ترکیب هیومیک اسید با سایر کودها

ترکیب هیومیک اسید با سایر کودها

ترکیب هیومیک اسید با سایر کودهاترکیب هیومیک اسید با سایر کودها موضوعی است که در این مقاله از سایت آل کود مطالب مهمی پیرامون آن ارائه شده است تا شما عزیزان با آگاهی کافی دست به اقدام بزنید. اختلاط کودها توسط باغداران و کشاورزان عملی است که به منظور تسریع در عملکرد درختان میوه و محصولات انجام می‌شود تا کود با سرعت بالاتری جذب گیاه شده و کیفیت محصول رشد چشمگیری پیدا کند.

اگر شما نیز تصمیم به ترکیب کودها با یکدیگر گرفته اید،لازم است بدانید ترکیب هر کود با کود دیگر عملکرد مثبت نخواهد داشت بلکه بایستی از ویژگی های واکنشی آن دو کود اطلاع داشته و سپس اقدام به مخلوط کردن آن با یکدیگر نمایید. هر چند ممکن است کودهای شیمیایی در اثر ترکیب با مواد دیگر اثر منفی بر جای بگذارند اما می‌توانید اسید هیومیک را با خیال راحت با کودهای فسفره، پتاس، آهن، سه بیست و …به طور همزمان استفاده نمایید. ترکیب اسید هیومیک با سایر کودها منجر به افزایش جذب و عملکرد بهتر آنها خواهد شد و شادابی و افزایش کیفیت را به محصولات هدیه خواهد داد. در ادامه مطالب نتایج ترکیب هیومیک اسید با کودهای تقویتی را به شما عزیزان خواهیم گفت.

اختلاط هیومیک اسید با کودها

اختلاط هیومیک اسید با کودها چه نتایجی دارد؟

فواید استفاده از کود اوره با اسید هیومیک

کود اوره نوعی کود شیمیایی با ۴۶ درصد ازت می‌باشد که نیتروژن موردنیاز نیاز گیاهان برای رشد رویشی و تشکیل برگ و شاخه های جدید را تامین می کند. تمامی درختان میوه و محصولات زراعی به نیتروژن نیاز مبرم دارند از جمله این گیاهان عبارتند از: درختان مرکبات، توت فرنگی، سیر، پیاز، گندم، سبزیحات، زعفران و …

همچنین هیومیک اسید ماده ارگانیک و مغذی بسیار قوی است که حاصل باقیمانده گیاهان و موجودات تجزیه شده در لایه های آمده بر سطح خاک می‌باشد که استخراج شده است. این مواد ترکیبات بسیار پیچیده با مولکول های سنگین می‌باشند که به عنوان اسید آلی گیاهان را از منافع خود بهره مند میسازند. اسید هیومیک قابلیت ترکیب با کود اوره را داشته و جذب و عملکرد آن را بسیار افزایش میدهد لذا در ابتدای فصل رشد میتوانید از ترکیب این دو کود استفاده نمایید.

برای مطالعه: نحوه مصرف هیومیک اسید

فواید ترکیب هیومیک اسید با کود آهن

حال به بررسی اثرات ترکیب هیومیک اسید با کود آهن می‌پردازیم؛ هر دو کود سهم عظیمی در پرورش محصولات کشاورزی و درختان میوه داشته و وجود آنها برای کشت و کار و حتی نگهداری گیاهان آپارتمانی ضروری است. کود آهن به سبب تامین عناصر ریز مغذی و پر اهمیت آهن، نقش مهمی در انجام فعالیت مطلوب آنزیم های گیاهی مانند کاتالاز دارد؛ حضور این آنزیم ها برای ادامه حیات و رشد موثر گیاهان ضرورت دارد.

همچنین حضور کافی عنصر آهن زمینه ساخت کلروفیل در گیاهان را فراهم نموده و موجب سرسبزی و انجام بهتر فرآیند فتوسنتز میگردد.

اما سوال این است آیا کود آهن محصولی است که بتوان با اسید هیومیک ترکیب نمود؟

جواب بله است! پر مصرف ترین کودهای آهن در کشاورزی سولفات و کلات آهن می‌باشند که به سبب قلیایی بودن اکثر مناطق محصول خیز کشور، جذب و مدت زمان باقی ماندن آن در خاک بسیار کم بوده و حتی گیاه نمی‌تواند به میزان کافی آن را جذب نماید.

لذا مصرف هیومیک اسید به همراه کود آهن بهترین توصیه برای درمان کمبود آهن گیاهان و تامین آن می‌باشد زیرا با اسیدی نمودن و متعادل سازی پی اچ بستر خاک، این امکان برای کود آهن فراهم می‌شود تا با بیشترین میزان جذب شود. اگر کود آهن بدون کود آلی هیومیک اسید استفاده شود، تاثیر چندانی بر گیاه نخواهد داشت پس برای صرفه جویی در هزینه و نتیجه گیری بهتر، از ترکیب هیومیک اسید با آهن غافل نشوید.

بیشتر بخوانید: قیمت کود آهن خارجی

ترکیب کود پتاس بالا با هیومیک اسید چه مزایایی دارد؟

کود پتاس بالا یکی از ضروری ترین ترکیباتی است که رشد و نمو گیاهان به حضور آن وابسته است. برای جذب بهتر کودهای پتاس بالا نظیر سولفات پتاسیم، اسید هیومیک به شدت توصیه می‌شود زیرا گیاهان به عنصر پتاسیم در دوران رشد نیاز بالایی دارند. این کود در زمان حجم گیری میوه ها بایستی به مقدار کافی جذب محصول شود تا رنگ گیری، طعم و کیفیت آن سبب افزایش خاصیت بازار پسندی محصول گردد.

ترکیب هیومیک اسید با کود پتاس بالا منجر به کلاته شدن بهتر عناصر شده و روند جذب ریشه را تسهیل می‌کند در نتیجه زمان رسیدن میوه ها تسریع شده و دیواره سلولی ساقه و شاخه ها از ضخامت خوبی برخوردار خواهند شد. مصرف اسید هیومیک با کود پتاس بالا کیفیت محصولات را چند برابر نموده و سلامتی و ویژگی انبارداری محصول نیز تضمین خواهد شد.

کود پتاس بالا

مزایای ترکیب هیومیک اسید با کود فسفره

ترکیب کود فسفر با اسید هیومیک پیشنهاد فوق العاده ای است که رشد گیاه شما را متحول خواهد نمود زیرا ریشه با در اختیار داشتن فسفر کافی بی نهایت رشد نموده و قوی خواهد شد. افزودن اسید هیومیک به کود فسفره منجر به ارتقاء کیفیت محصول، جذب بهتر فسفر توسط ریشه، افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری های ریشه ای و حداکثر بازده محصولات خواهد شد.

کود فسفر بالا

تاثیر ترکیب هیومیک اسید با کود گوگرد

گوگرد یکی از کودهایی است که برای تامین عنصر گوگرد بسیار توصیه می‌شود. این کود برای محصولاتی نظیر سیر، پیاز، تربچه و …به شدت موردنیاز می‌باشد. حال آیا ترکیب کود گوگرد با اسید هیومیک توصیه میگردد؟

بهتر است کود گوگرد را به همراه اسید هیومیک استفاده نکنید و آنها را به شکل جداگانه آبیاری نمایید تا تداخلی در عملکرد یکدیگر ایجاد نکنند.

ضرورت ترکیب هیومیک اسید با سایر کودها

استفاده از هیومیک اسید در کنار کودهای شیمیایی از آسیب های زیست محیطی آنها می‌کاهد و اجازه نمی‌دهد توازن عناصر دچار مشکل شود. هم چنین این کود آلی از آبشویی زودهنگام کودها کاسته و جذب آنها را چندین برابر می کند. لذا اگر سلامت گیاه و رشد و تداوم عملکرد آن برایتان اهمیت دارد، از ترکیب این کود معجزه بخش با دیگر کودها غافل نشوید.

نتیجه گیری

یکی از سوالاتی که کشاورزان و باغداران عزیز با آن مواجه هستند این است که آیا میتوان هیومیک اسید را با هر کودی ترکیب و استفاده نمود؟ لذا ما در این مقاله از سایت آل کود به بررسی اثرات و مزایای اختلاط پرداختیم که امیدواریم برایتان مفید واقع شده باشد.

7 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366