کود کامل انگور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت مو یا انگور

درخت انگور یا مو از جمله درختانی است که علاوه بر فایده بسیار، محصولات متنوعی را در اختیار ما قرار می‌دهد به این گونه که حتی برگ این درخت نیز قابل استفاده است از این رو افراد زیادی علاقه به داشتن حداقل یک درخت از این میوه را دارند. درخت انگور نیز مانند بسیاری از درختان دیگر برای رشد بهتر و ارائه محصول با کیفیت نیاز به شرایط خاصی دارد. همان طور که می‌دانید درخت انگور از جمله گیاهانی است که با بزرگ شدن، شاخ و برگ‌های آن به صورت رونده بالا می‌آیند از این رو برای کاشت این درخت باید جای مناسبی در نظر گرفته شود تا پیچک‌های این درخت بتواند با بالا رفتن از دیوار و یا دیگر موانع، رشد کرده و فضایی زیبا را ایجاد نماید. آب و هوایی که برای این درخت مناسب است آب و هوای ملایم تابستانی بوده و برای به بار نشستن نیاز به هوای بهاری و تابستانی دارد. این گیاه در سرمای زیاد زمستان نیز دارای مقاومت است. علاوه بر این شرایط کوددهی نیز می‌تواند روی محصولی که از این درخت می‌توان برداشت کرد بسیار تاثیرگذار باشد. حال که با خلاصه‌ای از شرایط و فواید این درخت آشنا شدید، در ادامه مقاله می‌خواهیم به کوددهی این درخت بپردازیم و بدانیم که کود کامل انگور شامل چه کودهایی است و درباره آنها بیشتر صحبت کنیم.

کود کامل انگور

درخت انگور در مناطقی که دارای خاک رس، خاک سبک و خاک شنی هستند، قابل پرورش است؛ اما مهم است که ریشه درخت انگور در هر یک از این خاک‌ها باید تا چه اندازه‌ای نفوذ کند تا بتواند رشد مناسبی را داشته باشد. یک درخت انگور برای به بار نشستن و تولید یک انگور با کیفیت به چهار سال زمان نیاز دارد.

کوددهی درختان میوه در مقایسه با کوددهی صیفی‌جات بسیار متفاوت است زیرا؛ اغلب درختان به یک عنصر سریعا واکنش خاصی نشان نمی‌دهند و برای این واکنش نیاز به زمان بیشتری دارند. از این رو کودی که برای این درخت باید مورد استفاده قرار گیرد، بسیار اهمیت دارد. برای مثال کود هیومیک می‌تواند طی یک سال در افزایش عملکرد و باردهی بیشتر آن بسیار تاثیر مثبتی داشته باشد.

کوددهی درخت انگور از مهمترین موارد در تولید محصول این درخت است. امروزه کودهایی که برای درختان در نظر گرفته می‌شود، انواع مختلفی دارد که هر یک از این کودها برای هر یک از احتیاجات درختان تهیه شده است. استفاده از کود مناسب با توجه به احتیاجات درخت از جمله مواردی است که کشاورزان باید به آن توجه نمایند به همین دلیل برای درخت انگور بسته‌های از کود کامل در نظر گرفته شده است که این کود می‌تواند احتیاجات درخت انگور را برطرف کرده و برنامه‌ای مناسب برای رفع احتیاجات درخت باشد تا کشاورزان و باغداران با استفاده از این برنامه بتوانند محصول خوبی را برداشت کنند.

بهترین کودی که می‌توان برای انگور در نظر گرفت، کودهایی هستند که دارای مواد مغذی بسیار بالایی بوده و موجب افزایش کیفیت و تولید محصول می‌شوند. کودهایی که دارای منیزیم، آهن، روی، نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند، باعث می‌شوند تا درخت انگور رشد بهتری داشته و محصول آن با کیفیت شود. کودی که این عناصر را به صورت یکجا بتواند به گیاه تزریق کند، بهترین و کامل ترین کود برای انگور به حساب می آید. کودهای موجود در بازار هر یک دارای درصد مختلفی از عناصر پتاسیم، نیتروژن، فسفر و غیره هستند که کشاورزان می‌توانند با توجه به نیاز، کود کامل مناسب برای درختان انگور خود را انتخاب کنند. اما مهم‌ترین فرمولاسیونی که برای کود کامل انگور باید در نظر گرفته شود، این است که این کود علاوه بر عناصر حیاتی دارای عناصر کم مصرف نیز باشد تا بتواند تمام احتیاجات درخت را تامین کند.

کود کامل انگور

مزایای کود کامل انگور

کود کامل انگور دارای مزایای بسیاری است. این کود می‌تواند ضمن رشد سریع انگور باعث شفافیت و درشت شدن میوه گردد و روی سرسبزی برگ‌ها تاثیر فراوانی داشته باشد. اما استفاده منظم از این کود مواردی که در بالا اشاره شد را به همراه دارد و در صورتی که در زمان مناسب به خاک اضافه نشود نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکل برای درخت انگور شود.

در جدول زیر برنامه کود کامل انگور آمده است که کشاورزان می‌توانند با توجه به شرایط درختان مو خود از آن استفاده نمایند.

بیدار شدن گیاه و شروع رشد جوانه ها تا 2 الی 3 برگی شدن

محلول پاشی به ازای 100 لیتر آب

نام محصول مقدار در 100 لیتر آب
کود فسفر بالا مایع 200 سی سی
کود میکرو پودری 100 گرم
کود ضد استری 100 سی سی
کود ریشه زایی پودری 100 گرم

در زمان رشد تا تشکیل میوه

نام محصول مقدار در 100 لیتر آب
کود NPK مایع 12-15-8 200 سی سی
کود ازت بالا مایع 200 سی سی
کود کلسیم آهن منیزیم مایع 150 سی سی

هر 15 روز 2 بار تکرار شود

شروع تشکیل خوشه تا قبل از باردهی

نام محصول مقدار در 100 لیتر آب
کود پتاس بالا مایع 250 الی 300 سی سی
کود NPK مایع 12-15-8 200 سی سی
کود ازت بالا مایع 200 سی سی

هر 15 روز 2 بار تکرار شود.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد درخت انگور دارای محصولات بسیار فراوانی است از این رو به ملکه میوه ها نامگذاری شده است. لازم است بدانید تولید کشمش در ایران دارای جایگاه ویژه ای است به همین دلیل باید به نوع کود دهی و تغذیه این درختان بسیار اهمیت داده شود تا با رشد خوشه ها کیفیت نیز بالا رفته و درختان به سرعت به ثمر رسیده و محصولی مطلوب را عرضه کنند. کود کاملی که برای این درختان تهیه می شود باید با توجه به احتیاجات درخت باشد.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود جلبک دریایی برای انگور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *