کود کامل ۱۰xشوک برای لوبیا قرمز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

لوبیا که محصولی بسیار پرمصرف در آشپزی به حساب می آید، دارای تنوع بیشماری است. هر یک از انواع مختلف لوبیا در غذاهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. این گیاهان برای باردهی مناسب مانند دیگر گیاهان و درختان به رسیدگی نیاز دارند. از این رو در این مقاله می خواهیم به موضوع کود کامل ۱۰xشوک برای لوبیا قرمز بپردازیم.

ریشه های گیاه لوبیا توانایی منحصر به فردی در تثبیت نیتروژن یا نیتروژن در خاک دارند و این مزیت بزرگی برای لوبیا به حساب می آید زیرا نیتروژن در ساختار اسیدهای نوکلئیک و پروتئین ها وجود دارد و وجود آن برای بقای گیاه ضروری است. ارگانیسم ها لوبیا از برگ های مرکب تشکیل شده و زمان برداشت آن بسته به فرآیند رسیدن و آب و هوا بین 2 تا 5 ماه طول می کشد.

شرایط مناسب برای پرورش لوبیا قرمز

نور مناسب:

لوبیا در زیر نور خورشید بهترین رشد را دارد و برخلاف اکثر گیاهانی که در سایه رشد کمی دارند، لوبیا از این قاعده مستثنی است، به عبارت دیگر، روزهای گرم و شب های خنک گیاه را برای رشد و تولید لوبیا درجه یک آماده می کند. دوره گلدهی لوبیا معمولا از یک ماه تا چهل روز طول می کشد.

کود کامل ۱۰xشوک برای لوبیا قرمز لوبیا در دمای کمتر از 15 درجه و دمای بالای 35 درجه به خوبی رشد نمی کند. این گیاه در دمای بالاتر از 35 درجه بذر نمی دهد و جوانه نمی زند. ناگفته نماند که دمای نامناسب و خارج از تحمل گیاه لوبیا به خوشه های آن آسیب می رساند. دمای مناسب برای پرورش حبوبات در شب بین 15 تا 20 درجه و در روزهای گرم بین 20 تا 28 درجه است.

بیشتر بخوانید: کود مناسب سانسوریا

 سیستم های آبیاری:

لوبیا برای رسیدن و رشد به آب زیادی نیاز دارد. بهتر است آبیاری قطره ای انجام شود. اگر آب کافی نباشد، حتی اگر گیاه کمی رشد کرده باشد، سبز می ماند و لوبیا قرمز را نمی توان از مزرعه برداشت کرد.

خاک مناسب:

خاکی که لوبیا در آن کشت می شود باید سرشار از مواد آلی و معدنی باشد. بهتر است PH خاک اسیدی و نزدیک به ۵/۵ باشد. می توانید برای غنی سازی خاک باقلا از کود استفاده کنید تا هم مواد مغذی گیاه تامین شود و هم خاک رطوبت کافی دریافت کند. یکی از موثرترین کودهایی که برای رشد بهتر گیاه لوبیا استفاده می شود ۱۰xشوک است.

کود کامل ۱۰xشوک برای لوبیا قرمزحتما تا به حال در مورد فواید این کود و بی ضرر بودن آن در عین تاثیر بسزایی در رشد گیاه شنیده اید. اما اگر در مورد ۱۰xشوک کمتر می دانید، فقط تا انتها با ما همراه باشید. برای رشد بهتر و تولید لوبیا فراوان، به دست آوردن عناصر کافی و متعادل اولویت اول است. ۱۰xشوک عناصر لازم را به مقدار مناسب در اختیار گیاه قرار می دهد.

با توجه به اینکه اکثر گیاهان در آب و هوای خشک یا خاک مرده و فقیر کشت می شوند، اهمیت استفاده از کود  ۱۰xشوک دوچندان است. و از آنجایی که کود کامل ۱۰xشوک، تمامی استاندارد های لازم را داراست، در نتیجه تمایل کشاورزان به استفاده از این کود چندین برابر است.

اهمیت  ۱۰xشوک در مبارزه با آفات

در حین کشت و رشد گیاه لوبیا، آفات بسیاری مانند مگس باقلا، کنه دو نقطه ای و شته لوبیا حمله می کنند و اجازه نمی دهند کشاورز سود اقتصادی خوبی داشته باشد. اما وقتی کشاورز به لوبیا اسید هیومیک شوک اضافه می کند، گیاه در برابر هر آفتی مقاوم می شود و هیچ چیز نمی تواند آن را از بین ببرد.

افزودن کود ۱۰xشوک رشد به لوبیا استرس محیطی را در گیاه به حداقل می رساند و وزن دانه و شاخص برداشت و عملکرد را به حداکثر می رساند. ۱۰xشوک نیز بر میزان فتوسنتز گیاه تأثیر می گذارد و این اثر یک فرآیند است. در طی فتوسنتز، فعالیت آنزیمی برای تولید قند افزایش می یابد و ذخیره ترکیبات در دانه و در نهایت وزن دانه افزایش می یابد.

کود ۱۰xشوک پس از استفاده با تأثیر بر نفوذپذیری غشای سلولی، ورود پتاسیم به داخل سلول را تسهیل کرده و تقسیم سلولی را افزایش می دهد. لوبیا یکی از پرمصرف ترین گیاهان برای استفاده از پتاسیم است که با وارد شدن کود ۱۰xشوک  به خاک، پتاسیم مورد نیاز لوبیا تامین می شود. پتاسیم رشد تار کشنده ریشه را افزایش می دهد و باعث جذب مواد مغذی توسط لوبیا می شود.

کود کامل ۱۰xشوک برای لوبیا قرمزلوبیا به عنوان گیاه حساس به شوری خاک شناخته می شود. این گیاه می تواند تا 2 دسیزیمن بر متر شوری را بپذیرد، اما گاهی پیش می آید که شوری خاک بالا می رود. در این شرایط افزودن کود ۱۰xشوک به مایع از میزان شوری خاک ضربه وارد می کند. کاهش می دهد هنگامی که کود ۱۰xشوک گیاه لوبیا می رسد، روند تثبیت نیتروژن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و نتیجه مثبت آن استفاده کمتر از کودهای نیتروژنی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کود مایع گردو

 جمع بندی  کود لوبیا

گیاه لوبیا یکی از پرمصرف ترین گیاهان به حساب می آید زیرا هم در زمان نرسیدن و هم در زمان رسیدن می توان از آن در آشپزی استفاده کرد. برای تولید حبوبات بیشتر و سود بهتر برای کشاورز باید 20 لیتر کود ۱۰xشوک به گیاه رسید تا تمام شرایط لازم برای رشد آن فراهم شود. ۱۰xشوک  تامین کننده اصلی پتاسیم و سایر مواد مغذی مورد نیاز لوبیا است.

کود کامل ۱۰xشوک برای لوبیا قرمز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *