کمپوست چیست

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کمپوست چیست ؟ همان طور که مستحضرید؛ پرورش باغ و محصولات کشاورزی یک کار راحت نیست و احتیاج به دانش و تلاش فراوانی است. کشاورزان و باغداران باید برای تولید محصولات مرغوب و کسب درآمد بیشتر از کود استفاده کنند. امروزه با پیشرفت علم و فناوری مهندسان موفق به تولید انواع کود‌های طبیعی شده‌اند، آن‌ها با استفاده از مواد طبیعی مانند کود‌های دامی، مواد گیاهی و زباله های شهری که به کمک موجودات زنده تجزیه شده‌اند، یک نوع کود طبیعی به نام کود کمپوست تولید می کنند. در فرایند تولید کود کمپوست به آن عناصر میکرو و ماکرو اضافه می‌کنند که باعث تولید کود کمپوست غنی شده می شود. ما در این مقاله سعی داریم شما را با کود کمپوست غنی شده آشنا کنیم، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر ما مطالب بعدی را مطالعه کنید.

کمپوست چیست؟

کود کمپوست مخلوطی از مواد طبیعی تجزیه شده است که با افزودن میکروب‌ها و مواد مغذی به خاک، به رشد گیاهان کمک خواهد کرد. کمپوست در اکثر موارد شامل مواد بازیافتی می‌باشد که حاوی شاخ و برگ درختان و گیاهان، سبزیجات، میوه‌ها و بسیاری دیگر از مواد طبیعی دور ریخته شده است. مواد تجزیه شونده در کمپوست در خاک تجزیه خواهند شد تا مواد مغذی برای گیاهان فراهم گردد و همچنین باعث هوا دادن به زمین و مرطوب نگه داشتن آن می‌شوند.

مزایای کود ورمی کمپوست

مزایای کود کمپوست غنی شده چیست ؟

همان طور که می دانید کود کمپوست کاملا طبیعی بوده و به راحتی تولید می‌گردد این محصول مزایای زیادی دارد که در ادامه چند مورد از آن‌ها بیان شده است.

  • مقرون به صرفه بودن: کشاورزان و باغداران نیازی به خرید کمپوست ندارند، چون می‌توانند آن را در خانه تهیه کنند، این کود را در منزل و با پسماند مواد غذایی و زباله‌های ارگانیک باغ تولید می‌شود.
  • هوا دهی به خاک: کود کمپوست غنی شده رشد ميکروب‌ها و ارگانيسم‌هايی که باعث هوا دهی به خاک می‌شود را زیاد می‌کند و این سبب می‌شود که گياهان به‌طور دائم منبع همیشگی از هوا دارا باشند.
  • برای مردم و محیط زیست ایمن هست: استفاده از کمپوست غنی شده در زمین‌های کشاورزی، به مراقبت از اکوسیستم کمک خواهد کرد، چون هیچ سمی تولید نکرده یا به بیان دیگر، محیط را آلوده نخواهد کرد، و برعکس کود شیمیایی، برای مردم ایمن خواهد بود.
  • حفظ منابع: به وسیله‌ی کمپوست بسیاری از منابع ذخیره می‌شوند، چون مقدار آب، سموم دفع آفات و سموم علف‌کشی را که برای رشد گیاهان در زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها نیاز بود کاهش می‌یابد.

کمپوست چیست

معایب کود کمپوست غنی شده چیست ؟

همان طور که در مطالب بالا متوجه شدید کود کمپوست مزایای زیادی دارد و برای زمین‌های کشاورزی بسیار مفید است اما این محصول علاوه ‌بر مزایای زیاد معایبی نیز دارد که به شرح زیر است:

  • بوی بدی ایجاد می‌کند: کود کمپوست بوی نامطبوعی ندارد، اما روند تولید آن باعث ایجاد بوی بسیار تندی می‌شود. زمانی که برخی از مواد آلی آغاز به تجزیه می‌کنند بوی ناخوشایندی تولید‌ می‌گردد.
  • تولید آن زمان زیادی می‌خواهد و باید برای تولید آن زیاد تلاش کرد: برای کشاورزی که، راه حل راحت و سریع می‌خواهد، امکان دارد کمپوست مناسب نباشد، چون تولید آن وقت زیادی می‌خواهد و به کندی نیز تجزیه خواهد شد و تلاش زیادی برای تولید این کود نیاز است چون باید آن را گردش دهید.

مزایای استفاده از اسید هیومیک

نتیجه گیری

کود کمپوست همانند اسید هیومیک، یک کود طبیعی است که با تجزیه مواد دور ریختنی و فاسد شده تولید می‌شود. این کود می‌تواند نتایج بسیار مثبتی برای خاک و گیاه به‌همراه داشته باشد. کشاورزان گرامی توانند به راحتی این کود را در منزل خود تولید کرده و برای باغ و زمین های کشاورزی خود استفاده کنند. کود کمپوست مانند بسیاری از محصولات دیگر، مزایا و معایبی دارد که مزایای آن خیلی بیشتر از معایب آن است.

کمپوست چیست
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *