کود مس برای درختان میوه

کود مس برای محصولات کشاورزی

کود مس برای محصولات کشاورزی  در بسیاری از فعالیت های آنزیمی در گیاهان و برای تولید کلروفیل و بذر مورد نیاز است. مس یکی از هشت عنصر ریز مغذی ضروری گیاه است. کمبود مس منجر به افزایش حساسیت به بیماری هایی مانند ارگوت شود که می تواند باعث کاهش قابل توجه عملکرد در دانه های ریز شود. بیشتر خاک های رسی  مقادیر کافی مس را برای تولید محصولات کشاورزی تامین می کنند. با این حال، کمبود مس می تواند در خاک های شنی و مواد آلی به مقدار زیادی وجود داشته باشد.

کاربرد کودهای مس

کمبود مس  در غلات مانند گندم، جو و یولاف تا زمانی که در خاک‌هایی با کمبود مس رشد می‌کند، بیشتر رخ می‌دهد. برخی از سبزیجات مانند پیاز، کاهو و هویج به کمبود مس حساس هستند. کودهای مس  سالها است که برای درمان  بیماری های درختان میوه استفاده می شود و به عنوان یک ماده اصلی برای جلوگیری از بیماری به شمار می رود. بیشتر اشکال کودهای مس  مانند سولفات مس، برای پرورش دهندگان ارگانیک تایید شده است و می تواند در درختان میوه ارگانیک استفاده شود. کودهای  مس برای اکثر کاربردهای باغی با رعایت دستورالعمل‌ها بی‌خطر هستند.

اثربخشی کودهای مس روی درختان میوه

اثر بخشی کودهای مس روی درختان میوه متفاوت است، کود های مس حاوی افزودنی ها  و مواد مغذی مختلف  هستند، که در افزایش عملکرد درختان مفید می باشند.  به طور کلی، هر چه مقدار خالص بودن کودهای مس  بیشتر باشد، برای جلوگیری از بیماری هایی که به درختان میوه حمله می کنند، بهتر عمل می کند. با این حال، شرایط آب و هوایی نیز در مفید بودن مس نقش دارد، زیرا ممکن است در اثر باران شسته و از بین بروند. کودهای مس  اگر قبل از آلوده شدن درخت استفاده شود در پیشگیری از بیماری موثرتر است. بیماری های رایج درختان میوه مانند پوسیدگی قهوه ای، پیچ خوردگی برگ، شانکر باکتریایی و بلایت به خوبی به مصرف کودهای مس پاسخ می دهند. برای درمان این بیماری ها باید تمام سطوح درختان از جمله سطح زیرین برگ ها، تمام شاخه ها و کل تنه به طور یکنواخت سمپاشی شود.

بهترین کود مس

زمان استفاده از کودهای مس

زمان استفاده از کود های مایع مس در محصولات مختلف مهم است.  برخی از درختان به مس حساس هستند و سمپاشی در زمانی که درختان هنوز خواب هستند، باعث  می کند که به  برگ های جدید آسیب  وارد نشود، همچنین از ایجاد لکه هایی روی میوه جلوگیری می کند. در مصرف کودهای مس در درختان میوه از جمله  هلو، شلیل و زردآلو باید با دقت بیشتری شود، بهتر است طبق دستورالعمل های درج شده عمل کنید و از مصرف بیش از حد کودهای مس روی درختان میوه خودداری شود.

کود مایع مرغی

دستورالعمل های استفاده از کودهای مس

دستورالعمل های استفاده از کودهای مس بسیار مهم است،  اگر چه کودهای  مس آلی هستند،  اما هنوز  هم در غلظت های بالا برای انسان و حیوانات خطرناک می باشند. هنگام استفاده از کودهای مس باید مراقب پوست و چشمان خود باشید.  برچسب  روی محصولی  مورد نظر را در زمان  استفاده به دقت  بخوانید و سپس به دقت اندازه گیری و مصرف  کنید. سعی کنید سمپاشی خود را در یک روز آرام  و بدون ورزش باد انجام دهید. این  کار باعث  می شود  که بیشتر مس روی درخت قرار گیرد. کودهای  مس مخصوصاً برای ماهیها  سمی است، بنابراین هنگام سمپاشی در نزدیکی استخرها مراقب باشید.

کود دهی مس برای گیاهان

نحوه استفاده از کودهای مس

کودهای  مس جایگزین موثری برای مواد شیمیایی مصنوعی هستند و در صورت استفاده صحیح به همان اندازه موثر هستند. سمپاشی را در اوایل فصل شروع کنید و طبق برنامه توصیه شده توسط سازنده کودها  عمل کنید. چنانچه کودهای  مس با باران یا آب آبیاری  شسته نشود، می تواند تا دو هفته روی برگ ها باقی بماند. در این  ممکن است نیاز به مصرف مجدد داشته باشد. مس می تواند در خاک انباشته شود، پس  فقط به دفعات مشخص شده استفاده کنید و از مصرف  بیش از حد آن خودداری کنید.

علائم کمبود مس در گیاهان

مقدار مس موجود برای گیاهان در بین خاک ها بسیار متفاوت است. مس در خاک با مواد معدنی رسی به عنوان کاتیون و در ارتباط با مواد آلی نگهداری می شود. برخی از مواد معدنی سیلیکات و کربنات حاوی مس به صورت ناخالصی هستند.

عوامل موثر در عکس العمل گیاهان به کودهای مس عبارت است از

مواد آلی: کمبود مس اغلب در خاک هایی با غلظت بالای مواد آلی رخ می دهد.

بافت خاک: خاک های با بافت شنی نسبت به خاک های لومی و رسی احتمال کمبود مس بیشتری دارند.

pH خاک: خاک هایی که حاوی مقادیر بیشتری اکسید و کربنات هستند، مس کمتری دارند. زمانی که محصولات حساس به مس رشد می کنند، خاک هایی با PH 5/7 یا بیشتر باید کنترل شوند.

علائم کمبود مس در محصولات کشاورزی متفاوت است. مس در گیاهان نسبتاً بی حرکت است و علائم کمبود آن ابتدا در بافت های جوان تر گیاه ظاهر می شود.

کود دهی توسط مس

تشخیص کمبود مس در گیاهان

آزمایشات خاک و بافت گیاهی برای تعیین کمبود مس در خاک توصیه می شود. آزمایش های خاک ممکن است با پاسخ گیاه برای انواع خاک های خاص مرتبط باشد. آزمایش خاک: آزمایش خاک برای تشخیص کمبود  مس روی خاک های آلی بهترین پیش بینی کننده نیاز به مس در برنامه کوددهی است. وضعیت مس خاک ها را می توان به راحتی با آزمایش های معمول خاک مانند روش استخراج DTPA اندازه گیری کرد.

آزمایش بافت گیاهی: کمبود مس را می توان با استفاده از تجزیه و تحلیل بافت گیاه تشخیص داد . قبل از توصیه برای استفاده از مس در برنامه کود دهی  از آن همراه  آزمایش خاک هم انجام دهید. بنابراین سولفات مس به دلیل کارایی بهتر  در مقایسه با منابع دیگر منبع کود مس  ارجحیت دارد . استفاده از مس در خاک قبل از کاشت بذر رایج تر  است. کود مس را می توان با کودهای نیتروژن، فسفر و پتاسیم  مخلوط و استفاده کرد.  اگر کود محلول در آب باشد و اندازه ذرات کود کوچک باشد، کارایی مصرف مس بهبود می یابد. محلول پاشی مس نیز می تواند راه موثری برای اصلاح کمبود مس در دانه های ریز و گیاهان سبزی باشد.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366