پرورش و نگهداری گل قاشقی

پرورش و نگهداری گل قاشقی

گیاه قاشقی که با نام پپرومیا نیز شناخته شده است یکی از گیاهان همیشه سبز است. این گیاه برای آپارتمان بسیار مناسب است. در رابطه با ظاهر گل های قاشقی باید گفت که ظاهر قلب شکل این گیاه سبب جذابیت و زیبایی دوچندان آن شده است. گل قاشقی دارای رشد کند است و دارای برگ های گوشتی قلب شکل است که این برگ ها معمولا دارای رنگ های سفید کرمی و سبز هستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که محل زندگی این گیاه در جنگل های نسبتا تاریک بوده است و همین امر باعث شده است که بتواند با شرایط آپارتمانی خیلی خوب کنار بیاید. در کشور ایران خیلی زیاد از این گیاه پرورش یافته است اما لازم است بدانید که بیش از چهارصد گونه از این مدل از گل قلشقی برای آمریکای جنوبی، آفریقای جنوبی و مرکزی است (به طور کلی می توان به مناطق گرمسیر اشاره کرد). حتی دیده شده است که گل قاشقی در مناطق گرمسیر بر روی تنه دیگر درختان رشد می کند و همیشه سبز است! لازم است بدانید که ارتفاع این گیاه حدود 25 سانتی متر است و برگ های آن گوشتی براق و تخم مرغی شکل یا قلبی شکل است. همچنین برگ های این گیاه دارای فرورفتگی ها و برجستگی های بسیاری است که به رنگ سبز تیره و یا سبز روشن است. به طور کلی اگر به دنبال خرید یک گیاه هستید که با شرایط آپارتمان سازگار باشد ما به شما گل قاشقی را پیشنهاد می دهیم. همچنین اگر گل قاشقی را دارید و دوست دارید درباره پرورش و نگهداری گل قاشقی اطلاعات بیشتر داشته باشید با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید.

هر آنچه که باید درباره تکثیر و پرورش گل قاشقی بدانید

بهترین زمان برای اینکه گلدان این گیاه را تغییر دهید فصل بهار استو همچنین برای گل قاشقی می توانید از ترکیب خاک چوب و تورب و ماسه استفاده نمایید. در صورت تمایل می توانید مقداری خاک پیت ماس را به ترکیب خاک قبلی اشاره شده اضافه کنید. گلدان این گیاه را باید در مکانی روشن ولی به دور از اشعه مستقیم خورشید نگهداری کنید (در صورت رعایت این مورد سنبله گل سفید و یا کرم رنگ بر روی گلدان شما تولید خواهد شد) در رابطه با پرورش و تکثیر گل قاشقی باید گفت که شما عزیزان می توانید این گل را به دو صورت قلمه های بذر و قلمه های ساقه پرورش دهید. شایان ذکر است که گل قاشقی سبز رنگ نیز از طریق قلمه برگ و ساقه قابل تکثیر می باشد.

پرورش و نگهداری گل قاشقی

از مدل های دیگر گل قاشقی پپرونیای معمولی است که برگ های آن چروکیده می باشد. این مدل از گل قاشقی با دیگر مدل ها بسیار متفاوت است. این مدل از گل قاشقی را می توانید از برگهایش تکثیر کنید و پرورش دهید. به طور کلی برای قلمه زدن این گیاه باید در فصل بهار و تابستان اقدام کنید و از قلمه های یک ساله گیاه گل قاشقی استفاده نمایید.

قلمه ای که به منظور تکثیر و پرورش گیاه می خواهید بزنید باید 4 الی 5 سانتی متر در ماسه شسته فرو رود و در محلی قرار گیرد که دمای آن 18 درجه سانتی گراد باشد. برای تکثیر این گیاه باید قلمه را در مکانی تاریک قرار دهید. در رابطه با ریشه زدن قلمه نیز باید برگ ها را روی سطح ماسه بخوابانید و روی برگ ها ماسه ای که شست و شو داده شده است بریزید، پس از مدتی که بگذرد انتهای رگبرگ های برگ ریشه خواهد زد. در ادامه مقاله قصد داریم در رابطه با نور، آب، رطوبت و … صحبت کنیم. اگر قصد پرورش این گیاه زیبا را دارید و می خواهید بدانید که باید در چه شرایطی پرورش پیدا کند تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: مقابله با سرمازدگی

درباره نور موردنیاز گل قاشقی

گل قاشقی همانند هر گیاه و گل دیگری به مناطق پر نور اما به دور از تابش نور خورشید نیاز دارد. نکته قابل توجه در رابطه با این گیاه که سبب متمایز شدن آن با دیگر گیاهان شده است این است که در صورت عدم وجود نور گل قاشقی می توانید به حیاتش ادامه دهد! همچنین لازم است بدانید که این گیاه در زیر اشاعه چراغ فلورسنت از بین می رود و در مقابل سرما هیچ مقاومتی ندارد. پس بهترین کار برای نگهداری گل قاشقی این است که این گیاه را در فصل زمستان در گلخانه نگهداری کنید و در فصل تابستان آن را به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

پرورش و نگهداری گل قاشقیدرباره میزان آبیاری گل قاشقی

همان طور که اشاره کردیم این گیاه آب را در بافت های برگ و ساقه هایش ذخیره می کند و همین امر سبب شده است که به آب بسیار کمی نیاز داشته باشد. پس نیازی نیست که برای آبیاری عجله کنید. بهترین راه برای آبیاری گیاه در فصل زمستان هر دو هفته یکبار و در تابستان هفته ای یکبار می باشد. نکته قابل توجه این است که قبل از اقدام به آبیاری گیاه در ابتدا سطح گلدان را چک کنید که خشک باشد و در صورت خشک بودن آب دهی کنید.

درباره رطوبت مورد نیاز گل قاشقی

خیلی از اشخاص از لکه هایی که بر روی برگ های گل قاشقی ایجاد می شود نگران هستند. یکی از دلایل اصلی این لکه ها رطوبت بالای محیط و با آبپاشی مداوم بر روی برگ های گیاه است.

پرورش و نگهداری گل قاشقیاگر جزو آن اشخاصی هستید که دوست دارید همراه با آبیاری دیگر گیاهانتان گیاه گل قاشقی را نیز آب بدهید. بهترین راه این است که زمانی که می خواهیم با آبپاش تمامی گیاهان را آبیاری کنید درجه آبپاش خود را روی غبارپاشی قرار دهید. آبپاشی سطح گیاهان موجب براق تر شدن و زیبایی گیاه خواهد شد اما در دراز مدت گیاه شما را خراب خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای ذرت علوفه‌ای

پس بهترین راهکار این است که بجای آبپاشی مداوم گیاه برگ های گیاه خود را با یک پارچه نخی و مرطوب و با فشار دستی خیلی کم تمیز کنید. توجه داشته باشید که ساقه و برگ های گیاه گل قاشقی بسیار ترد و شکننده می باشد، پس باید خیلی مواظب باشید که فشار دست شما مناسب باشد تا به گیاه آسیبی وارد نشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366