیم. در ابتدا، می بایست خاک باغچه را سنجش کنیم. برای آن که بتوانیم در باغچه خود زعفران داشته باشیم، می بایست خاک باغچه ما فاقد هرگونه آلودگی باشد و دارای مواد مغذی فراوانی باشد. برای آن که بتوانید خاک خوبی برای رشد زعفران در باغچه خود داشته باشید، می بایست مقداری هیومیک اسید خریداری نمایید و آن را بر روی خاک باغچه خود بپاشید تا خاک شما سرشار از مواد مغذی گردند. پس از آن برای پاکسازی خاک می توانید از آفت کش استفاده نمایید تا خاک باغچه شما به طور کل پاکسازی گردد.

بیشتر بخوانید: کود سه بیست برای انگور

پس از آن، می بایست یک برنامه غذایی کامل آماده نمایید تا بتوانید با دقت از زعفران های خود نگهداری کنید. برای نگهداری از زعفران های خود در باغچه می بایست آن ها را سر وقت آبیاری و کوددهی نمایید. لازم به ذکر است که می بایست هر هفته دوبار باغچه خود را آبیاری نمایید. برای آن که مواد مغذی داخل خاک باغچه شما، وجود همیشگی داشته باشند، می بایست در سه بار آبیاری که می کنید، یک بار کوددهی نمایید.

کشت زعفران در باغچهنکات مهم در آبیاری زعفران

مهم ترین نکته ای در آبیاری زعفران باید به آن دقت کنید، این است که به هیچ عنوان در هنگام آبیاری، باغچه را غرق آب نکنید. این امر سبب می شود تا آب بسیار زیاد وارد ریشه های گیاه شما شود و در نتیجه سبب پوسیدگی و از بین رفتن گیاه می شود. برای آبیاری، می بایست فقط خاک باغچه را مرطوب نمایید تا آب به میزان کافی به ریشه زعفران برسد. برای انجام این کار، می توانید از آب پاش های ساده استفاده نمایید تا آب به صورت کامل خاک باغچه را مرطوب نموده و آفات بر روی زعفران را نیز شست و شو دهد.

کشت زعفران در باغچهبرای تقویت خاک باغچه خود، به هیچ عنوان از کود های حیوانی و طبیعی استفاده ننمایید. چرا که کود های طبیعی به ویژه حیوانی، دارای مواد زائد و آلودگی های بسیار زیادی هستند و ممکن است آلودگی ها وارد زعفران ها شوند و در نتیجه نتوانید محصول خوبی از آن ها برداشت کنید. برای کود دهی به زعفران ها در باغچه خود، پیشنهاد می شود از کود های شوک یا هیومیک اسید ها استفاده نمایید. چرا که کود شوک و هیومیک اسید بسیار بهداشتی و دارای عناصر مورد نیاز برای رشد زعفران هستند که می توانند برای رشد آن بسیار کمک کنند.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک 10x برای سبزیجات

سخن پایانی

بسیاری از افراد به گیاه زعفران علاقه بسیار زیادی دارند و می خواهند آن را در باغچه خود نگهداری کنند. البته این کار، سخت نیست و با علاقه و تلاش می توانید باغچه خود را به مزرعه کوچکی از زعفران تبدیل نمایید. برای انجام این کار، ابتدا می بایست شرایط کامل را برای رشد گیاه زعفران فراهم نمایید. پس از آن برای بهبود عملکرد و رسیدن به نتیجه مطلوب، می توانید از کود های شیمایی مرغوب استفاده نمایید. پیشنهاد می شود پیش از انجام چنین کاری با افراد متخصص در زمینه کشاورزی مشورت نمایید تا بتوانید به نتیجه خوبی برسید.

کشت زعفران در باغچه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *