کود تقویتی مرکبات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود تقویتی مرکبات

میوه ها و سبزیجات دارای ترکیبات بیولوژیکی فعالی بوده که افزون بر کالری کم میزان قابل توجهی آنتی اکسیدان را در خود جای داده است که انسان را در برابر بیماری های مختلف از جمله سرطان مصون می دارد. این محصولات هم چون هر موجود زنده دیگری برای تولید در بهترین شرایط و بدون هیچ کمبودی به کودهای تقویتی نیاز دارند تا در مواقع دشوار به کمک درخت بشتابد و منجر به افزایش کمی و کیفی محصولات در عین جبران کمبودهای قبلی باشد.

در بین میوه ها مرکبات افزون بر منبع غنی ویتامین ث، سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدان، ویتامین های آ ، ب، فیبر و کربوهیدرات که شامل قندهای ساده نظیر فروکتوز هست، می باشد. اهمیت مرکبات به این موارد ختم نمی شود و بسته به نوع مرکبات و نیز شرایط تولید آن ها مقادیر متفاوتی از کلسیم، پتاسیم ، نیاسین و اسید فولیک را دارا خواهند بود. کیفیت میوه های مرکبات که شامل: پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو ترش و شیرین و نارنج می باشد و میزان شیرینی و طعم و حتی ضخامت پوست آنها بسته به کود تقویتی مورد استفاده برای درخت دارد که در این مقاله در پیرامون آن بحث خواهیم کرد.

فروش کود مرکبات

اهمیت کود تقویتی برای مرکبات:

کودهای تقویتی عملکرد فوق العاده ای در بهبود و افزایش رشد مرکبات در تمام مراحل رویش و زندگی آنها دارند؛ این اثر از لحظه جوانه زنی  و توسعه ریشه مرکبات شروع شده  و در بقیه مراحل نظیر: سبزینگی، بلوغ درختان، رسیده شدن و تغییر رنگ میوه ها هم چون محافظی از آن ها حمایت کرده و خواص بی نظیری را بر آن ها می بخشد.

وقتی باغداری تصمیم به استفاده از کود تقویتی مرکبات می نماید، از یک سو بایستی شرایط خاک و بستر کشت درختان را مورد بررسی قرار دهد و از سوی دیگر از نظرات کارشناسان در این باره بهره مند گردد زیرا نبایستی بی گدار به آب دهد و مواد مغذی مورد نیاز مرکبات را به نحو احسن و بی هیچ کم و کاست و حتی زیاده روی در اختیار آن ها قرار دهد.

درختان مرکبات در مراحل مختلف رشد خود به میزان متفاوتی از عناصر و مواد معدنی نیاز خواهند داشت لذا بایستی در زمان و موقع مناسب نسبت به کوددهی اقدام نمود؛ وقتی درختان در زمان صحیح از مواد مغذی بهره مند می گردند، ویژگی های کمی و کیفی محصولات نیز به طور چشمگیری بهبود می یابد و آخر سر منجر به سود کلان اقتصادی باغدار خواهد شد؛ دلیل این امر این است که وقتی کود تقویتی درختان مرکبات در زمان مناسب در اختیار آنها قرار بگیرد، درختان با آغوش باز به تولیدات خود اقدام کرده و مزد تلاش های باغدار را به او هدیه خواهند داد.

کود آهن مخصوص مرکبات

نقش مواد مغذی موجود در کود تقویتی

 در تولید مرکبات:

هدف از استفاده از کود تقویتی برای درختان مرکبات تامین بیش از حد عناصر نیست بلکه میزان مورد نیاز آن ها بوده و چنانچه مقدار مواد مغذی کم یا بیشتر از نیاز درختان به آن ها برسد، سبب اختلال در روند جذب دیگر عناصر و مواد شده و منجر به کاهش تناژ و کیفیت میوه ها در نتیجه مشتری پسند بودن آن ها می گردد.

بدین منظور با آزمون برگ به تمامی حدس و گمان ها خاتمه دهید و ارزیابی دقیقی از مقدار عناصر و مواد مغذی مانند: کلسیم، ازت، فسفر، پتاسیم، آهن، مس، بور، منگنز، روی و …موجود در مرکبات خود بدست آورید؛ سپس کود تقویتی را با میزان توصیه شده استفاده کنید.

کود عالی برای مرکبات

انواع کود تقویتی مرکبات:

کود کلسیم:

کلسیم با تاثیر بر استحکام دیواره سلولی گیاهی مانع از خرابی زودرس مرکبات شده و منجر به مقابله هر چه بهتر آن ها با عوامل قارچی و باکتریایی می گردد. افزایش کیفیت میوه مرکبات، بهبود خاصیت انبارداری و ماندگاری بهتر میوه های تازه از جمله مزایای استفاده از کود کلسیم برای درختان مرکبات می باشد.

کود پتاسیم:

پتاسیم در تولید میوه های مرکبات از کود های مهم به شمار می رود زیرا وظایف مختلفی را بر عهده دارد از جمله: تنظیم تعادل یون ها در بافت های گیاهی، رشد متناسب میوه، کمک به داشتن ظاهر مناسب و اندازه مناسب میوه، تنظیم ضخامت پوست مرکبات و جلوگیری از ضخیم بودن و تلخی آن ها.

کود تقویتی پتاسیم میوه ها را خوش رنگ و طعم تر و بازار پسند تر می نماید، منجر به جذب بهتر عناصر ازت و روی می شود، درختان را در برابر تنش های محیطی چون سرما، گرما و آفات و بیماری های گوناگون بالا می برد. پتاسیم از جمله عناصری می باشد که درختان مرکبات به مقدار نسبتا زیادی برای عملکرد بهتر و افزایش کیفیت  بدان نیاز دارند.

کود اسید هیومیک:

اسید هیومیک با توسعه و گسترش ریشه نقش پر رنگی در جذب هر چه بهتر عناصر و مواد مغذی دارد و استفاده از آن ویژگی های فیزیکی و بیولوژیکی مرکبات را اصلاح کرده و تقویت می نماید. محلول پاشی اسید هیومیک جذب آهن، نیتروژن و فسفر را به وسیله تشکیل کلاته در مجاورت ریشه افزایش داده و منجر به افزایش باروری درختان مرکبات می شود.

تاثیر هیومیک اسید بسیار زیاد بوده و زبان از گفتن آن کم می آورد؛ این کود آلی  حتی در خاک های رسی و فشرده شده نیز تاثیرات مثبت فراوانی دارد و منجر به بهبود سیستم ریشه ای درختان مرکبات می گردد. هیومیک اسید راندمان کودهای شیمیایی به ویژه کودهای ازته را بالا می برد و با دور نمودن فلزات سنگین از طریق تشکیل شبکه توری مانند در اطراف ریشه، از مسمومیت درختان نیز جلوگیری می نماید.

مقاومت درختان مرکبات در برابر تنش های گرمایی و سرمایی بالا رفته و عوامل بیماری زا توان مقابله با آن را نخواهند داشت. هیومیک اسید برخلاف کودهای شیمیایی حتی اگر به صورت اشتباه نیز مصرف گردد، ضرری به درختان مرکبات نخواهد داشت.

اجازه بدهید یک نکته ای درمورد آبیاری به عنوان بحث پایانی که خیلی بر روند جذب عناصر و ریزش میوه های مرکبات تاثیر میگذارد را در اختیارتان قرار دهم و آن هم این است که در مراحل ابتدایی آبیاری مرکبات بایستی آبیاری در حجم کمتر انجام شده تا ریشه قادر به تنفس در اعماق خاک باشند زیرا در صورت آبیاری سنگین امکان خفگی ریشه بالا می رود و نمی تواند مواد غذایی را به خوبی انتقال دهد در نتیجه میوه ها در اثر کمبود عناصر مغذی ریزش خواهند نمود.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

فروش کود مرکبات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *