مصرف کود مرغی در باغات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مرغی جزء بهترین کودهایی است که در آن مواد مغذی زیادی وجود دارد و امروزه باغداران و کشاورزان زیادی از آن بهره می‌گیرند. مصرف کود مرغی در باغات می‌تواند نتایج بسیار عالی و مطلوبی را به‌ دنبال داشته باشد اما باید از این کود به‌ صورت صحیح و فرآوری شده استفاده کنید تا مواد و املاح مفید، بهتر جذب ریشه درخت و خاک شوند. دقت داشته باشید اگر کود مورد نظرتان به‌ خوبی پوسیده نشده باشد، ممکن است نتیجه مطلوبی را به دست نیاورید.اما و اگر کود مرغی به‌ خوبی پوسیده‌ شده باشد می‌توانید با کمک آن، شرایط فیزیکی زمین را اصلاح کنید و بافت سنگین خاک را نیز سبک‌تر و حاصلخیزتر کنید. به‌ مرور زمان اگر از کود مرغی کمک بگیرید، می‌توانید قدرت ریشه‌دهی درخت را افزایش دهید و به تهویه خاک نیز کمک کنید. کود مرغی کمک می‌کند آب برای مدت بیشتری در زمین نگه‌داری شود و فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید نیز در خاک افزایش یابد.

طریقه استفاده از کود مرغی در باغات میوه

دقت داشته باشید برای کوددهی قبل‌ از کاشت درخت باید هنگام شخم زدن زمین؛ کود مرغی را با خاک مخلوط نمایید تا بتواند به‌ خوبی جذب ریشه درخت شود و اثر خود را نیز بهتر به جای بگذارد. برای این کار کافی است کود را به‌ صورت یکسان بر روی خاک زمین مورد نظرتان پخش کنید و سپس آن را با خاک مخلوط نمایید.اگر منطقه موردنظرتان دارای آب‌ و هوای خشک است، پیشنهاد می‌کنیم بعد از انجام کار کوددهی، مقداری آب به خاضافه کنید.در فصل رشد درختان نیز باید مقداری از کود مرغی مایع را به‌ طور مساوی بر روی سطح خاک اطراف درخت بپاشید و با احتیاط کود را با خاک مخلوط نمایید. در این مرحله باید مواظب باشید که به ریشه‌ درخت آسیبی وارد نشود. بعد از اتمام کار نیز باید زمین را به‌ صورت کامل آبیاری کنید.برای کوددهی باغات و درختان میوه می‌توانید از روش چال کود نیز بهره بگیرید. روش چال کود به این صورت است که باید در پای درختان با فاصله مناسب از یکدیگر، چاله‌هایی را ایجاد کنید و سپس کود را داخل آن‌ها بریزید. بعد از آن هم باید بالای چاله‌ها را با استفاده از خاک، به طور کامل بپوشانید.

بهترین زمان برای مصرف کود مرغی در باغات میوه

مصرف کود مرغی در باغات را می‌توانید هر زمانی‌ که خواستید انجام دهید، زیرا استفاده کردن از این کود زمان مشخصی ندارد. البته بهتر است بیشتر در فصل پاییز اقدام به کوددهی درختان با استفاده از کود مرغی کنید چون در این زمان، کود بهتر تجزیه می‌شود و عناصر موجود در آن نیز بهتر آزاد خواهند شد. دقت داشته باشید که بهره گرفتن از این کود در فصل بهار موجب می‌شود خاک فشرده‌تر شود. بنابر این بهتر است در فصل‌های تابستان و زمستان بیشتر کار کوددهی را انجام دهید.

استفاده از کود مرغی برای مرکبات

کوددهی مرکبات با استفاده از کود مرغی نیز می‌تواند مزایای زیادی را به دنبال داشته باشد. این کود کمک می‌کند قدرت رویش و میوه‌دهی درخت تا حدود زیادی افزایش یابد. به همین علت اگر می‌خواهید میزان محصول‌دهی و کیفیت درختان مرکبات‌ افزایش یابد، بهتر است در سال حدود 3 الی 4 بار، کار کوددهی با استفاده از کود مرغی را انجام دهید.بهترین فصل برای کوددهی درختان مرکبات نیز؛ فصل‌های اسفند، اردیبهشت و مرداد هستند. شما باید از کود مرغی به میزان کافی بهره بگیرید زیرا استفاده بیش‌ از حد و یا کم از این کود می‌تواند به سلامت محصولات آسیب جدی وارد کند.

بیشتر بخوانید: کود مرغی برای درختان میوه

نکات مهم برای استفاده از کود مرغی در باغات میوه

 • تا حد امکان سعی کنید کار کوددهی را در فصل‌های گرم سال انجام ندهید زیرا در این فصل ها ممکن است درخت‌تان دچار خشکیدگی یا سوختگی شود و به طور کامل از بین برود.
 • اگر می‌خواهید از عمل کوددهی نتیجه بسیار عالی به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم از روش چال کود بهره بگیرید زیرا در روش پخش سطحی، کود تاثیر زیادی بر روی درختان به‌ جای نمی‌گذارد اما در روش چال کود، املاح و مواد مغذی بهتر جذب ریشه درخت می‌شوند.
 • بعد از بهره گرفتن از کود مرغی می‌توانید از کودهای شیمیایی دیگر نیز بهره بگیرید و هیچ‌ گونه محدودیتی در این کار وجود ندارد.
 • دقت داشته باشید؛ مصرف کود مرغی در باغات با توجه به شرایط مختلف، در هر هکتار بین 2 الی 20 تن است.

مزایای کود مرغی برای درختان

 • کود مرغی حاوی عناصر و مواد غذایی بسیار مفیدی است که حاصلخیزی خاک را افزایش می‌دهد.
 • شما می‌توانید با کمک این کود طبیعی، درختان شاداب‌تر و سرسبزتری داشته باشید.
 • کود مرغی برای درختان مانند یک منبع مفید نیتروژن است که به رشد سریع‌تر ریشه و بذر بسیار کمک می‌کند.
 • مواد مغذی وجود در کود مرغی باعث تقویت گل‌ها و محصولات خواهند شد.
 • با کمک کود مرغی می‌توانید تمام آفات و بیماری‌های رایج موجود در خاک را از بین ببرید و اجازه ندهید درختان‌تات در برابر عوامل آسیب‌زا از بین بروند.
 • این کود ساختار دفاعی درخت را بسیار تقویت می‌کند و اجازه نمی‌دهد ریشه و محصولات در برابر کم‌ آبی دچار آسیب شود.
 • اگر به صورت صحیح و برنامه ریزی شده از کود مرغی بهره بگیرید، می‌توانید شوری خاک را اصلاح کنید و یک خاک غنی داشته باشید.
 • کود مرغی باکتری‌های مضر موجود در خاک را از بین می‌برد و به جای آن‌ها، رشد باکتری‌های مفید را افزایش می‌دهد.
 • با کمک کود مرغی می‌توانید وزن محصولات یا میوه‌ها را تا حدود زیادی افزایش دهید و کیفیت آن‌ها را هم دو چندان کنید.

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید؛ مصرف کود مرغی در باغات به صورت صحیح، می‌تواند کمک زیادی به شما کند و مزایای فوق العاده‌ای هم دارد. از این رو سعی کنید با توجه به نوع محصولات، فصل مورد نظر، سن درخت، نوع خاک، شرایط آب و هوایی، نیاز درخت و دیگر عوامل مهم، از این کود مفید بهره بگیرید و درختان خود را تقویت کنید. دقت داشته باشید که کوددهی را نباید در مدت زمان کوتاهی محدود کنید زیرا این کار نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و ممکن است دچار ضرر شوید. بنابر این بهتر است یک برنامه ریزی منظم داشته باشید و طبق آن، کار کوددهی را انجام دهید.

مصرف کود مرغی در باغات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *